utorok, 27 októbra, 2020
10.6 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Matovič, Pellegrini, Remišová, Kollár a ďalší politici reagujú na oslobodenie Kočnera....

VIDEO Matovič, Pellegrini, Remišová, Kollár a ďalší politici reagujú na oslobodenie Kočnera. Premiér si aktualizoval fotografiu

AKTUALIZOVANÉ – Odsúdenie troch páchateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej potvrdzuje, že “tento ohavný skutok sa polícii podarilo objasniť”. Pre TASR to uviedol podpredseda parlamentu a líder vznikajúcej strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini. Okrem neho reagovali aj ďalší slovenskí politici. Okrem premiéra Igora Matoviča (OľaNO) sa k rozsudku vyjadril minister Roman Mikulec (OĽaNO), europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí)) či šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Prinášame aj reakcie viacerí politikov z mimoparlametných strán.

“Ak je prokuratúra presvedčená, že podala dostatočné dôkazy o dvojici obžalovaných, ktorých dnes súd oslobodil, slovenský právny poriadok im dáva možnosti, ako môžu svoj právny názor obhájiť,” dodal Pellegrini v reakcii na vyhlásenie rozsudku.

Perllegrini: Emócie nemôžu nahrádzať zodpovednosť súdov

Jediným spôsobom, ako je možné v demokratických krajinách dosahovať spravodlivosť, je podľa Pellegriniho rešpektovať rozhodnutia súdov ako nezávislej zložky štátnej moci.

“Je prirodzené, že na tieto rozhodnutia majú ľudia rôzne názory a že vzbudzujú rôzne emócie, ale tie nemôžu nahrádzať neodňateľnú zodpovednosť súdov za ich rozhodnutia,” uviedol s tým, že je nevyhnutné, aby o verdikte súdu nebolo žiadnych pochybností.

Remišová rozsudok vníma ťažko

V prostredí nedôvery občanov voči polícii, prokuratúre a súdom na Slovensku rozsudok zvyšuje pochybnosti o silnej spravodlivosti. V reakcii na vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej to na sociálnej sieti uviedla predsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová.

Rozsudok rešpektuje, no vníma ho ťažko. Ukazuje podľa nej aj to, že boj o spravodlivosť na Slovensku pokračuje.

“Rozhodnutím súdu v kauze Mariana K. a jeho spoločníkov v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Slovensku otvára ďalšia etapa boja za spravodlivosť,” skonštatovala Remišová.

Rozsudok vníma aj ako začiatok ďalšej etapy “ťažkého boja proti moci tých, ktorí sa stále spoliehajú na systém skorumpovaných sudcov, politikov a štátnych úradníkov”.

Šéfka Za ľudí pripomenula, že odkazom Jána Kuciaka je nevzdať sa a neprestať. “Našou úlohou a zodpovednosťou je dnes pracovať pre spravodlivosť tam, kde sme,” dodala.

Mikulec: Nemožno niekoho odsúdiť len preto, že si to priali ľudia v uliciach

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) rešpektuje verdikt súdu vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, je ním však zaskočený. Právo má platiť pre každého rovnako a nemožno niekoho odsúdiť len preto, že si to priali ľudia v uliciach, politici alebo novinári, skonštatoval.

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO). Foto: TASR

Mikulec hovorí, že mu neprináleží hodnotiť prácu vyšetrovateľov, prokurátorov a ani sudcov. “Ako minister vnútra však vyjadrujem absolútne odhodlanie urobiť všetko pre to, aby polícia mala vždy rozviazané ruky pre poctivú prácu, o ktorú sa bude môcť oprieť prokurátor a aj sudca,” uviedol.

Práca investigatívneho novinára je nenahraditeľná a nebezpečná, podotkol Mikulec. Vražda novinára je podľa neho “obludnosť, ktorá nemá vo vyspelej demokratickej spoločnosti obdobu a vrhla Slovensko naspäť do 90. rokov minulého storočia”.

Matovič: Verme, že spravodlivosť si ich oboch počká

Na verdikt prostredníctvom sociálnej siete reagoval aj predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). “Vyzerá, že nateraz sa evidentní strojcovia vraždy chcú spravodlivosti vyšmyknúť z pazúrov … verme, že spravodlivosť si ich oboch počká,” napísal premiér.

Matovič si po tomto statuse takto aktualizoval na svojom profile titulnú fotografiu:

“Súd rozhodol. Cítim s rodinami Jána a Martiny, ” uviedla v reakcii na rozhodnutie súdu europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).

Vzhľadom na stav nášho súdnictva nám nezostáva nič iné, len dúfať, že sudcovia rozhodli na základe dôkazov a faktov a nie na základe niečoho iného. Pre TASR to uviedol predseda Národnej rady (NR) SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár. Reagoval tak na rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Gröhlinga rozhodnutie súdu veľmi zaskočilo

Rozhodnutie súdu v kauze novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej “veľmi zaskočilo” ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS).

Podľa svojich slov nemá pocit, že sa rodiny Jána a Martiny a s nimi aj celé Slovensko dočkali spravodlivosti.

“Tak, ako mnohí iní, ani ja nevidím do absolútnych detailov prípadu či dôvodov tohto verdiktu. Objednávatelia vraždy ale stále ostávajú nepotrestaní. A preto nemám pocit, že rodiny Jána a Martiny a s nimi aj celé Slovensko, sa dočkali spravodlivosti. Verím preto, že tu sa to ešte nekončí. Rozsudok ešte nie je definitívny a zasiahnuť môže aj Najvyšší súd,” napísal minister na sociálnej sieti. Rodinám a pozostalým poprial veľa síl.

Grendel: Stále vidím nádej

Oslobodenie Mariana K. a Aleny Zs. nie je koniec príbehu, myslí si podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO). Uviedol to na sociálnej sieti v reakcii na rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa svojich slov vidí nádej v tom, že odvolací súd postihne aj objednávateľov

“Ak obžaloba presvedčila predsedníčku senátu, ktorú však zvyšní dvaja sudcovia prehlasovali, stále vidím nádej v tom, že odvolací súd postihne aj objednávateľov. Tí nesú najväčšiu vinu na smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,” skonštatoval Grendel.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš vyhlásil, že si nevie predstaviť, čo “po tejto nespravodlivosti” prežívajú rodiny zavraždených. “Buďte silní! Božie mlyny melú pomaly, ale isto,” reagoval na sociálnej sieti.

Šeliga cíti hnev a smútok

Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) je z rozsudku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka šokovaný, cíti hnev a smútok. Pripomenul, že prípad nie je na konci a spravodlivosti môže byť učinené zadosť.

Slovensko nie je anarchiou, poznamenal s tým, že krajina má spravodlivé súdnictvo, ktoré má dva stupne, a napríklad prokurátor sa môže odvolať, povedal Šeliga.

Ľuďom pripomenul, že aj napriek tomu, že sa im rozsudok súdu nepáči, treba ho rešpektovať. Rozsudok tiež podľa podpredsedu parlamentu ukázal, že to nebol politický proces a sudcovia zmanipulovaní nie sú.

Podotkol, že netreba ani zabudnúť na to, že vykonávateľ vraždy, sprostredkovateľ aj komplic sú odsúdení.

“Celý súdny proces nie je iba o Marianovi K. a Alene Zs., ale on sám strhol oponu a ukázal nám, aké Slovensko bolo, aké sčasti je, a kam sa musí posunúť,” hovorí Šeliga.

Saková reagovala ako matka aj ako politička

Exministerka vnútra a poslankyňa parlamentu Denisa Saková (nezaradená) na sociálnej sieti uviedla, že musí rešpektovať rozhodnutie súdu a veriť, že prokurátori si urobili svoju prácu s najlepším vedomím a svedomím. Reagovala tak na verdikt Špecializovaného trestného súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

 “Ako matka si neviem predstaviť, čo teraz prežívajú najbližšie rodiny oboch mladých ľudí. Na druhej strane musím rešpektovať rozhodnutie súdu, ktorý koná nezávisle. Musím tiež veriť, že prokurátori si urobili svoju prácu s najlepším vedomím a svedomím,” skonštatovala Saková.

Exministerka zároveň poďakovala za odvedenú prácu každému príslušníkovi policajného zboru, “ktorí sa pričinili o zadosťučinenie spravodlivosti”. “Teraz je všetko na najvyššom súde. Budem to pozorne sledovať a verím, že najdôležitejšie je, aby sa tento proces dotiahol do spravodlivého konca,” pripomenula.

Rozsudok rešpektuje aj opozičná ĽSNS

Podpredseda opozičného Smeru-SD Juraj Blanár rešpektuje rozhodnutie súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. “Ale verím, že sa raz určite dozvieme celú pravdu o tomto zločine,” doplnil pre TASR.

Na snímke poslanec NR SR Juraj Blanár (Smer-SD) (Autor: TASR)

Rozsudok rešpektuje aj opozičná ĽSNS. “Povzbudzujeme vyšetrovateľov a prokurátorov, aby sa prípadu vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice naďalej naplno venovali a aby nepoľavovali v hľadaní nepriestrelných dôkazov, ktoré povedú k odsúdeniu skutočných objednávateľov vraždy,” reagoval hovorca strany Ondrej Ďurica.

“Uvedomujeme si, že rozsudok bol pre mnohých ľudí prekvapením a sklamaním v ich očakávaní,” uviedla strana s tým, že definitívne stanovisko bude možné zaujať až potom, čo celú vec ešte raz prešetrí a rozhodne Najvyšší súd SR.

Reakcie mimoparlamentných politikov

Rozsudok je obrovská rana pre dôveru v právny štát, keďže objednávatelia nie sú potrestaní. V reakcii na rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej to uviedol predseda mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš.

Predsedníčka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Irena Bihariová skonštatovala, že rodina Jána a Martiny, ale aj celé Slovensko, si zaslúži skutočnú spravodlivosť.

Rozsudok sa podľa Hipša ťažko akceptuje. “Verejnosť teraz potrebuje podrobné a dôveryhodné vysvetlenie, prečo súdu nestačili predložené dôkazy, a vyvrátiť akékoľvek pochybnosti o procesných zlyhaniach,” uviedol v reakcii, ktoré TASR zaslal hovorca Spolu Matej Bučko.

Verdikt súdu priniesol podľa Bihariovej viac otvorených rán ako pokoja a úľavy, a viac otázok ako odpovedí. “Podľa súdu poznáme páchateľov, ktorí tento ohavný čin vykonali. Motív vraždy však zostal nejasný a objednávatelia nepotrestaní,” reagovala na sociálnej sieti Bihariová.

Predseda mimoparlamentnej strany Most-Híd László Sólymos na sociálnej sieti uviedol, že všetci verili, že dnešný deň bude o vynesení definitívneho rozsudku. “Som v šoku, ale samozrejme nič iné mi neostáva, ako rešpektovať rozhodnutie súdu a veriť, že aj keď to trvá dlhšie, ako sme očakávali, vinníci neujdú spravodlivosti,” napísal s tým, že úprimne súcití s rodičmi Martiny a Jána.

“Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli zavraždení, no aj po dnešnom verdikte súdu objednávatelia vraždy unikajú spravodlivosti. Rozhodnutie súdu rešpektujeme. Stále však veríme v spravodlivosť, že všetci páchatelia v prípade tejto kauzy budú potrestaní,” reagoval na rozsudok predseda mimoparlamentného KDH Milan Majerský.

1 komentár

  1. Jasné, že nevinný!!! To čo nám tu predviedol prokurátor a s polu s ním aj Lip_šic bolo niečo úbohé. Žiaden priamy dôkaz!!! A čo sa týkalo nepriamych dôkazov? Tak to boli iba znôžky výmyslov a zbožných prianí. Ako dôkaz predložili čítanie z telefonickej komunikácie thremy? Sneženie? Vypadávanie zubov? To čo za sprostosti nám to tu servírovali? Toto malo ako, že usvedčiť Koč_nera a Zsu_zsovu? A tomuto niekto aj uveril, ha, ha, ha … tak na toto musia byť fakt veľmi jednoduchí ľudia, aby tomu verili. Mysleniu zdar!!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

V Žilinskom kraji rastie aj počet zdravotníkov v karanténe, potvrdila Jurinová

V nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa už naplnili kapacity reprofilizovaných lôžok na oddeleniach pre pacientov s ochorením COVID-19. Kapacitu už prekročili aj...

VIDEO Obyvateľov v Bánovciach nad Bebravou začali plošne testovať

Obyvateľov ulice K nemocnici v Bánovciach nad Bebravou začali v utorok ráno plošne testovať na nový koronavírus. Opatrenie vrátane karantény tam nariadili...

VIDEO Šeliga: Verím, že prezidentka neodvolá rektora STU. Celý proces bol nezákonný

O postupe pondelkového (26. 10.) odvolávania rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Miroslava Fikara bude podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) informovať prezidentku...

Trump znovu spochybňuje dôveryhodnosť korešpondenčného hlasovania

Americký prezident Donald Trump v pondelok na Twitteri opätovne spochybnil dôveryhodnosť korešpondenčného hlasovania v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Informoval o tom v utorok...

Predseda Súdnej rady Mazák mal negatívny PCR test na COVID-19

Predseda Súdnej rady Ján Mazák aj ostatní zamestnanci kancelárie, mali negatívny PCR test na ochorenie COVID-19. Kancelária Súdnej rady SR o tom...

Maďarsko: V súvislosti s COVID-19 zomrelo za pondelok 63 pacientov

V Maďarsku za uplynulých 24 hodín pribudlo 2079 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v tomto...

Grendel nevie počet pozitívnych poslancov, komunikuje s klubmi

Národná rada (NR) SR zatiaľ nedisponuje celkovým počtom poslancov, ktorí mali pozitívne testy na ochorenie COVID-19. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal...
Slovensko
Pozitívne vzorky 46,056 +901 Dnes Úmrtí 176 +11 Dnes Uzdravení 11,008 Infikovaných 34,872 Last updated: 27. októbra 2020 - 13:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky