štvrtok, 17 júna, 2021
19.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Pribudnú nové súdy a úrady? Kolíková by ich chcela financovať z...

Pribudnú nové súdy a úrady? Kolíková by ich chcela financovať z pomoci EÚ na boj s koronakrízou

Zriadenie Najvyššieho správneho súdu, mestských súdov alebo úradov pre správu zaisteného majetku či majetkové priznania by chcela ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) financovať z osobitnej pomoci EÚ vyčlenenej na boj s koronakrízou. Informoval o tom hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

Projekt, ktorý má predbežný názov Posilnenie kapacít právneho štátu, by tak mohol financovať niektoré z Kolíkovej deklarovaných reformných krokov, ktorými chce očistiť justičné prostredie.

Napríklad Najvyšší správny súd je inštitúcia, o ktorej sa na rezorte spravodlivosti hovorí už mesiace. Na tento súd by prešla správna agenda z Najvyššieho súdu SR a okrem toho by pod seba zobral aj disciplinárne stíhania sudcov a prokurátorov. Fungovať by mal už od budúceho roku s predpokladaným sídlom v Bratislave.

Ďalším z projektov, ktorý by mohla pomoc z EÚ financovať, je aj zriadenie úradu pre správu zaisteného majetku. Ten by fungoval pod rezortom spravodlivosti a s ním by sa zriadili aj nové inštitúty v rámci trestného procesu. Súčasťou tých bude aj spôsob na zaistenie nehnuteľnosti, čo doteraz nebolo možné. Rovnako by mal nový úrad zaistiť, aby bol majetok zhabaný ešte pred odsúdením páchateľa a bolo znemožnené ho prepisovať na príbuzných.

Novým projektom, ktorý by sa mohol z pomoci EÚ financovať, by mohol byť aj úrad pre majetkové priznania alebo zriadenie mestských súdov, či už v Bratislave alebo aj v Košiciach.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,149 Úmrtí 12,456 Uzdravení 377,534 Infikovaných 1,159 Last updated: 17. júna 2021 - 07:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -