Korčok: Termín “majdan” sa stal dehonestujúcou nálepkou dezinformácií pre akýkoľvek občiansky protest

0
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) na brífingu s novinármi o dezinformáciách o Bielorusku počas 34. schôdze vlády SR 26. augusta 2020 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Situácia v Bielorusku sa stáva živnou pôdou pre dezinformácie a manipulovanie s názorom verejnosti o motíve, priebehu a možných dôsledkoch protestov bieloruskej občianskej spoločnosti. V stredu na to upozornil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Ivan Korčok, ktorý konkretizoval aj päť najvýznamnejších symbolov/termínov, ktoré autori dezinformácií používajú.

“Sú nimi majdanizácia, zvýšené aktivity NATO pri hraniciach s Bieloruskom, geopolitický zápas, platenie protestov zo zahraničia a používanie fašistických symbolov,” priblížil šéf slovenskej diplomacie.

Upozornil, že termín “majdan”, ktorý sa vzťahoval na udalosti z roku 2014 z ukrajinského Kyjeva, sa stal dehonestujúcou nálepkou dezinformácií pre akýkoľvek občiansky protest.

“Verejnosti je vsugerúvané, že ide o protest malej skupiny občanov usilujúcej sa o prevrat. Treba si klásť otázku, čo počúvame na námestiach – volanie po moci alebo apel na základné demokratické princípy a nezmanipulované voľby?” opýtal sa Korčok.

Dôrazne poprel tvrdenia o účelových pohyboch jednotiek NATO v blízkosti hraníc s Bieloruskom.

“Áno, v susedstve Bieloruska sú dislokované jednotky NATO ako predsunutá obrana, no nie v súvislosti s udalosťami v Bielorusku z augusta 2020, ale toho, čo sa stalo na Ukrajine v roku 2014,” povedal Korčok.

Vyvrátil aj dezinformácie naznačujúce vytváranie dojmu, že z Bieloruska sa stáva kolóna Západu.

“Počuli ste niekoho, že by ťahal Bielorusov do štruktúry NATO a EÚ? V tejto situácii, a hovoria to sami Bielorusi, nejde o geopolitický zápas, ale o slobodu a demokraciu,” vyhlásil.

Rovnako je podľa neho potrebné si úplne logicky klásť otázky v prípade naznačovania, že demonštranti sú platení zahraničím

“Ako je niečo také reálne v silne centralizovanej krajine pod dohľadom štátnej moci?” vyslovil otázku. Pripomenul, že takýto propagandistický scenár používali už komunisti.

“Keď chceli znemožniť, zdiskreditovať akékoľvek protesty, začali ich spájať s prostriedkami zo zahraničia,” uviedol.

V prípade údajných fašistických symbolov, ktoré majú predstavovať vlajky protestujúcich, ozrejmil, že ide o historickú vlajku, pod ktorou skladal prezidentskú prísahu aj terajší prezident.

- Reklama -