Bývalý hasič dostal v Austrálii doživotie

0
Na ilustračnej snímke sa hasič sa snaží uhasiť požiar neďaleko domov v austrálskom Bilpine 22. októbra 2013. Foto: TASR/AP

Na doživotný trest odňatia slobody odsúdil vo štvrtok súd v Austrálii bývalého hasiča Leonarda Warwicka za sériu vrážd a výbuchov, ktorých sa dopustil v 80. rokoch minulého storočia. Informuje o tom agentúra AP.

Sudca Najvyššieho súdu Nového Južného Walesu Peter Garling uznal Warwicka 23. júla okrem iného za vinného zo zastrelenia sudcu Davida Opasa a z dvoch bombových výbuchov, pri ktorých zahynula manželka jedného zo sudcov. Warwick všetky obvinenia poprel.

Garling vo štvrtok Warwicka odsúdil na doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia.

Hoci bol Warwick považovaný za podozrivého už od začiatku vyšetrovania, zatkli ho až v júli 2015.

Prokurátor Ken McKay tvrdil, že trestné činy boli “neoddeliteľne spojené” s dlhoročným súdnym konaním, ktoré sa týkalo Warwicka a jeho bývalej manželky Andrey Blanchardovej a prebiehalo od roku 1979 do roku 1986.

Blanchardová pred súdom vypovedala, že jej bývalý manžel o prvej obeti – sudcovi Davidovi Opasovi, ktorý mal ich prípad na starosti – povedal, že “už tu dlho nebude”. Stalo sa to len niekoľko týždňov predtým, ako bol Opas vo svojom dome v roku 1980 zastrelený.

Po jeho smrti prípad prebral sudca Richard Gee, ktorému v roku 1984 vybuchol dom. Takisto vybuchla aj budova súdu, v ktorej prebiehalo súdne konanie vo Warwickovom prípade.

Pri výbuchu domu tretieho sudcu, ktorému sa dostal Warwickov prípad do rúk, zahynula jeho manželka Pearl.

Posledným zločinom bol bombový útok na sálu Jehovových svedkov, ktorí pomáhali Blanchardovej. Pri útoku zahynul Graham Wykes a 13 členovia zboru utrpeli zranenia.

- Reklama -