streda, 30 septembra, 2020
15.1 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Summit EÚ: Podľa slovenského premiéra je pozícia SR dobrá. Stále si...

VIDEO Summit EÚ: Podľa slovenského premiéra je pozícia SR dobrá. Stále si myslím, že to dokážeme uhrať veľmi dobre, uviedol

Pozícia Slovenska v hre o miliardy eur zo sedemročného rozpočtu Európskej únie a fondu obnovy zostala aj po nočných rokovaniach lídrov eurobloku dobrá. Povedal to v pondelok popoludní pred ďalším plenárnym zasadnutím európskych predstaviteľov v Bruseli premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Summit šéfov štátov a vlád EÚ trvá už štvrtý deň a je tak jedným z najdlhších v histórii týchto podujatí.

„Stále si myslím, že to dokážeme uhrať veľmi dobre pre Slovensko a zjednodušene sme dosiahli všetko, čo sme dosiahnuť chceli,” povedal Matovič. Podľa premiéra sa o podobe finančného dvojbalíka rozhodne v noci na utorok alebo možno až v utorok nadránom.

Matovič potvrdil informácie o finančnom spore medzi severom a juhom Únie a o hodnotovom spore pri posudzovaní právneho štátu medzi západom a východom spoločenstva. S bodom, ktorý požadoval na vyplatenie peňazí dodržovanie zásad právneho štátu, nesúhlasilo najmä Maďarsko.  

Fond obnovy by podľa premiéra mal obsahovať návrh na granty vo výške 390 miliárd eur a zvyšných 360 miliárd by mali byť pôžičky. Matovič zdôraznil, že balík pôžičiek by podľa neho mohol byť ešte väčší, keďže nezaťaží Úniu, ale iba jednotlivé štáty.

Matovič na rokovaní upozornil európskych lídrov, že EÚ vznikla na to, aby v ťažkých chvíľach dokázala urobiť rozhodné a odvážne kroky. Neúspech rokovaní by podľa neho potrestali finančné trhy, ale aj ľudia stratou dôvery v ekonomiku a menšou spotrebou, čo by sa prejavilo aj v rozpočtoch krajín, ktoré v súčasnosti chcú šetriť.

Postoje krajín EÚ k sedemročnému rozpočtu Únie na roky 2021 – 2027 a k fondu obnovy sa počas štyroch dní summitu postupne vyvíjali a zmeny sa niekoľkokrát dočkal pôvodný návrh predsedu Európskej rady Charlesa Michela.

VIDEO:  Matovič o očakávaniach štvrtého dňa rozpočtového summitu EÚ. Zdroj: TASR

Ten počítal pre nasledujúce roky s rozdelením viac ako 1,82 bilióna eur z tohto rozpočtového dvojbalíka, no narazil na odpor niektorých štátov na čele s Holandskom, ktoré požadovali pri fonde obnovy výrazné zníženie grantov a zvýšenie podielu pôžičiek.

Zatiaľ čo Michel pôvodne navrhoval vyčleniť z celkového balíka 750 miliárd eur na grantový systém 500 miliárd eur a na pôžičky sumu 250 miliárd eur, v záujme dosiahnutia dohody v sobotu navrhol zníženie grantov na 450 miliárd eur.

Štáty šetrnej štvorky – Holandsko, Rakúsko, Švédsko a Dánsko (F4) – však požadovali pokles výšky grantov až na 300 miliárd eur. Proti tomu sa zasa postavili krajiny južného krídla EÚ, najmä Taliansko a Španielsko, ktoré by mali z grantov najviac profitovať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Úrad verejného zdravotníctva: Toto sú opatrenia pre koronavírus, ktoré vstúpia do platnosti od októbra

Od 1. októbra vstúpia do platnosti nové opatrenia, ktoré súvisia so zamedzením šírenia pandémie nového koronavírusu. O konkrétnych krokoch informovala hovorkyňa Úradu...

Pri 13. a 14. platoch sa má zrušiť oslobodenie od sociálnych odvodov, schválila to vláda

Od budúceho roka sa má na Slovensku zrušiť oslobodenie 13. a 14. platov od sociálnych odvodov. Navrhuje to ministerstvo práce v novele...

Majského zatiaľ Česko na Slovensko nevydá

Právoplatne odsúdeného podnikateľa Jozefa Majského na Slovensko české orgány zatiaľ nevydajú. Rozhodol o tom v stredu na verejnom zasadnutí Mestský súd v...

Kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry plánuje navrhnúť aj Slovenská advokátska komora

Kandidáta na generálneho prokurátora plánuje navrhnúť aj Slovenská advokátska komora (SAK). Slovenská komora exekútorov (SKE) ešte neoznámila, či kandidáta navrhne.

Drucker: Máme tu chaos, v ľuďoch sa vytvára strach

Bývalý minister zdravotníctva a líder mimoparlamentnej Dobrej voľby Tomáš Drucker si myslí, že nové opatrenia prijaté v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu...

Mikulec: Núdzový stav by umožnil počas blížiacich sa sviatkov zaviesť zákaz vychádzania

Vyhlásenie núdzového stavu nepredstavuje žiadne zvýšené riziko pre občanov. Vláda ho vyhlásila pre prípad, že bude treba lepšie a efektívnejšie zabezpečovať ochranné...

Kandidátkou SR na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu EÚ je Martina Jánošíková

Kandidátkou SR na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu Európskej únie (EÚ) je Martina Jánošíková. Návrh Súdnej rady SR v stredu schválila vláda. Minister...
Slovensko
Pozitívne vzorky 10,141 +567 Dnes Úmrtí 48 +3 Dnes Uzdravení 4,395 Infikovaných 5,698 Last updated: 30. septembra 2020 - 16:38 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky