Požiar katedrály v Nantes už uhasili. Vyšetrujú ho ako podpaľačstvo

0
Hasiči zasahujú počas požiaru v katedrále svätého Petra a svätého Pavla v meste Nantes na západe Francúzska 18. júla 2020. Hasičom sa podarilo dostať pod kontrolu požiar, ktorý vypukol v sobotu ráno v katedrále v meste Nantes na západe Francúzska. Foto: TASR/AP

Požiar, ktorý v sobotu dopoludnia poškodil katedrálu v meste Nantes na západe Francúzska, vyšetrujú ako prípad podozrenia z podpaľačstva. Prokuratúra v oznámení poukázala na to, že plamene vypukli na “troch rôznych miestach”, informuje agentúra AFP.

„Bolo otvorené vyšetrovanie podpaľačstva,” povedal pre agentúru prokurátor Pierre Sennes. Zdôraznil, že zatiaľ nemožno vyvodzovať žiadne závery, pretože vyšetrovanie musí byť dôkladné a mohlo by priniesť “nové prvky”.

Požiar vypukol vnútri gotickej katedrály v sobotu ráno, príčina zatiaľ nie je známa. Hasičom sa plamene podarilo dostať pod kontrolu za niekoľko hodín. Pohotovostné zložky následne oznámili, že oheň úplne zničil organ, pričom chór pod ním je nestabilný a mohol by sa zrútiť.

Strechu historickej pamiatky oheň nezasiahol, uviedol hasičský zbor, ktorý do boja s plameňmi nasadil okolo 100 príslušníkov. Miestni predstavitelia tiež zdôraznili, že situáciu nemožno porovnávať s vlaňajším požiarom v parížskej katedrále Notre-Dame.

Z hlavného okna medzi dvoma vežami na priečelí historickej budovy stúpal ráno hustý dym, plamene však vidno nebolo, uviedla rozhlasová stanica France Info. Situáciu sledovali zhrození obyvatelia mesta i turisti, zatiaľ čo zasahujúce zložky okolie chrámu uzavreli.

Francúzsky premiér Jean Castex a minister vnútra Gérald Darmanin oznámili, že neskôr v priebehu dňa pricestujú do Nantes.

Prezident Emmanuel Macron vyjadril na sociálnej sieti svoju “podporu pre našich hasičov, ktorí podstupujú všetky riziká, aby zachránili tento gotický skvost”.

Katedrálu svätého Petra a svätého Pavla v Nantes, ktorej stavba v gotickom štýle sa začala v 15. storočí, zasiahol rozsiahly požiar naposledy v roku 1972, keď zničil jej strechu. Opravy trvali viac ako 13 rokov.

Vlani v apríli požiar zdevastoval katedrálu Notre-Dame v Paríži. Zničená bola strecha celej hlavnej lode a niektoré stredoveké okenné vitráže, poškodili sa aj vnútorné časti chrámu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu