nedeľa, 7 marca, 2021
8.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Úplatkárska kauza ruských podnikateľov Salmanovcov pokračuje! Najvyšší súd vyhovel dovolaniu...

Úplatkárska kauza ruských podnikateľov Salmanovcov pokračuje! Najvyšší súd vyhovel dovolaniu exministerky Žitňanskej

Päťčlenný senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) vyhovel mimoriadnemu dovolaniu exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej v prípade oslobodzujúcich rozsudkov nad ruskými podnikateľmi Alexandrom a Sergejom Salmanovcami. Vecou sa bude opätovne zaoberať Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Dovolanie podala Žitňanská v roku 2017.

NS SR zrušil prvostupňový rozsudok ŠTS a následne aj právoplatný verdikt NS SR a prikázal súdu nižšieho stupňa, aby v úplatkárskej kauze, v ktorej bol odsúdený bývalý riaditeľ Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa, nanovo rozhodol.

Súdy sa podľa dovolacieho senátu NS SR nedostatočne vysporiadali so svedeckými výpoveďami. NS SR je za to, aby sa výpovede svedkov nanovo prehodnotili a doplnili. NS SR poukázal aj na to, že Salmanovci boli oslobodení v júli 2015 a až v auguste bolo podmienečne zastavené stíhanie exriaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Zákalovej. NS SR tiež upozornil, že v tejto úplatkárskej kauze bol odsúdený exriaditeľ Klvaňa. Proti pondelkovému rozsudku nie je možné podať žiadny opravný prostriedok.

Podľa obhajcu Viktora Križiaka sa NS SR “pustil na veľmi nebezpečnú pôdu” a rozhodnutím boli porušené práva jeho klientov. Zo štatistík vyplýva, že 98 percentám mimoriadnych dovolaní NS SR nevyhovie. Obracia sa na Ústavný súd SR v Košiciach s ústavnou sťažnosťou, najmä čo sa týka zaujatosti členov senátu.

„Môžem len potvrdiť, že dnešné rozhodnutie je prejavom toho, že len trpezlivosť prokuratúry a čas dokáže napraviť takéto pochybenia súdov, ktoré konali minimálne v tomto prípade či už na úrovni ŠTS alebo NS SR. Konštatoval to aj tento dovolací súd, kedy jednoznačne vyslovil, že zákon bol porušený či už v postupoch, alebo priamo v rozhodnutiach podriadených súdov. To najmä preto, že nesprávnym spôsobom boli vyhodnocované jednotlivé dôkazy, či už samostatne alebo vo vzájomných súvislostiach,” uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľ Špirko.

NS SR pôvodne v novembri 2016 oslobodil podnikateľov v prípade podplácania exriaditeľa Klvaňu. Podnikatelia si podľa obžaloby prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v apríli a máji 2010 zabezpečili neoprávnené vyplatenie nadmerných odpočtov DPH vo výške 443-tisíc eur. Za desaťpercentnú províziu mal vyplatenie zabezpečiť práve Klvaňa. Úplatok mal exriaditeľ prevziať osobne. Z titulu svojej funkcie mal zabezpečiť bezproblémové vyplatenie nadmerných odpočtov a zároveň včas poskytovať služobné informácie o dožiadaniach z iných daňových úradov a polície.

Bývalého riaditeľa však NS SR v decembri 2015 odsúdil na sedemročný trest odňatia slobody práve za úplatky od ruských podnikateľov. NS SR uznal Salmanovcov za vinných v inom prípade, a to z podplácania Márie Zákalovej. Podľa obžaloby podnikatelia Márii Zákalovej sľúbili za vybavenie bezproblémového vrátenia DPH rovnako desať percent z uplatnených odpočtov. Mária Zákalová dostala úplatok 40-tisíc eur v hotovosti.

Sergeja odsúdili v tomto prípade na sedem rokov a jeho syna Alexandra na šesťročný trest odňatia slobody. Alexandra z výkonu trestu odňatia slobody podmienečne prepustili v roku 2017 a jeho otca v roku 2018.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,390 +1,286 Dnes Úmrtí 7,836 +97 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,254 Last updated: 7. marca 2021 - 15:42 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky