pondelok, 3 augusta, 2020
20.2 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Na britskej strane vidíme určitú nekoordinovanosť, tvrdí minister Korčok. Hovorí o...

VIDEO Na britskej strane vidíme určitú nekoordinovanosť, tvrdí minister Korčok. Hovorí o kontroverzii v Británii

Vo Veľkej Británii existujú dva zoznamy rizikových krajín z pohľadu šírenia nového koronavírusu. Jeden zoznam vytvorilo britské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré Slovensko zaradilo medzi zelené, bezpečné krajiny. Druhý vytvorilo ministerstvo dopravy, kde je SR zaradená medzi tzv. červené krajiny. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) na tlačovej konferencii. “Na britskej strane vidíme určitú nekoordinovanosť,” podotkol.

“Rokujeme o tom každý deň od momentu, keď sme boli informovaní o rozhodnutí Veľkej Británie,” povedal Korčok s tým, že aj vo štvrtok má hovoriť s britskou ministerkou pre Európu. Bude požadovať koordináciu a zosúladenie oboch britských zoznamov.

“Treba sa pozrieť na to, že rozhodnutie, ktoré prijala Veľká Británia, je predmetom kontroverzie v samotnej Británii”.

Slovensko má podľa neho vynikajúce výsledky a to by mal byť dostatočný dôvod na to, aby Veľká Británia na budúci týždeň prehodnotila svoj prístup.

“Treba sa pozrieť na to, že rozhodnutie, ktoré prijala Veľká Británia, je predmetom kontroverzie v samotnej Británii,” poznamenal šéf diplomacie.

Na margo brexitu Korčok uviedol, že rokovania sa momentálne nachádzajú v zložitej fáze.

“Manželstvo” medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou (EÚ) sa skončí zabuchnutými dverami bez toho, aby sa “po rozvode” vedelo, ako budú spolu ďalej fungovať, myslí si minister.

“Británia je a zostane strategickým partnerom pre celú EÚ, pre Slovensko, ale bolo by na škodu, ak by sme nemali jasno v tom, ako budú v budúcnosti vyzerať naše vzťahy,” hovorí. Apeluje preto na Britániu, aby využila posledné mesiace a k rokovania pristúpila konštruktívne.

Boj o finančný balík z Európskej únie (EÚ) sa ešte len začína. Slovensko musí obstáť v konkurencii dobre, aby financie prinieslo domov. Uviedol to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) na štvrtok na tlačovej konferencii.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) ide podľa Korčoka na summit EÚ pripravený dobre. Komunikovali spolu a vie, kde sú priority SR.

Financie z EÚ Korčok prirovnal “k medveďovi, ktorý stále behá po lese”. Minister si želá, aby sa rokovania o balíku ukončili v lete, pretože Európa potrebuje silný impulz. Je tiež potrebné vrátiť ekonomiku do čísel pred krízou. Predpokladá však, že k dohode nedôjde na prvý pokus.

Financie z EÚ Korčok prirovnal k medveďovi, ktorý stále behá po lese.

Na margo pôsobenia prvých 100 dní v úrade Korčok skonštatoval, že “ministerstvo od svojho vzniku viedlo najväčšiu logistickú operáciu krízového manažmentu.” Rezort diplomacie repatrioval 4531 osôb.

Zastupiteľské úrady zároveň asistovali pri návrate 1935 osôb zo 110 krajín. Ministerstvo realizovalo 179 repatriačných autobusových a 26 leteckých spojení. Vďaka pomoci z 15 krajín sa späť na Slovensko dostalo 631 občanov, uviedol Korčok.

Ministerstvo zahraničných vecí počas svojich prvých 100 dní podporilo návrh vyhlásenia Spojeného kráľovstva k ľudsko-právnej situácii v Hongkongu a uznalo za dočasného prezidenta Venezuelskej bolívarovskej republiky Juana Guaidóa.

“Sto dní mi potvrdilo, že zahraničná politika začína doma. Slovensko je plnou súčasťou tohto komplikovaného sveta, doslova od neho závisíme.”

Rezortu sa podarilo získať aj dlhodobý mandát pre Ozbrojené sily SR v Lotyšsku. “Týmito troma rozhodnutiami chceme jasne povedať, kde SR patrí,” poznamenal šéf diplomacie.

Korčok chce robiť zahraničnú politiku viac doma. “Sto dní mi potvrdilo, že zahraničná politika začína doma. Doma musíme vysvetliť našim občanom, že Slovensko je plnou súčasťou tohto komplikovaného sveta, doslova od neho závisíme,” povedal. 

Korčok plánuje od jesene zaviesť aj pravidelné híringy k zahraničným témam, ktoré budú k dispozícii online na webe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Afganské jednotky obsadili väzenie, na ktoré zaútočil Islamský štát

Afganské vojenské jednotky obsadili v pondelok popoludní väzenie na východe krajiny, na ktoré v nedeľu zaútočili militanti z takzvaného Islamského štátu (IS),...

Kamionista s 2,4 promile havaroval a z miesta činu ušiel

Vyše 2,4 promile alkoholu nafúkal 36-ročný kamionista, ktorý v pondelok ráno havaroval na diaľnici medzi Žiarom nad Hronom a Zvolenom. O prípade...

WHO: Poplach vo Wu-chane neznamená, že sa tam aj vírus preniesol na človeka

Nový koronavírus sa na človeka možno nepreniesol v čínskom meste Wu-chan, uviedol v pondelok riaditeľ núdzových operácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Mike...

Poľský súd rozhodol! Dudova inaugurácia bude vo štvrtok. Podľa opozície nebol zvolený ani spravodlivo, ani legálne

Poľský najvyšší súd v pondelok potvrdil platnosť zvolenia Andrzeja Dudu za prezidenta Poľskej republiky. Informovala o tom televízia TVN24.pl, pričom dodala, že...

Vyhrážal sa a útočil na policajtov, dostal pol roka nepodmienečne

Nepodmienečný trest odňatia slobody na šesť mesiacov dostal muž z okresu Prievidza, ktorý sa ešte v marci počas nariadenej karantény vyhrážal svojej...

Hejce: Pozostalí obetí aj po odtajnení spisu trvajú na nevine pilotov aj posádky

Občianske združenie AN-24 (5605) – Hejce na základe svojich získaných dôkazov a poznatkov aj po odtajnení spisu naďalej trvá na nevine pilotov...

Dočasnú ochranu využíva 196 firiem, najviac z Bratislavského kraja

V júli 2020 rozhodli súdy o poskytnutí dočasnej ochrany pre 43 podnikateľských subjektov, zrušili ochranu ôsmim firmám na základe ich vlastnej žiadosti a jednému...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,354 +10 Dnes Úmrtí 29 Uzdravení 1,746 Infikovaných 579 Last updated: 3. augusta 2020 - 20:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky