nedeľa, 28 februára, 2021
7.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Matovič: Odmeny pre pracovníkov v prvej línii dostanú aj lekári

Matovič: Odmeny pre pracovníkov v prvej línii dostanú aj lekári

Finančné odmeny určené pre pracovníkov, ktorí po vypuknutí pandémie pracovali v rizikovom prostredí, sa majú týkať všetkých zdravotníkov, ktorí pracovali v tzv. prvej línii, vrátane lekárov. Na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) s tým, že ide o výsledok rozhovoru s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽANO). V pondelok (17. 8.) Matovič tvrdil, že lekári odmeny nedostanú.

“Keď doteraz sa hovorilo len o zdravotných sestrách, nakoniec to budú aj sanitári, záchranári, pracovníci dopravnej zdravotnej služby, lekári,” napísal Matovič.

Premiér si podľa svojich slov myslel, že zdravotníci mimo sestier sú zahrnutí v inom balíku odmien. “Marek mi to však vysvetlil, že ‘iný balík’ je určený len na odmeny pre zamestnancov úradov regionálneho zdravotníctva a na zaplatenie dohodárov, ktorých hygienici nevyhnutne potrebujú na pomoc pri dohľadávaní kontaktov,” priblížil premiér.

Podľa ministerstva zdravotníctva patrí vďaka za prácu a nasadenie v čase pandémie všetkým zdravotníckym pracovníkom z tzv. prvej línie. “Po tom, ako som rozhodol udeliť odmeny verejným zdravotníkom, epidemiológom, hygienikom, teraz bude na nás rozhodnúť spravodlivo a rozdeliť vyčlenenú sumu lekárom, sestrám, sanitárom, záchranárom, pracovníkom dopravnej služby, teda všetkým zdravotníkom z prvej línie boja s koronavírusom,” skonštatoval Krajčí.

Minister zároveň ubezpečil, že premiérom vyčlenené financie budú využité spravodlivo. “Aktuálne nastavujeme konkrétne návrhy odmien, ako aj spôsob ich vyplatenia,” doplnil Krajčí.

Šéf vládneho kabinetu v piatok (14. 8.) avizoval, že štát vyčlení 50 miliónov eur pre pracovníkov v prvej línii. Vtedy hovoril, že peniaze majú dostať lekári, sestry, vojaci, policajti či zamestnanci domovov sociálnych služieb. V pondelok uviedol, že lekári odmeny nedostanú.

Na pondelkové vyhlásenie predsedu vlády reagovali lekárske organizácie. Asociácia súkromných lekárov SR v otvorenom liste adresovanom premiérovi vyjadrila veľké sklamanie a nedôveru voči jeho vyjadreniam. Upozorňuje, že počas prvej vlny pandémie stáli na svojich miestach a poskytovali zdravotnú starostlivosť, hoci bojovali s nedostatkom ochranných pomôcok a absentujúcimi jednoznačnými usmerneniami. Matovičove vyjadrenia označuje asociácia za studenú sprchu pre všetkých lekárov. Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) je vážne znepokojený vyhláseniami premiéra, ako i mediálnou komunikáciou ministerstva zdravotníctva k odmeňovaniu zdravotníkov, ktorí boli v prvej línii. Sú takisto sklamaní i demotivovaní nezáujmom vlády. Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay si myslí, že rétorika politikov je zameraná na tie skupiny pracovníkov, kde si potrebujú prihriať “polievočku”.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 308,083 +1,815 Dnes Úmrtí 7,189 +114 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 45,594 Last updated: 28. februára 2021 - 13:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky