Šéf NATO odsúdil bieloruské “zatýkanie a únosy” opozičných aktivistov

0
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: TASR

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg odsúdil “zatýkanie a únosy” opozičných aktivistov bieloruskými predstaviteľmi. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Počas telefonátu s ministrami zahraničných vecí Lotyšska, Poľska a Estónska vyjadril Stoltenberg “vážne obavy zo svojvoľného zatýkania a únosov opozičných predstaviteľov”. Takéto konanie nazval šéf NATO “neprijateľným porušením medzinárodných noriem”.

V zjavnej reakcii na tvrdenia bieloruskej vlády, že NATO posilňuje svoje vojenské jednotky v regióne, Stoltenberg uviedol, že NATO “zostáva ostražité, striktne defenzívne a pripravené zastaviť akékoľvek útoky voči svojim spojencom”.

Zatýkanie členov opozície a snahu o ich nútený odchod z Bieloruska v utorok odsúdilo aj Francúzsko, informovala agentúra AFP.

„Francúzsko dôrazne odsudzuje svojvoľné zatýkanie a praktiky, ktoré v posledných dňoch viacerých členov (opozičnej) Koordinačnej rady, ako aj mnohých demonštrantov nútia odchádzať do exilu,” uviedlo vo vyhlásení francúzske ministerstvo zahraničných vecí.

Paríž zároveň vyzval na objasnenie prípadu Maryje Kalesnikavovej, ktorá bola údajne zadržaná po tom, ako odmietla nútenú deportáciu na Ukrajinu.

Hovorca Koordinačnej rady Anton Rodnenkov (vľavo) a výkonný tajomník Koordinačnej rady Ivan Kravcov prichádzajú na tlačovú konferenciu v Kyjeve 8. septembra 2020. Foto: TASR/AP

Bieloruská opozícia v utorok oznámila, že nedokáže nadviazať kontakt s aktivistkou Antaninou Kanavalavovou, ktorá je oficiálnou zástupkyňou bývalej prezidentskej kandidátky Sviatlany Cichanovskej.

V pondelok nebolo podobne možné nadviazať telefonické spojenie s členkou predsedníctva opozičnej Koordinačnej rady a Cichanovskej spojenkyňou Maryjou Kalesnikavovou, hovorcom rady Antonom Radňankovom ani s jej výkonným tajomníkom Ivanom Kravcovom.

V utorok ráno štátna agentúra BelTA informovala, že bieloruská pohraničná služba zadržala Kalesnikavovú pri pokuse o nelegálne prekročenie štátnej hranice s Ukrajinou.

Podľa agentúry Interfax, odvolávajúcej sa na nemenovaný zdroj, svojmu vyhosteniu na Ukrajinu Kalesnikavová zabránila aj tým, že na hranici údajne roztrhala svoj pas.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu