pondelok, 21 septembra, 2020
13.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Von der Leyenová obhajuje rozhodnutie o grantoch pre poľské mestá, ktoré sú...

Von der Leyenová obhajuje rozhodnutie o grantoch pre poľské mestá, ktoré sú “LGBT free”

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo štvrtok obhajovala práva komunity LGBT. Stalo sa tak v reakcii na polemiku vyvolanú rozhodnutím EÚ neudeliť granty niekoľkým mestám v Poľsku, ktoré sa pred časom vyhlásili za “zóny bez ideológie LGBT”.

„Naše zmluvy zabezpečujú, aby každý človek v Európe mohol byť tým, kým je, žiť tam, kde sa mu páči, milovať, koho chce a mať také vysoké ciele, aké chce,” napísala von der Leyenová na Twitteri. Dodala, že sa bude naďalej usilovať o rovnosť ľudí hlásiacich sa k sexuálnym menšinám.

Svojím tvítom sa zapojila do diskusie, ktorú vyvolali protesty predstaviteľov Poľska po tom, ako EK odmietla účasť šiestich poľských miest na dotovanom twinningovom programe.

Tieto mestá, ktoré by inak mohli mať nárok na malé granty EÚ na podporu kultúrnych partnerstiev s obcami a mestami z iných štátov EÚ, sa vyhlásili za zóny bez ideológie LGBT alebo prijali vyhlásenia o právach rodiny, ktoré Brusel považuje za diskriminačné.

Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Žiobro odsúdil toto rozhodnutie EK ako “nezákonné a neopodstatnené”. Zároveň vyzval predsedu poľskej vlády Mateusza Morawieckého, aby o tejto záležitosti rokoval s Európskou komisiou, a to tak, aby v budúcnosti nedochádzalo k škrtom finančných príspevkov pre Poľsko.

Hovorca EK Stefan de Keersmaecker však pre novinármi v Bruseli vyhlásil, že EK bude aj naďalej využívať “nástroje, ktoré má k dispozícii”, aby zabezpečila, že finančné prostriedky EÚ, vrátane “oveľa väčších kohéznych fondov, ktoré Poľsko dostáva”, sa vynakladajú v súlade s pravidlami Európskej únie.

Keď v súvislosti so spomínanou homofóbnou kampaňou vyjadril obavy aj Európsky parlament, EK v máji poslala Poľsku list, v ktorom žiadala prešetriť rozhodnutia miestnych orgánov v poľských mestách, kde boli zriadené tzv. zóny bez LGBT ideológie.

Agentúra AFP uviedla, že exekutívny orgán EÚ pracuje na stratégii rovnosti komunity LGBT, ktorá by mala byť hotová do konca roka.

Spravodajský portál EurActiv.sk pred časom informoval, že takmer stovka poľských obcí s viac ako dvanástimi miliónmi obyvateľov — ide o tretinu obyvateľstva Poľska — sa považuje za “zónu bez LGBT”. Mestské zastupiteľstvá v nich prijímajú rozhodnutia o ochrane mládeže “pred skazenosťou a sexuálnou indoktrináciou”.

Tieto uznesenia nie sú právne záväzné, ale niektoré obce a mestá zo Západu kvôli nim prerušili spoluprácu s partnerskými mestami v Poľsku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

ANALÝZA Slováci nešetria, výdavky na opravu práčky alebo auta ich preto nepríjemne prekvapia

Slováci nešetria pravidelne, preto ich často výdavky napríklad na opravu práčky alebo auta vedia nepríjemne prekvapiť. Vyplýva to z analýzy, o ktorej informovala...

Tropická búrka Beta zasiahne pobrežie Texasu

Tropická búrka Beta, ktorá sa v súčasnosti nachádza nad Mexickým zálivom južne od pobrežia amerických štátov Texas a Lousiana, by mala v noci...

V Bielorusku pri protestoch zadržali viac ako 230 ľudí

Počas úradmi nepovolených protestov proti spornému znovuzvoleniu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka bolo v nedeľu v rôznych mestách krajiny zadržaných viac ako 130...

Novela zákona o VŠ bude budúci rok, potvrdil šéf rezortu školstva

S komplexnou novelou zákona o vysokých školách, respektíve novým zákonom o vysokých školách, chce rezort školstva prísť v prvej polovici budúceho roka. V nedeľnej...

Košickú ZOO navštívilo viac ako 200 000 ľudí napriek dvojmesačnej uzávere

Zoologickú záhradu Košice aj tento rok navštívilo viac ako 200 000 návštevníkov. Stalo sa tak aj napriek dvojmesačnému uzatvoreniu areálu počas prvej...

Pompeo označil kolumbijského prezidenta za “ozajstného lídra v oblasti Latinskej Ameriky”

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v sobotu kolumbijského prezidenta Ivána Duqueho označil za "ozajstného lídra v oblasti Latinskej Ameriky" a pochválil i jeho...

Obálka s ricínom smerujúca do Bieleho domu prišla zrejme z Kanady

Obálka adresovaná Bielemu domu, ktorá obsahovala jed ricín a ktorú zadržali americkí federálni úradníci, zrejme prišla z Kanady. Vyplýva...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,677 +131 Dnes Úmrtí 39 Uzdravení 3,548 Infikovaných 3,090 Last updated: 21. septembra 2020 - 02:08 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky