sobota, 26 novembra, 2022
9.5 C
Bratislava
ÚvodArénaAk fabrika nefunguje, dajme na jej bránu zámok. Lukašenko sa vyhráža zatvorením...

Ak fabrika nefunguje, dajme na jej bránu zámok. Lukašenko sa vyhráža zatvorením štrajkujúcich podnikov

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v sobotu vyhlásil, že zatvorí fabriky, v ktorých sa ich zamestnanci zapojili do protestov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na ruskú tlačovú agentúru RIA Novosti.

„Ak fabrika nefunguje, dajme na jej bránu od pondelka zámok. Zastavme to,” povedal Lukašenko v meste Hrodna neďaleko poľských hraníc. Lukašenko takisto naznačil, že zamestnanci, ktorí sa zapojili do štrajkov, prídu o prácu.

Minulý týždeň vstúpili do štrajku zamestnanci dvoch bieloruských závodov na výrobu traktorov a kolesových ťahačov. Pridali sa tak k desaťtisícom demonštrantov, ktorí od vyhlásenia podľa nich zmanipulovaných výsledkov volieb z 9. augusta protestujú proti Lukašenkovmu režimu a násilným zásahom voči protestujúcim zo strany bezpečnostných zložiek.

Bieloruská asociácia novinárov (BAJ) v sobotu vyhlásila, že bieloruskí predstavitelia obmedzujú prístup verejnosti k spravodajským médiám, informovala agentúra DPA. Podľa BAJ ide o snahu zabrániť šíreniu informácií o pokračujúcich protestoch a násilnostiach, ktoré počas nich vypukli.

Používateľom internetu v Bielorusku je zamietnutý prístup k webovým stránkam online portálu The Village, k lokálnym médiám Vitebsk Courier a People’s News of Vitebsk a mnohým ďalším.

Zablokované boli podľa vyhlásenia BAJ aj internetové stránky rozhlasovej stanice Slobodná Európa, tlačovej agentúry Belsat, bieloruskej ľudskoprávnej organizácie Vjasna a dokonca samotnej platformy BAJ.

Na blokovaných stránkach sa objavila správa upozorňujúca na to, že “prístup k tomuto informačnému zdroju bol obmedzený na základe rozhodnutia ministerstva pre informácie Bieloruskej republiky”, uviedla BAJ.

Minulý týždeň štátne tlačiarenské zariadenie údajne prerušilo “pod zámienkou zlyhania tlačiarenského lisu” vydávanie novín Komsomolskaja pravda a Narodnaja volja.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -