pondelok, 3 augusta, 2020
20.9 C
Bratislava
Úvod Aréna USA obvinili dvoch čínskych hackerov. Kradli údaje z vývoja vakcín

USA obvinili dvoch čínskych hackerov. Kradli údaje z vývoja vakcín

V Spojených štátoch vzniesli obvinenie voči dvom občanom Číny, ktorí podnikali počítačové útoky, a to aj voči firmám zapojených do výskumu choroby COVID-19 a vývoja vakcíny proti nej.

Dvojica čínskych občanov bola v USA obvinená zo sprisahania s cieľom spáchať počítačový podvod, z krádeže obchodných tajomstiev, z neoprávneného prístupu do počítača a z krádeže identity.

Americké úrady informovali, že dvojica počítačových pirátov nebola zatknutá, pretože sa zrejme nachádzajú v Číne.

S odvolaním sa na americké ministerstvo spravodlivosti o tom v noci na stredu informovala agentúra AFP.

Podľa denníka Washington Post má americká administratíva podozrenie, že dvojica čínskych hackerov niekedy vykonávala trestnú činnosť “pre osobný prospech” a v iných prípadoch v prospech čínskej vlády.

Americký prokurátor William Hyslop dodal, že hackeri sa zameriavali na stovky spoločnosti na celom svete: v USA, Austrálii, Belgicku, Nemecku, Japonsku, Litve, Holandsku, Španielsku, Južnej Kórei, Švédsku a Británii. Ukradli pritom množstvo citlivých a cenných obchodných tajomstiev, technológií, údajov a osobných informácií.

„Medzi ich cieľové odvetvia patrili okrem iného výroba špičkových technológií; lekárske prístroje, stavebné a priemyselné inžinierstvo; softvér pre podnikanie, vzdelávanie a hry; solárna energia; farmaceutický priemysel; obrana,” uviedli americké médiá.

Bývalí študenti strojárstva Li Siao-jü (34) a Tung Ťia-č’ (33) údajne prvýkrát ukradli obchodné tajomstvo v hodnote stoviek tisíc dolárov pred desiatimi rokmi.

Nedávno zaútočili aj na spoločnosti v štátoch Kalifornia, Maryland, Virgínia alebo Texas, o ktorých je známe, že sa zapojili do vývoja vakcíny alebo liečby koronavírusu.

Podľa amerických médií obvinenie vznesené voči nim naznačuje, že obaja muži hľadali “zraniteľné miesta v sieťach biotechnologických spoločností a iných firiem, ktoré sú verejne známe svojou prácou na vakcínach, liečbe a technológii testovania choroby COVID-19”.

Okrem už spomínaných terčom útokov sa čínski hackeri zamerali i na “mimovládne organizácie, duchovných, prodemokratických a ľudskoprávnych aktivistov v Číne, USA, a Hongkongu”.

Podľa obvinenia Li a Tung poskytli čínskemu ministerstvu štátnej bezpečnosti heslá pre osobné e-mailové účty patriace čínskym disidentom, organizátorovi komunitných podujatí v Hongkongu, duchovnému kresťanskej cirkvi v meste Sien i bývalému účastníkovi protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja. Ukradnuté boli údajne aj e-maily, ktoré si písal nemenovaný disident s kanceláriou tibetského duchovného vodcu dalajlámu.

Federálna polícia USA už 13. mája varovala amerických výskumníkov, ktorí sa zaoberajú koronavírusom, pred rizikom útokov čínskych počítačových pirátov. Peking toto tvrdenie rázne odmietol.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

O post predsedu ŠTS sa uchádzajú silní kandidáti. Kolíková si myslí, že by si vedela vybrať

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) si myslí, že sa o post predsedu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) uchádzajú takí silní kandidáti, že...

Hygienici našli v Bánovciach nad Bebravou nové ohnisko nákazy

Hygienici objavili v jednej z firiem v Bánovciach nad Bebravou nové ohnisko nákazy novým koronavírusom. Pozitívne testovaných tam bolo 12 osôb, hygienici...

Kampaň v Bielorusku má nerovnaké podmienky, upozorňujú aktivisti

Bieloruskí aktivisti za ľudské práva v pondelok upozornili, že kampaň pred prezidentskými voľbami v Bielorusku sa koná za nerovných podmienok. Úrady podľa...

VIDEO Vo výberovom konaní na post predsedu ŠTS získal najviac bodov Ján Hrubala. Prečítajte si, s čím kandidáti vystúpili

Vo výberovom konaní na post predsedu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) získal najviac bodov Ján Hrubala. Ako druhý sa umiestnil Ján Buvala a...

Majského vypátrali policajti na pražskej psychiatrii

Právoplatne odsúdeného Jozefa Majského, po ktorom je vyhlásené pátranie, českí policajti našli na psychiatrickom oddelení v Prahe. Informuje o tom slovenská polícia...

Verejnosti stále slúži 36 telefonických liniek pre informácie o COVID-19

Verejnosti je stále k dispozícii 36 telefonických liniek, na ktorých odborníci z regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) poskytujú informácie v súvislosti s...

Koronavírus na dvoch výletných lodiach – v Arktíde a Tichomorí

Krátko po reštarte sezóny sa ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový druh koronavírusu, zistilo na najmenej dvoch výletných lodiach — na jednej v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,354 +10 Dnes Úmrtí 29 Uzdravení 1,746 Infikovaných 579 Last updated: 3. augusta 2020 - 17:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky