nedeľa, 17 januára, 2021
-4 C
Bratislava
Úvod Aréna Ministerstvo dopravy rešpektuje rozhodnutie Čaputovej k novele o elektronických komunikáciách

Ministerstvo dopravy rešpektuje rozhodnutie Čaputovej k novele o elektronických komunikáciách

Rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá v piatok nepodpísala novelu zákona o elektronických komunikáciách, Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR plne rešpektuje. Uviedol to odbor komunikácie rezortu.

Prezidentka zdôvodnila svoje rozhodnutie tým, že legislatíva podľa nej nie je dostatočne určitá a špecifická. Tiež má pochybnosti o jej vykonateľnosti. Dôvodom na nepodpísanie novely zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím je nenaplnenie dôvodov na skrátené legislatívne konanie.

Novela zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, mala umožniť Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v “červených” krajinách. Hlava štátu pripomenula, že Ústavný súd (ÚS) SR v májovom uznesení, ktorý sa týkal podobnej legislatívy, pozastavil účinnosť zákona a stanovil kritériá, ktoré má tento typ právnej úpravy spĺňať.

Takáto právna úprava môže podľa nej potenciálne zasiahnuť do práva na súkromie, pretože sa má disponovať s dátami osobnej povahy.

„ÚS teda stanovil istý test ústavnosti v tomto uznesení. Z môjho hľadiska nová právna úprava nie je dostatočne určitá,” uviedla s tým, že vidí otázniky aj nad vykonateľnosťou tejto právnej úpravy. “Bude dobré, ak by zákon bol špecifickejší, aby vyhovel všetkým kritériám, ktoré ÚS stanovil,” povedala s tým, že sa treba vyhnúť znefunkčneniu zákona.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 222,752 +2,045 Dnes Úmrtí 3,417 +55 Dnes Uzdravení 166,555 Infikovaných 52,780 Last updated: 17. januára 2021 - 00:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky