Šéf MAAE cestuje prvýkrát do Iránu

0
Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi. Foto: TASR/AP

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi sa v pondelok v iránskom hlavnom meste Teherán stretne s iránskymi predstaviteľmi. Ich vzájomné stretnutie bude zamerané na zlepšenie spolupráce v súvislosti s jadrovými aktivitami Iránu, informovala v sobotu vo Viedni MAAE, píše agentúra AFP.

Pôjde o vôbec prvú návštevu Grossiho v Iráne, odkedy sa vlani v decembri stal šéfom MAAE. Irán inšpektorom z MAAE mesiace znemožňoval prístup ku dvom lokalitám, kde v minulosti údajne prebiehali jadrové aktivity tejto krajiny.

Satelitné zábery naznačujú, že tieto miesta boli vyčistené, aby sa tak odstránili stopy po predošlých aktivitách, píše sa v správe MAAE, z ktorej citovala agentúra DPA.

„Rozhodol som sa ísť do Teheránu osobne, aby som mohol zdôrazniť dôležitosť spolupráce,” vyhlásil Grossi. „Mojím cieľom je, aby moje stretnutia v Teheráne viedli ku konkrétnemu pokroku čo sa týka doteraz nevyriešených otázok…, a to najmä k vyriešeniu otázky prístupu,” dodal.

Spojené štáty vo štvrtok oficiálne spustili proces aktivovania mechanizmu, ktorý umožňuje prípadné znovuzavedenie sankcií OSN voči Teheránu.

Británia, Francúzsko a Nemecko však trvajú na tom, že USA nemajú právo spustiť sankčný mechanizmus voči Iránu, keďže USA od jadrovej dohody jednostranne odstúpili už v roku 2018. Trojica európskych mocností sa stále usiluje dohodu s Iránom zachrániť.

- Reklama -