Konanie voči Kiskovi by sa mohlo v septembri ukončiť. Ide o financovanie volebnej kampane exprezidenta

1
Andrej Kiska na snímke z 5. marca 2020. Foto: TASR - Martin Baumann

Konanie výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Národnej rady (NR) SR voči exprezidentovi Andrejovi Kiskovi v súvislosti s financovaním jeho volebnej kampane by sa mohlo v septembri ukončiť. Zhodli sa na tom predseda výboru Richard Raši (nezaradený), členovia výboru Róbert Puci (nezaradený) a Milan Vetrák (OĽaNO). V zmysle rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý vec vrátil na prerokovanie, Kiskovi výbor sprístupní spis a dá mu možnosť sa vyjadriť.

“Prijali sme uznesenie, ktoré hovorí o tom, že berieme na vedomie nález Ústavného súdu (ÚS) SR, budeme sa ním zaoberať v intenciách, ako nám ÚS povedal,” uviedol Raši. Hoci Kiska vo veci namietal, že mu nebolo umožnené nahliadnuť do spisu, ide podľa Rašiho o ten istý materiál, ktorý majú k dispozícii aj exprezidentovi právnici, keďže je to súčasťou vyšetrovania jeho daňovej kauzy.

Puci, ktorý je spravodajcom tohto bodu, skonštatoval, že ÚS vytkol výboru aj nedostatočné ozrejmenie dôvodu, prečo by mal Kiska pokutu dostať.

“Oslovíme pána prezidenta Kisku, nech sa vyjadrí k tým dvom skutočnostiam, o ktorých tvrdí, že o nich nevedel, alebo nemal možnosť sa vyjadriť. Potom si myslím, že na 99 percent budeme vedieť v septembri tento prípad uzavrieť,” povedal.

Vetrák si rovnako myslí, že v septembri by sa malo nejakým spôsobom rozhodnúť.

“Ja som len dal na zváženie, či to chceme ťahať do septembra, lebo ÚS vo svojom rozhodnutí konštatoval nie len formálne, ale aj obsahové pochybenie, keď spochybnil, či záväzok, ktorý sa tam označil za záväzok, je skutočne záväzok,” poznamenal.

Uviedol, že ak Puci ako spravodajca nebude vedieť lepšie formulovať a spresniť v čom spočívalo porušenie zákona, nemá podľa neho zmysel konanie naťahovať.

“ÚS nám to rozhodnutie zruší znova,” dodal. Ako možnosť ukončenia veci vidí aj prípadné zrušenie konania.

Bývalá hlava štátu mala podľa výboru NR SR zaplatiť pokutu vo výške troch mesačných platov verejného funkcionára za to, že jej získaním majetkového prospechu vznikol záväzok.

Májové uznesenie výboru súviselo s financovaním Kiskovej prezidentskej kampane, ktorú mu mala robiť firma KTAG, pretože exprezident v oznámení za rok 2013 neuviedol tento vzniknutý záväzok. Vec vrátil v októbri minulého roka výboru na prerokovanie ÚS SR.

- Reklama -

1 komentár

  1. Ha, ha, ha … tak toto je fakt sila!!! Ono tých cca 12 mil. by sa teraz zišlo do štátneho rozpočtu!!! No ale zrejme z tohoto mračna nezaprší. Podvodník Kis_ka si bude i naďalej užívať výhody. Tak, že tak!!!

Comments are closed.