piatok, 17 septembra, 2021
17.6 C
Bratislava
ÚvodArénaEuroposlanci Štefanec a Šojdrová nominujú Cichanovskú na Sacharovovu cenu

Europoslanci Štefanec a Šojdrová nominujú Cichanovskú na Sacharovovu cenu

Slovenský europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) v Európskom parlamente Ivan Štefanec (KDH) a jeho česká stranícka kolegyňa z europarlamentu Michaela Šojdrová (KDÚ-ČSL) sa spoločne rozhodli nominovať na tohtoročnú Cenu Andreja Sacharova za slobodu myslenia bieloruskú opozičnú političku Sviatlanu Cichanovskú.

Podľa Štefancovho vyjadrenia vyšle najvplyvnejšia politická frakcia v Európskom parlamente prostredníctvom Cichanovskej nominácie silný signál podpory všetkým ľuďom, ktorí v Bielorusku bojujú za slobodu a demokraciu.

“Sviatlana Cichanovská preukázala mimoriadnu odvahu, keď sa po zatknutí svojho manžela postavila na čelo opozičných síl a vyzvala vo voľbách šesťnásobného prezidenta a diktátora Alexandra Lukašenka. Ten voľby bezprecedentne zmanipuloval a použil na pokojne demonštrujúcich občanov brutálnu policajnú silu,” uviedol Štefanec.   

   

Svitlana Cichanovská. Foto. TASR/AP

Slovenský europoslanec pripomenul, že Cichanovská z litovského exilu naďalej povzbudzuje svojich spoluobčanov, aby vytrvali a bojovali za práva, ktoré im patria.

“Okrem konkrétnych politických krokov na potrestanie Lukašenka a predstaviteľov jeho režimu môže Európsky parlament aj takýmto spôsobom podporiť zápas Cichanovskej a občanov Bieloruska. Aj oni majú – tak ako Slováci a Česi v roku 1989 – právo na šancu žiť v slobode,” odkázal Štefanec.

Na snímke z videa zverejnenom v nedeľu 23. augusta 2020, bieloruský prezident Alexandr Lukašenko ozbrojený s puškou Kalašnikov a v nepriestrelnej veste ďakuje policajtom pri Paláci nezávislosti v hlavnom meste Minsk počas pokračujúcich protivládnych protestov. Foto: TASR/AP

Sacharovova cena za slobodu myslenia je ocenenie, ktoré každoročne udeľuje Európsky parlament. Pomenované je po sovietskom vedcovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi. Európsky parlament ju na základe nominácií jednotlivých politických frakcií zákonodarného zboru Európskej únie udeľuje od roku 1988 tým jednotlivcom a organizáciám, ktorí bojujú za ľudské práva a slobody.

V roku 2019 Sacharovovu cenu získal Ilham Tohti, obhajca práv ujgurskej menšiny v Číne.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 401,250 +902 Dnes Úmrtí 12,569 +3 Dnes Uzdravení 382,966 Infikovaných 5,715 Last updated: 17. septembra 2021 - 21:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -