Prezidentka ukončila návštevu BBSK pri gudrónových jamách v Predajnej

0
Prezidentka SR Zuzana Čaputová so starostkou obce Predajná. Foto: Facebook/Zuzana Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ukončila v stredu dvojdňovú návštevu Banskobystrického samosprávneho kraja jazdou dobovou Čiernohronskou železnicou (ČHŽ) v Čiernom Balogu na Horehroní, ktorú takisto poznačili následky koronakrízy v oblasti cestovného ruchu. Ešte predtým stihla navštíviť aj obec Predajná, ktorá má dlhé desaťročia problém so starou skládkou – gudrónovými jamami – a to ešte z čias socializmu.

„Veľa som o nich počula a čítala, vidieť ich na vlastné oči je však iný zážitok. Je to jedna z našich najväčších, takmer 2000 starých environmentálnych záťaží, čo máme na Slovensku, ktorá je stále nevyriešená, dokonca neriešená. Nebezpečný odpad ohrozuje životné prostredie i obyvateľov,” konštatovala hlava štátu.

Ako ďalej zdôraznila, hovorila o tom s ministrom životného prostredia.

„Je tam problém s verejným obstarávaním, plán je posunúť alebo ukončiť sanáciu tejto environmentálnej záťaže do roku 2023. Budem sa o to zaujímať, pretože obci treba pomôcť s definitívnym riešením, ale aj s tým, čo sa do roku 2023 bude diať, pretože zatiaľ to sanuje iba z vlastného rozpočtu,” dodala prezidentka.

Vedenie obce si mieni v tejto súvislosti, aj s vyhlásením mimoriadnej situácie, nárokovať u ministerstva vnútra úhradu okolo 20 000 eur. Verí, že i vďaka návšteve hlavy štátu sa ich dlhoročný problém v Predajnej pohne.

https://www.facebook.com/zcaputova/posts/1485126141695365
- Reklama -