piatok, 2 októbra, 2020
11.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Kritika Poľska zo strany EÚ je prehnaná, myslí si veľvyslankyňa USA v...

Kritika Poľska zo strany EÚ je prehnaná, myslí si veľvyslankyňa USA v krajine

Veľvyslankyňa Spojených štátov v Poľsku Georgette Mosbacherová uviedla, že kritika dodržiavania demokracie Poľska zo strany Európskej únie je “prehnaná”. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.

Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) čelí od nástupu k moci v roku 2015 kritiky EÚ v súvislosti s reorganizáciou súdnictva v krajine. Brusel obviňuje Varšavu z porušovania legislatívy Únie.

Počas zhoršovania vzťahov s EÚ sa PiS zameriava na budovanie silných vzťahov s USA, najmä od nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa v roku 2016.

„Ak sa ma pýtate…, či si myslím, že sú mnohé útoky na Poľsko týkajúce sa demokratických hodnôt prehnané, mojou odpoveďou je, áno, myslím si to,” povedala Mosbacherová v rozhovore pre Reuters.

Podľa veľvyslankyne sa EÚ zdráha uznať, koľko pokroku Poľsko od premeny na demokraciu po páde komunizmu dosiahlo, najmä pokiaľ ide o hospodársky rast.

„Stále ho v EÚ vnímajú ako dospievajúce, no to už nie je… Nemyslím si, že Francúzsko a Nemecko… sa s tým zatiaľ vyrovnali,” doplnila.

Mosbacherová sa kriticky vyjadrila k prístupu vládnucej strany k otázkam sexuálnych menšín pred nedávnymi prezidentskými voľbami po tom, ako prezident Andrzej Duda, ktorý v druhom kole opätovne zvíťazil, počas kampane vyhlásil, že “ideológia” LGBT je horšia než komunizmus.

„Myslím si, že tam boli homofóbne podtexty. Páčilo sa mi to? Nie. A dávam to verejne dosť najavo,” povedala Mosbacherová.

Dodala, že dohoda Dudu s Trumpom z júna 2019, podľa ktorej by malo do Poľska prísť 1000 amerických vojakov, by mala byť dokončená v priebehu “týždňov, nie mesiacov”.

Reuters v júni informoval, že po roku technických rokovaní sa táto dohoda rozpadáva na sporoch okolo financovania a umiestnenia vojakov, čo Mosbacherová vtedy poprela.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Mesík: Uznávam aj právo na eutanáziu. Ale sú aj príjemnejšie cesty odchodu ako tie s COVID-19

„Problém u nás na Slovensku je, že sme tu masovo neumierali," komentuje aktuálnu situáciu s koronavírusom na Slovensku Juraj Mesík, analytik globálnych rizík,...

Zomrel pacient, ktorý sa ako prvý vyliečil z HIV. Na rakovinu

Timothy Ray Brown, prvý pacient, ktorý sa úspešne vyliečil z HIV (vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti), zomrel po päťmesačnom boji s leukémiou. Brown...

Právnická fakulta UK navrhne na generálneho prokurátora Čentéša

Právnická fakulta Univerzity Komenského (PF UK) v Bratislave bude navrhovať na funkciu generálneho prokurátora súčasného prokurátora Generálnej prokuratúra (GP) SR a vysokoškolského...

MZ SR: Na Slovensku budú dve vakcíny proti chrípke plne hradné

Na Slovensku budú dve vakcíny proti chrípke hradné z verejného zdravotného poistenia. Jedna z nich omylom od októbra vypadla zo zoznamu liekov...

Žaloba EÚ na Spojené kráľovstvo nie je dobrý nápad, uviedol Babiš

Žaloba Európskej únie na Spojené kráľovstvo nie je dobrá, uviedol vo štvrtok v Bruseli český premiér Andrej Babiš v reakcii na rozhodnutie...

Matovič: Nemáme sa za čo hanbiť, správa EK analyzujúca Slovensko je vizitkou minulej vlády

Nová slovenská vláda sa nemá za čo hanbiť, lebo stredajšia (30. 9.) správa Európskej komisie (EK) o právnom štáte, ktorá analyzuje aj...

AKTUALIZOVANÉ Starosta Kusý je obvinený zo zneužívania právomoci

Doplnená správa Policajný vyšetrovateľ obvinil vo štvrtok zadržaného starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého z dvoch prečinov a dvoch...
Slovensko
Pozitívne vzorky 10,938 +797 Dnes Úmrtí 48 Uzdravení 4,620 Infikovaných 6,270 Last updated: 2. októbra 2020 - 00:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky