Bývalý policajný prezident Holdoš k výročiu únosu Kováča ml.: Odvolávali a dosadzovali sa ľudia, ako si priali “tí hore”

0
Na archívnej snímke z 26. júna 1996 M. Kováč ml. odpovedá na otázky novinárov po odobratí svojho cestovného pasu príslušnými orgánmi Foto: Archív TASR

Mnohí vyšetrovatelia zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny boli odvolaní a dosadení boli ďalší, aby sa čin vyšetril tak, ako si asi priali vyšší vládni predstavitelia. Pre TASR to pri príležitosti 25. výročia únosu Kováča mladšieho do Rakúska uviedol bývalý policajný prezident Jozef Holdoš.

Post policajného prezidenta zastával od januára 1995 do júla 1997.

„V tom čase som bol doma, lebo som dochádzal do Dolného Kubína. Mňa ani neinformovali, že sa také niečo stalo, dozvedel som sa to zo správ. Keď som prišiel do práce, vyvinuli sme úsilie, aby sa táto vec objasnila. Ale, samozrejme, po stránke kriminálnej polície, lebo podo mňa personálne ani disciplinárne vyšetrovatelia nepatrili. Toto robili potom na úrade vyšetrovania,” uviedol Holdoš.

„Viem toľko, že mnohých vyšetrovateľov odvolali, niektorých dosadili a tak ďalej, aby sa to vyšetrilo tak, ako si asi priali vyšší predstavitelia. Takže k tejto záležitosti veľa toho nepoviem, lebo ako som spomínal, nemal som na to kompetencie ako policajný prezident,” uviedol. Pritom zdôraznil, že prípad zavlečenia Kováča mladšieho do cudziny bol vyšetrený. „Len už ďalšie činnosti aj amnestia zabránili tomu, aby sa v tom ďalej konalo,” dodal.

Vladimír Mečiar, predseda vlády SR v čase únosu syna vedajšieho prezidenta Michala Kováča. Foto: PL.sk

Syn slovenského prezidenta bol násilne zavlečený do rakúskeho Hainburgu 31. augusta 1995. Amnestie expremiéra Vladimíra Mečiara vyhlásené v roku 1998 pre páchateľov boli zrušené poslancami NR SR až 5. apríla 2017. Prípadom sa začal zaoberať Okresný súd Bratislava III (OS). Ten v júni 2019 prerušil konanie vo veci Ivana L. a predložil Súdnemu dvoru EÚ na rozhodnutie prejudiciálne otázky. Stanovisko Súdneho dvora EÚ považuje za nevyhnutné na ďalší procesný postup vo veci. Následne vo februári tohto roku Odvolací Krajský súd (KS) v Bratislave zamietol sťažnosť Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave proti vyššie spomínanému rozhodnutiu OS Bratislava III.

- Reklama -