štvrtok, 1 októbra, 2020
13.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Von der Leyenová: Návrh rozpočtu obsahuje aj "ťažko stráviteľné" škrty

Von der Leyenová: Návrh rozpočtu obsahuje aj “ťažko stráviteľné” škrty

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo štvrtok pripustila, že návrh rozpočtu, na ktorom sa začiatkom týždňa dohodli lídri členských štátov Európskej únie (EÚ) po zdĺhavých rokovaniach, zahŕňa aj “ťažko stráviteľné” škrty.

„Áno, podarilo sa nám vyhnúť sa ďalším škrtom, ktoré chceli niektoré členské štáty, ale aj tento návrh bude ťažké prehltnúť. A viem, že parlament to cíti rovnako,” povedala v Európskom parlamente (EP) v súvislosti s návrhom viacročného rozpočtu EÚ na obdobie 2021-2027.

Tento návrh vo výške 1,1 bilióna eur totiž zahŕňa aj škrty na výskum, študentský výmenný program Erasmus a tiež zníženie finančných prostriedkov pre takzvané klimatické fondy.

EP mechanicky neschváli všetko, čo mu predložia, Uviedol Sassoli

Podľa pravidiel EÚ musí návrh rozpočtu aj masívny balík stimulov pre ekonomiky bloku schváliť EP. Jeho predseda David Sassoli v stredu (22. 7.) naznačil, že sa mu zníženie financií na vedu a výskum nepáči a dodal, že EP mechanicky neschváli všetko, čo mu predložia.

Von der Leyenová ale upozornila poslancov, že by mali pri posudzovaní rozpočtu vziať do úvahy aj výpadok príspevku od Británie po brexite vo výške približne 70 miliárd eur.

„Dobrou správou je, že sa nám podarilo zaplátať takmer celú dieru (v rozpočte). To znamená, že každá krajina musí zaplatiť viac,” povedala.

Očakáva sa, že Európsky parlament bude o rozpočte hlasovať do konca roka. Nie je však jasné, ako sa bude hlasovať o fonde obnovy, ktorý je úzko spojený s rozpočtom EÚ.

Predseda Európskej rady Charles Michel. Foto: TASR/AP

Aj predseda Európskej rady Charles Michel vo štvrtok vystúpil v EP a vyzval poslancov, aby schválil rozsiahly balík stimulov na oživenie ekonomík, ktorí lídri schválili tiež v pondelok (20. 7.) po “tvrdom boji”. Pripomenul, že fond obnovy vo výške 750 miliárd eur, pokiaľ ide o veľkosť a ambície, nemá konkurenciu vo svete.

Ak sa k tomu priráta aj dlhodobý rozpočet, celkový objem financií na zvráteniu masívnej recesie v Európe dosiahne 1,8 bilióna eur, vyhlásil.

„Tento okamih má podľa môjho presvedčenia zásadný význam v európskych dejinách. Konali sme rýchlo a s naliehavosťou,” povedal Michel v EP.

potvrdili sme európsku jednotu.

„Táto reakcia je masívna v porovnaní s veľkosťou hospodárstva. Reakcia Európy je väčšia ako reakcia Spojených štátov alebo Číny,” skonštatoval.

„Debata, ktorú práve otvárame, je naozaj o význame a smere, ktorý by sme chceli dať tomuto európskemu projektu v nadchádzajúcich rokoch,” povedal Michel.

„Efektívne sme obnovili naše sľuby o európskom manželstve počas 30 rokov, potvrdili sme európsku jednotu,” dodal.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Zomrel pacient, ktorý sa ako prvý vyliečil z HIV. Na rakovinu

Timothy Ray Brown, prvý pacient, ktorý sa úspešne vyliečil z HIV (vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti), zomrel po päťmesačnom boji s leukémiou. Brown...

Právnická fakulta UK navrhne na generálneho prokurátora Čentéša

Právnická fakulta Univerzity Komenského (PF UK) v Bratislave bude navrhovať na funkciu generálneho prokurátora súčasného prokurátora Generálnej prokuratúra (GP) SR a vysokoškolského...

MZ SR: Na Slovensku budú dve vakcíny proti chrípke plne hradné

Na Slovensku budú dve vakcíny proti chrípke hradné z verejného zdravotného poistenia. Jedna z nich omylom od októbra vypadla zo zoznamu liekov...

Žaloba EÚ na Spojené kráľovstvo nie je dobrý nápad, uviedol Babiš

Žaloba Európskej únie na Spojené kráľovstvo nie je dobrá, uviedol vo štvrtok v Bruseli český premiér Andrej Babiš v reakcii na rozhodnutie...

Matovič: Nemáme sa za čo hanbiť, správa EK analyzujúca Slovensko je vizitkou minulej vlády

Nová slovenská vláda sa nemá za čo hanbiť, lebo stredajšia (30. 9.) správa Európskej komisie (EK) o právnom štáte, ktorá analyzuje aj...

AKTUALIZOVANÉ Starosta Kusý je obvinený zo zneužívania právomoci

Doplnená správa Policajný vyšetrovateľ obvinil vo štvrtok zadržaného starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého z dvoch prečinov a dvoch...

Sassoli: Europarlament neblokuje žiadne dôležité rozhodnutia. Urobil už veľa ústupkov, dodal predseda EP

Európsky parlament (EP) neblokuje žiadne rozhodnutia týkajúce sa budúcnosti EÚ. Uviedol to vo štvrtok počas otváracieho prejavu dvojdňového summitu EÚ v Bruseli...
Slovensko
Pozitívne vzorky 10,938 +797 Dnes Úmrtí 48 Uzdravení 4,620 Infikovaných 6,270 Last updated: 1. októbra 2020 - 21:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky