Jedna z príčin výbuchov môže byť aj zásah zvonku, uviedol libanonský prezident Aún

0
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) a libanonský prezident Michel Aún počas stretnutia na letisku v Bejrúte vo štvrtok 6. augusta 2020. Macron chce koordinovať medzinárodnú pomoc pre Libanon. Foto: TASR/AP

Libanonský prezident Michel Aún v piatok uviedol, že príčina utorkových výbuchov v prístave v Bejrúte zatiaľ nie je stanovená. Dodal však, že jednou z hypotéz je aj zásah zvonku – raketou či bombou.

Aún súčasne spresnil, že sa zvažuje aj možnosť, že výbuch bol dôsledkom nedbanlivosti alebo nešťastnej náhody.

Agentúra Reuters pripomenula, že už bezprostredne po tragédií Aún i ďalší vysokopostavení činitelia hovorili o nedbanlivosti pri skladovaní vysoko výbušného materiálu v hangároch v prístave, čo malo v utorok za následok ničivé výbuchy.

Podľa Reuters hypotézu, že výbuchy v Bejrúte mohol spôsobiť aj útok, nevylučujú ani Spojené štáty. Izrael, ktorý s Libanonom viedol niekoľko vojen, už predtým poprel, že by mal s výbuchmi v bejrútskom prístave niečo spoločné.

Aún v piatok na stretnutí s novinármi pripomenul, že vo štvrtok požiadal francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby jeho krajina poskytla družicové snímky z miesta explózií.

Aún spresnil, že Macron mu takéto záznamy prisľúbil. Libanonský prezident súčasne vyhlásil, že ak ich Francúzsko neposkytne, Libanon ich bude žiadať od “iných strán”. Bližšie podrobnosti v tejto súvislosti Aún neuviedol.

Vysvetlil ešte, že kauza sa vyšetruje v troch rovinách: v prvom rade sa zisťuje, ako sa výbušný materiál do prístavu dostal a ako tam bol skladovaný; či bola explózia dôsledkom nedbanlivosti alebo dielom náhody a posudzuje sa aj možnosť, že mohlo ísť “o vonkajší zásah – raketovou strelou, bombou alebo iným prostriedkom”.

Podľa agentúry Reuters sa pátranie po osobách nezvestných od výbuchov v prístave zintenzívnilo. Doteraz našli telá 154 obetí.

Počet ľudí zadržaných v súvislosti s výbuchmi v prístave sa medzičasom zvýšil na 19.

- Reklama -