nedeľa, 28 februára, 2021
3.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Na námestiach vysnívaní záchrancovia? Kým ich budeme voliť, Slovensko sa bude potácať,...

Na námestiach vysnívaní záchrancovia? Kým ich budeme voliť, Slovensko sa bude potácať, myslí si sociológ

„Ak sa situácia nezmení, budeme sa takto potácať a chodiť od deviatich k piatim, stále k novým a novým záchrancom,” myslí si o súčasnej politickej situácii sociológ Pavel Haulík. Iná politika sa podľa neho dá len ťažko robiť s ľuďmi, ktorí sa v politike pohybujú. Pre ParlamentneListy.sk načrtol aj svoju víziu riešenia.

Pán Haulík, od úvodu ste hovorili, že téma diplomovky, vtedy ešte Borisa Kollára, je obláčik, z ktorého nezaprší. Medzitým sa z obláčika stal oblak, keď sa rozšírila aj na ministra školstva a premiéra. Stále si myslíte, že nezaprší?

Áno, táto téma vlastne ani nestojí za reč. 

Ale rieši sa tu už týždne.

A čo sme vyriešili? Nič. Ukázalo sa, že to nie je mráčik, ale celá zatiahnutá obloha, ale nič sa nemení na pôvodnom konštatovaní, že táto téma vyprchá.

Diplomovky? Ukázalo sa, že to nie je mráčik, ale celá zatiahnutá obloha, ale nič sa nemení na konštatovaní, že téma vyprchá, hovorí Haulík. Foto: TASR

Minimálne to však hádže šrámy, ak to aj nespôsobí nič okrem odstúpenia Petry Krištúfkovej z postu vládnej splnomocnenkyne. 

Šrámy… Táto koalícia nebola taká bieloskvúca, aby boli šrámy prekvapujúce. Táto vláda od začiatku nie je príkladom toho slušného modelu, ktorý si vysnívali ľudia na námestiach pred časom.  

A kde sú dnes mimochodom študenti zo Za slušné Slovensko a jeho pochody?  

Nie sú. Slovensko nemá slušné politické strany. A slušná politika sa robí prostredníctvom slušných politických strán. Predstava, že sa to dá dosiahnuť skratkou, a táto vládna koalícia bola pri voľbách príťažlivá, navonok schodná skratka, ukazuje sa však, že to nefunguje. A čím zložitejšie veci bude musieť koalícia riešiť, a bude ich musieť riešiť, tým to bude horšie. Preto nejaké diplomovky nie sú téma.  

Dobre, tak  inak, prečo máme na Slovensku vládu zostavenú z takýchto  subjektov?  

Dnes sú tu jednoducho také subjekty a iné nie. To treba zmeniť. Teraz nemám na mysli, že by sme mali hľadať politické subjekty, ktorých predstavitelia majú akademické tituly získané legálnym a legitímnym spôsobom. Podstatné je, aby to malo parametre politickej strany a to sa dá nadefinovať jednoducho, musí to mať základný program, nejakú nosnú myšlienku a tá strana musí byť na niečo zameraná, ale nie na abstraktné hodnoty ako  slušné Slovensko, to je abstraktná hodnota. Politika má byť reálna, aké tu majú byť dane,  životné prostredie a tak ďalej. Na tom sa má zakladať politika a nie na nejakých abstraktných predstavách. 

Myslíte, že už sa téma diplomoviek skončila alebo skôr bude v praxi pretavený ten vtip, že do konca volebného obdobia sa môže každé dva týždne riešiť niekto iný z vlády či parlamentu? 

Myslím, že už to ľudí nebaví… Ale mohlo by sa v tom aj pokračovať v zmysle toho vtipu, určite. Problém totiž je, že títo politici nie sú výnimky, ale takto je u nás nastavený systém. Uľahčovanie si postupov, povedzme, študijných sa považuje za normálne. Aj premiér Matovič to už hovorí otvorene a ani sa nesnaží vytvoriť okolo toho obraz, že je to  niečo nekalé. Proste tak to je. Tak to je a zvyknite si, ideme ďalej. 

Áno, akákoľvek kritika vlády je odrážaná tým, že “chcete naspäť premiéra s jamôčkami, čo okráda o miliardy”?

Tak, ako to voliči vyskladali, dnes iná voľba nie je.

Haulík: Táto vláda od začiatku nie je príkladom toho slušného modelu, ktorý si vysnívali ľudia na námestiach. Foto: TASR  

Dnes by mala Pellegriniho strana Hlas začať zbierať podpisy na zvolanie  mimoriadnej  schôdze parlamentu na odvolanie premiéra Matoviča. Aké šance tomu dávate?   

A kto ho odvolá? Opäť je to povinná jazda, opozícia to tak urobiť má, tak to tak robí, ale reálne – kto ho odvolá? Celkom určite tomu nikto neverí, že by to mohlo skončiť inak ako neúspechom tých, ktorí idú predsedu vlády odvolávať. 


Pomenujte vy, pán Haulík, súčasnú politickú situáciu, ako ju vidíte svojimi očami?  

Je príliš krátko po voľbách, možno, že je niekto prekvapený, čo si tu ľudia navolili, akú  zostavu, ale v zásade to prekvapenie nebolo. Tie subjekty boli rovnaké pred voľbami ako dnes, len z opozície sa mohli domáhať inej politiky ako dnes. Ibaže iná politika sa robí ťažko s ľuďmi, ktorí sa v politike pohybujú. Chýbajú tu štandardné politické strany. Verejnosť si neuvedomuje, že riešením by boli práve normálne štandardné politické strany. Ak sa situácia nezmení, budeme sa takto potácať a chodiť od deviatich k piatim, stále k novým a novým záchrancom.  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 308,083 +1,815 Dnes Úmrtí 7,189 +114 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 45,594 Last updated: 28. februára 2021 - 22:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky