utorok, 3 augusta, 2021
21.8 C
Bratislava
ÚvodArénaRemišová: Koronavírus nesmie zastaviť zmeny v školstve

Remišová: Koronavírus nesmie zastaviť zmeny v školstve

Nový koronavírus nesmie zastaviť zmeny v školstve. Vzdelávanie musí byť hlavnou témou nielen reformného plánu vlády, ale aj investícií z európskych peňazí. Pri príležitosti začiatku školského roka 2020/2021 to uviedla predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

„Nový koronavírus priniesol do škôl mnohé obmedzenia, no zároveň musí byť katalyzátorom zmien, ktoré náš vzdelávací systém tak veľmi potrebuje. Pandémia totiž ukázala, že nie všetky deti na Slovensku majú rovnaké podmienky a príležitosti na dobré vzdelanie,” uviedla Remišová.

Meranie teploty žiakovi prvého stupňa počas prvého školského dňa na Základnej škole Karpatská v Žiline 2. septembra 2020. Foto: TASR

Jednou z prvých reforiem a investičných priorít by podľa nej malo byť najmä vzdelávanie. Tvrdí, že peniaze z fondu obnovy a rozvoja sa musia použiť na komplexnú reformu školstva a nástrojov na zvládnutie krízových situácií, ako je táto pandémia.

„Zlepšenie digitálneho učiva, dostupný internet v školách, online maturity, systém merania kvality škôl a učiteľov, prepojenie a internacionalizácia vysokých škôl či osobný účet na celoživotné vzdelávanie a rekvalifikáciu, ktorý by zabezpečil zmenu paradigmy v školstve a naučil ľudí učiť sa kontinuálne celý život vzhľadom na rýchlo meniaci sa trh práce,” pripomenula predsedníčka strany Za ľudí.

Podľa Remišovej v záujme musia byť investície nielen do zvyšovania kvality pedagógov a rastu platov učiteľov, ale aj do rozširovania materských škôl z prostriedkov Európskej únie.

„Mojou snahou je, aby sa počas tejto vlády a za pomoci eurofondov výrazne zvýšili kapacity materských škôl tak, aby rodičia našli miesto pre každé svoje dieťa od troch rokov,” uviedla.

Žiači počas otvorenia nového školského roka 2020 – 2021 na Základnej škole Hroncova 2. septembra 2020 v Košiciach. Foto: TASR

Členka výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Viera Leščáková (Za ľudí) hovorí, že školy sú pripravené na začiatok školského roka, ale riziko postupného zatvárania škôl z dôvodu pandémie tu stále je. Pripomenula, že ak sa nový koronavírus objaví v škole, tak môže dôjsť k lokálnym uzavretiam škôl. “Školy sa však musia pripraviť na online výučbu, keďže táto forma vzdelávania sa postupne stane súčasťou našich životov,” uzavrela Leščáková.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,751 +41 Dnes Úmrtí 12,541 +1 Dnes Uzdravení 379,599 Infikovaných 611 Last updated: 3. augusta 2021 - 12:57 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -