piatok, 14 mája, 2021
9.9 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Krajniak hrubo porušil sociálny dialóg. Má našliapnuté podobať sa na Mečiara....

VIDEO Krajniak hrubo porušil sociálny dialóg. Má našliapnuté podobať sa na Mečiara. Vyhlásili odborári, opustili tripartitu a prerušili sociálny dialóg

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) opustila pondelkové rokovanie tripartity a prerušila sociálny dialóg. Dôvodom má byť konanie ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina), ktorý individuálne počas rokovania zvolal zamestnávateľov, aby s nimi hovoril o minimálnej mzde na budúci rok. Týmto podľa KOZ porušil sociálny dialóg.

Minister práce tak podľa odborárov hrubo porušil sociálny dialóg. “Dôvodom pre takýto postup je konanie ministra práce, ktorý si pozval na individuálne rokovanie zástupcov zamestnávateľov po tom, ako sme oznámili naše nesúhlasné stanovisko s jeho návrhom. Následne odišli na 25 minút sa so zamestnávateľmi poradiť o tom, aký návrh predloží vláda spoločne so zamestnávateľmi. Je to bezprecedentné hrubé porušenie tripartity,” vyhlásil v pondelok na tlačovej konferencii prezident KOZ Marián Magdoško. Odborári takýto postup neakceptujú. “Orgány KOZ v najbližších dňoch rozhodnú o ďalších krokoch. Budeme informovať aj našu odborovú centrálu v Bruseli a Medzinárodnú organizáciu práce, pretože považujeme toto konanie za mimoriadne hrubé porušenie sociálneho dialógu,” povedal Magdoško.

Počas pondelňajšieho rokovania sa pritom mal meniť samotný návrh minimálnej mzdy po tom, ako minister dohovoril so zamestnávateľmi. “To, čo predviedol minister Krajniak je bezprecedentné porušenie elementárnych zásad tripartizmu a sociálneho dialógu. Sociálny dialóg bol na Slovensku budovaný 30 rokov. Počas tohto obdobia sa takáto situácia vyskytla asi len raz, a to bolo počas vlády Vladimíra Mečiara,” upozornila viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová.

Podľa KOZ minister práce počas rokovania pozmenil návrh o minimálnej mzde tak, že sa vypustil návrh na zavedenie štartovacej minimálnej mzdy, samotnú výšku minimálnej mzdy rezort navrhuje vo výške 623 eur namiesto 620 eur, zrušiť sa má prijatý automat, podľa ktorého sa mal minimálny zárobok zvyšovať, a zmeny sa majú dotknúť aj platových tried podľa stupňa náročnosti v Zákonníku práce. “Je to oveľa horší návrh ako ten, ktorý ministerstvo predložilo do pripomienkovania. Oznámil nám ho len verbálne,” dodal Magdoško.

vo videu Marián Magdoško, prezident KOZ a Monika Uhlerová, viceprezidentka KOZ zdroj: TASR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 386,868 Úmrtí 12,135 Uzdravení 369,609 Infikovaných 5,124 Last updated: 14. mája 2021 - 09:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -