Korčok: Dôrazne odsudzujem použitie novičoku proti Navaľnému

1
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (Foto: TASR)

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) v stredu v príspevku na Twitteri dôrazne odsúdil otrávenie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Ruské úrady vyzval na transparentné vyšetrovanie.

“Dôrazne odsudzujem použitie novičoku proti Alexejovi Navaľnému. Je naliehavo potrebné transparentné a úplné vyšetrenie ruskými úradmi,” napísal.

Alexej Navaľnyj pri zatýkaní ruskou políciou (Autor: TASR)

Hovorca nemeckej spolkovej vlády Steffen Seibert v stredu informoval, že toxikologické testy v nemeckom vojenskom laboratóriu priniesli “nespochybniteľný dôkaz” o otrávení Navaľného látkou zo skupiny novičok.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v reakcii uviedla, že na stole sú “veľmi vážne otázky, ktoré môže a musí zodpovedať len ruská vláda”. Navaľného označila za obeť “pokusu o vraždu otravou”.

Údajné otrávenie už okrem Nemecka odsúdili Európska únia, NATO, Británia, Spojené štáty aj Francúzsko.

Dlhoročný kritik Kremľa Navaľnyj je momentálne hospitalizovaný v berlínskej nemocnici Charité. Do hlavného mesta Nemecka ho previezli letecky z nemocnice v sibírskom meste Omsk.

Tam ho hospitalizovali pred dvoma týždňami po núdzovom pristátí lietadla, keď mu počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy prišlo nevoľno. Navaľnyj neskôr stratil vedomie.

- Reklama -

1 komentár

Comments are closed.