streda, 30 septembra, 2020
15.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Libanonský prezident prijal demisiu vlády Dijába. Ten pripísal zodpovednosť za explóziu "skorumpovanej...

Libanonský prezident prijal demisiu vlády Dijába. Ten pripísal zodpovednosť za explóziu “skorumpovanej vládnucej elite”

Libanonský prezident Michel Aún prijal v pondelok demisiu vlády premiéra Hassána Dijába. Informovala o tom agentúra TASS.

„Premiér Dijáb odovzdal demisiu (svojho kabinetu) do rúk prezidenta, ktorý ju prijal, a nariadil jeho vláde pokračovať v činnosti až do vytvorenia novej vlády,” uviedla prezidentská kancelária.  

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že prezident a odstupujúci premiér spolu hovorili o vývoji situácie po výbuchu v bejrútskom prístave 4. augusta. Prezident sa všetkým ministrom poďakoval za ich doterajšiu prácu.

Dijáb demisiu celej vlády oznámil v pondelok. Zodpovednosť za mohutnú explóziu, ktorá spustila novú vlnu protestov, pripísal “skorumpovanej” vládnucej elite, ktorá v Libanone vládne už viac ako 30 rokov.

„Dnes sme vypočuli ľudí a ich požiadavky, aby tí, ktorí sú za výbuch zodpovední, niesli následky,” povedal Dijáb v televíznom prejave k národu. „Preto dnes oznamujem demisiu celej vlády,” povedal.

Francúzsko po Dijábovom oznámení vyzvalo na “rýchle vytvorenie” novej vlády. Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian uviedol, že “požiadavky reforiem a spôsobu vlády, ktoré vyjadrujú Libanončania, musia byť vypočuté”, píše agentúra AFP.  

Hassán Dijáb sa premiérskeho úradu ujal len v januári tohto roku po tom, čo v októbri pod tlakom masových demonštrácií odstúpil jeho predchodca Saad Harírí.

Demisia vlády aj tento raz prichádza po rozsiahlych protestoch. Tie sa vyostrili po výbuchu v bejrútskom prístave, pri ktorom zahynulo najmenej 160 ľudí a približne 6000 utrpelo zranenia. Podľa prvotného vyšetrovania bol príčinou výbuchu požiar, ktorý odpálil skladisko explozívnych látok skladovaných v prístave od roku 2013.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Pri 13. a 14. platoch sa má zrušiť oslobodenie od sociálnych odvodov, schválila to vláda

Od budúceho roka sa má na Slovensku zrušiť oslobodenie 13. a 14. platov od sociálnych odvodov. Navrhuje to ministerstvo práce v novele...

Majského zatiaľ Česko na Slovensko nevydá

Právoplatne odsúdeného podnikateľa Jozefa Majského na Slovensko české orgány zatiaľ nevydajú. Rozhodol o tom v stredu na verejnom zasadnutí Mestský súd v...

Kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry plánuje navrhnúť aj Slovenská advokátska komora

Kandidáta na generálneho prokurátora plánuje navrhnúť aj Slovenská advokátska komora (SAK). Slovenská komora exekútorov (SKE) ešte neoznámila, či kandidáta navrhne.

Drucker: Máme tu chaos, v ľuďoch sa vytvára strach

Bývalý minister zdravotníctva a líder mimoparlamentnej Dobrej voľby Tomáš Drucker si myslí, že nové opatrenia prijaté v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu...

Mikulec: Núdzový stav by umožnil počas blížiacich sa sviatkov zaviesť zákaz vychádzania

Vyhlásenie núdzového stavu nepredstavuje žiadne zvýšené riziko pre občanov. Vláda ho vyhlásila pre prípad, že bude treba lepšie a efektívnejšie zabezpečovať ochranné...

Kandidátkou SR na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu EÚ je Martina Jánošíková

Kandidátkou SR na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu Európskej únie (EÚ) je Martina Jánošíková. Návrh Súdnej rady SR v stredu schválila vláda. Minister...

Pompeo kritizoval Čínu za potláčanie slobôd, najmä náboženských

Čína je najhoršou krajinou sveta, pokiaľ ide o prenasledovanie náboženských menšín, uviedol v stredu americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo podľa agentúry...
Slovensko
Pozitívne vzorky 10,141 +567 Dnes Úmrtí 48 +3 Dnes Uzdravení 4,395 Infikovaných 5,698 Last updated: 30. septembra 2020 - 16:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky