štvrtok, 28 januára, 2021
4.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Srbský súd zrušil rozsudky pri vražde novinára Čuruviju

Srbský súd zrušil rozsudky pri vražde novinára Čuruviju

Odvolací súd v Belehrade zrušil rozsudky voči štyrom bývalým príslušníkom tajnej služby odsúdeným za vraždu renomovaného novinára Slavka Čuruviju v roku 1999, ktorý bol hlasným kritikom niekdajšieho lídra Slobodana Miloševiča, a nariadil nový proces. Informovali o tom v pondelok internetové portály danas.rs a balkaninsight.com.

Podľa odvolacieho súdu, ktorý rozhodol už 15. júla, bol rozsudok Vyššieho súdu v Belehrade vynesený v apríli 2019 zrušený “z dôvodu závažného porušenia ustanovení trestného poriadku”.

Bývalý príslušník tajnej služby Ratko Romič. Foto: TASR/AP

Súd totiž doplnil do spisu obžaloby body, ktoré pôvodne neobsahoval. Obžalovaní tak boli uznaní za vinných na základe obvinení, ktoré neboli predmetom dokazovania.

Čuruvija bol podľa rozsudku zabitý “na príkaz neznámej osoby”. Tým sa však zmenil popis skutkového stavu trestného činu, ktorý bol uvedený v obžalobe.

Bývalý šéf tajnej polície Radomir Markovič. Foto: TASR/AP

Najtvrdší, 30-ročný trest, dostali bývalý šéf tajnej polície Radomir Markovič a Milan Radonjič, ktorý viedol belehradskú pobočku tajnej služby. Dvadsať rokov väzenia dostali ďalší dvaja agenti tajnej služby Ratko Romič a Miroslav Kurak.

Čuruviju zastrelili pred jeho bydliskom v centre Belehradu 11. apríla 1999 v čase, keď NATO bombardovalo Srbsko s cieľom zastaviť jeho ťaženie voči etnickým Albáncom v Kosove. Čuruvija bol šéfredaktorom a majiteľom denníka Dnevni Telegraf a časopisu Evropljanin, ktoré boli dvoma hlavnými nezávislými periodikami v Srbsku. Jeho rodina obviňovala Miloševiča, že osobne nariadil túto vraždu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 243,427 +2,035 Dnes Úmrtí 4,411 +50 Dnes Uzdravení 205,247 Infikovaných 33,769 Last updated: 28. januára 2021 - 14:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky