sobota, 28 novembra, 2020
1.4 C
Bratislava
Úvod Aréna USA obvinili dvoch čínskych hackerov. Kradli údaje z vývoja vakcín

USA obvinili dvoch čínskych hackerov. Kradli údaje z vývoja vakcín

V Spojených štátoch vzniesli obvinenie voči dvom občanom Číny, ktorí podnikali počítačové útoky, a to aj voči firmám zapojených do výskumu choroby COVID-19 a vývoja vakcíny proti nej.

Dvojica čínskych občanov bola v USA obvinená zo sprisahania s cieľom spáchať počítačový podvod, z krádeže obchodných tajomstiev, z neoprávneného prístupu do počítača a z krádeže identity.

Americké úrady informovali, že dvojica počítačových pirátov nebola zatknutá, pretože sa zrejme nachádzajú v Číne.

S odvolaním sa na americké ministerstvo spravodlivosti o tom v noci na stredu informovala agentúra AFP.

Podľa denníka Washington Post má americká administratíva podozrenie, že dvojica čínskych hackerov niekedy vykonávala trestnú činnosť “pre osobný prospech” a v iných prípadoch v prospech čínskej vlády.

Americký prokurátor William Hyslop dodal, že hackeri sa zameriavali na stovky spoločnosti na celom svete: v USA, Austrálii, Belgicku, Nemecku, Japonsku, Litve, Holandsku, Španielsku, Južnej Kórei, Švédsku a Británii. Ukradli pritom množstvo citlivých a cenných obchodných tajomstiev, technológií, údajov a osobných informácií.

„Medzi ich cieľové odvetvia patrili okrem iného výroba špičkových technológií; lekárske prístroje, stavebné a priemyselné inžinierstvo; softvér pre podnikanie, vzdelávanie a hry; solárna energia; farmaceutický priemysel; obrana,” uviedli americké médiá.

Bývalí študenti strojárstva Li Siao-jü (34) a Tung Ťia-č’ (33) údajne prvýkrát ukradli obchodné tajomstvo v hodnote stoviek tisíc dolárov pred desiatimi rokmi.

Nedávno zaútočili aj na spoločnosti v štátoch Kalifornia, Maryland, Virgínia alebo Texas, o ktorých je známe, že sa zapojili do vývoja vakcíny alebo liečby koronavírusu.

Podľa amerických médií obvinenie vznesené voči nim naznačuje, že obaja muži hľadali “zraniteľné miesta v sieťach biotechnologických spoločností a iných firiem, ktoré sú verejne známe svojou prácou na vakcínach, liečbe a technológii testovania choroby COVID-19”.

Okrem už spomínaných terčom útokov sa čínski hackeri zamerali i na “mimovládne organizácie, duchovných, prodemokratických a ľudskoprávnych aktivistov v Číne, USA, a Hongkongu”.

Podľa obvinenia Li a Tung poskytli čínskemu ministerstvu štátnej bezpečnosti heslá pre osobné e-mailové účty patriace čínskym disidentom, organizátorovi komunitných podujatí v Hongkongu, duchovnému kresťanskej cirkvi v meste Sien i bývalému účastníkovi protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja. Ukradnuté boli údajne aj e-maily, ktoré si písal nemenovaný disident s kanceláriou tibetského duchovného vodcu dalajlámu.

Federálna polícia USA už 13. mája varovala amerických výskumníkov, ktorí sa zaoberajú koronavírusom, pred rizikom útokov čínskych počítačových pirátov. Peking toto tvrdenie rázne odmietol.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Krajčího tvrdenie o nepriaznivom otáčaní krivky vývoja pandémie je šírenie poplašnej správy, tvrdí Cár

Sledovanie len absolútneho počtu pozitívne testovaných osôb na nový koronavírus je odborne, ale hlavne vecne nekorektné a jeho favorizovanie pri uvoľňovaní epidemiologických opatrení...

V Londýne zadržali viac ako 60 ľudí na demonštrácii proti pandemickým opatreniam

Viac ako 60 ľudí zadržali v sobotu v Londýne na demonštrácii proti epidemiologickým opatreniam. K zatýkaniam došlo v súvislosti s potýčkami, ktoré...

Na hraničnom priechode v Kračúnovciach zadržali siedmich nelegálnych migrantov

Predbežne siedmich nelegálnych migrantov zadržala v sobotu popoludní polícia v tureckom kamióne smerujúcom na hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek v Kračúnovciach v okrese Svidník....

Záplavy na Sardínii: zahynuli najmenej traja ľudia

Najmenej traja ľudia zahynuli v sobotu na Sardínii pri záplavách spôsobených silnými dažďami. Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby. S odvolaním sa...

Turecko: Zadržali 641 osôb napojených na zakázanú kurdskú stranu PKK

Turecké úrady zadržali celkovo 641 osôb, ktoré sú údajne napojené na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK). Stalo sa tak v rámci rozsiahlej...

Pred Matovičovým domom sa zišlo asi 500 ľudí

Pred domom premiéra Igora Matoviča (OĽANO) v Trnave sa v sobotu podvečer zišlo niekoľko stoviek ľudí. Dav sa krátko po 17. hodine...

Rakúsko chce v zime otvárať lyžiarske strediská

Otváranie lyžiarskych stredísk v Európe je tento rok vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu zatiaľ veľmi neisté. Rakúsko patrí spoločne s Českom a...
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 +1,526 Dnes Úmrtí 798 +27 Dnes Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 28. novembra 2020 - 20:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky