Nemecká polícia zadržala pri protestoch v Berlíne 133 ľudí

0
Ľudia, väčšina bez ochranných rúšok na demonštrácii pod heslom Koniec pandémii: Deň slobody proti reštrikciám zavedeným nemeckou vládou. Foto: TASR/AP

Nemecká polícia zadržala v Berlíne počas víkendových demonštrácií proti obmedzeniam zavedeným v rámci boja proti koronavírusovej pandémii viac ako 100 ľudí. Pri zásahoch proti demonštrantom sa zranilo približne 45 policajtov, informuje tlačová agentúra AFP.

Polícia v sobotu zadržala celkovo 133 ľudí v dôsledku spáchania rôznych priestupkov vrátane kladenia odporu príslušníkom polície, porušovania verejného poriadku či používania protiústavných symbolov. Traja príslušníci polície museli byť hospitalizovaní.

Usporiadatelia berlínskeho zhromaždenia nedokázali zaistiť dodržiavanie bezpečnostných predpisov. Len máloktorí z protestujúcich mali na tvárach rúška a dodržiavali bezpečnostné odstupy. Polícia preto oznámila približne 20.000 účastníkom ukončenie podujatia a keď sa niektorí odmietli rozísť, upozornila ich, že sa dopúšťajú priestupkov, čo viedlo k ďalším hlasným prejavom nespokojnosti. Policajti tiež odviedli viacero organizátorov z pódia.

Na prvotnom pochode centrom mesta, ktorý sa skončil pred Brandenburskou bránou, sa podľa polície zišlo približne 17 000 ľudí. Organizátori tvrdia, že na protestné podujatia prišlo celkovo 1,3 milióna účastníkov. Protestujúci pískali, volali po “slobode” a “odpore”, pričom skandujúc označili pandémiu koronavírusu za “najväčšiu konšpiračnú teóriu”.

Niekoľko ľudí bolo zatknutých aj na menších neoficiálnych protestoch. Počas soboty bolo podľa AFP proti demonštrantom nasadených celkovo 1100 policajtov.

Niekoľko stoviek demonštrantov sa zišlo západne od Brandenburskej brány aj v nedeľu, pričom väčšina z nich si zakrývala dýchacie cesty a dodržiavala medzi sebou aj bezpečné rozstupy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu