utorok, 29 septembra, 2020
13.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Čína obvinila USA zo šikanovania aplikácie TikTok

Čína obvinila USA zo šikanovania aplikácie TikTok

Čína v utorok obvinila Spojené štáty zo “šikanovania” v súvislosti s populárnou aplikáciou TikTok, na ktorú prezident Donald Trump vyvíja tlak a žiada, aby boli jej americké prevádzky predané niektorej z domácich firiem.

Trump dal aplikácii TikTok šesť týždňov na to, aby sa dohodla na predaji svojich operácií v USA. V opačnom prípade ju chce zakázať.

“Je to v rozpore s princípmi trhového hospodárstva, otvorenosti, transparentnosti a nediskriminácie (Svetovej obchodnej organizácie),” uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin. “Je to jasné šikanovanie,” dodal.
Spojené štáty začali formálne vyšetrovanie aplikácie z dôvodu národnej bezpečnosti. Americký softvérový gigant Microsoft medzitým rokuje o jej kúpe.
Trump dal materskej spoločnosti ByteDance čas do 15. septembra na uzavretie dohody o predaji TikTok.

“Musí to byť americká spoločnosť, musí byť v americkom vlastníctve,” povedal Trump v pondelok (3. 8.). “Nechceme mať žiaden problém s bezpečnosťou”.

Predaj TikTok je ďalším sporom po tom, ako Washington zakázal čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei prístup na americký trh a vedie proti nej globálnu kampaň s cieľom izolovať ju. USA argumentujú, že Huawei predstavuje problém pre národnú bezpečnosť. Dôvodom sú tesné väzby vedenia firmy a čínskej vlády, ktorá by tak mohla cez zariadenia Huawei špehovať iné štáty.

Peking označil najnovšiu kampaň proti TikTok za “politickú manipuláciu” a obvinil USA, že zneužívajú otázku národnej bezpečnosti, aby bez akýchkoľvek dôkazov vytlačili čínske firmy z amerického trhu.

TikTok má na celom svete až jednu miliardu užívateľov. Umožňuje im vyrábať krátke 60-sekundové videá na smartfónoch, ale tlak na predaj americkej a medzinárodnej divízie so sídlom v Los Angeles stavia materskú ByteDance pred ťažké rozhodnutie.

Zakladateľ spoločnosti Čang I-ming v internom liste zamestnancom uviedol, že cieľom USA je skôr zakázať aplikáciu ako si vynútiť predaj jej operácií v USA. Povedal tiež zamestnancom, aby “očakávali ďalšie ťažkosti v budúcnosti”.

ByteDance už v pondelok vyhlásila, že sa vždy chcela stať globálnou spoločnosťou a uvažovala o “vytvorení nového sídla TikTok niekde na veľkých trhoch mimo USA”. Britské médiá špekulujú, že uvažuje o presídlení do Londýna.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Stanovisko Slovenského zväzu hádzanej k návrhom opatrení, poukazujú na ekonomické dôsledky

Slovenský zväz hádzanej vyjadruje hlboké sklamanie zo zákazu športových podujatí na území Slovenskej republiky. Toto opatrenie dramaticky zasiahne nielen do ekonomiky klubov,...

Záborská predložila návrh zmien v potratovej novele, hovorí o kompromise

Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Anna Záborská (klub OĽANO) v utorok v pléne predložila pozmeňujúci návrh k vlastnej potratovej novele. Povinnosť dvoch...

Humenné: V ošetrovateľskom centre sú pozitívni klienti aj ošetrovatelia, je ich 54

V Ošetrovateľskom centre na Lipovej ulici v Humennom sa nový koronavírus potvrdil u 31 klientov a 23 zamestnancov. Ako pre médiá uviedla riaditeľka pre odborné, ošetrovateľské...

Stanovisko Slovenského zväzu ľadového hokeja k rozhodnutiu ústredného krízového štábu

Zákaz konania športových podujatí, ktorý vstúpi do platnosti 1. októbra, znamená vážny problém pre hokej a profesionálny šport na Slovensku. Prijaté opatrenia...

Slovenská volejbalová federácia upozorňuje na negatívne dopady opatrení

Zákaz konania športových podujatí od 1. októbra je nielen pre volejbal, ale pre celý šport na Slovensku mimoriadne nepríjemnou správou. Návrhy opatrení...

Von der Leyenová: Podpredsedníčka Európskej komisie Jourová má moju plnú dôveru

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v utorok vyhlásila, že "má plnú dôveru" v podpredsedníčku svojho kabinetu, českú eurokomisárku Věru...

Kočner: Myslím si, že za celou kauzou Markíza stál exnámestník SIS

Podnikateľ Marian Kočner, ktorý v utorok vypovedal pred Okresným súdom Bratislava II (OS) v kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej uviedol, že za...
Slovensko
Pozitívne vzorky 9,574 +231 Dnes Úmrtí 45 +1 Dnes Uzdravení 4,329 Infikovaných 5,200 Last updated: 29. septembra 2020 - 16:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky