streda, 12 augusta, 2020
27.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Asociácia záchrannej zdravotnej služby: Minister Krajčí hovorí iné ako Európska komisia....

Asociácia záchrannej zdravotnej služby: Minister Krajčí hovorí iné ako Európska komisia. Neexistuje právny dôvod na zrušenie tendra na záchranky

Prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby (AZZS) Matej Polák tvrdí, že neexistuje právny dôvod na rušenie povolení na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS), ktoré vlani vydal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Podľa jeho slov ich úrad vydal v súlade so slovenským aj európskym právom.

Ako uviedol Polák, vyjadrenia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) nekorešpondujú s obsahom listu od Európskej komisie (EK). Kým Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR tvrdí, že EK konštatovala nesúlad udeľovania povolení na prevádzkovanie ambulancií ZZS na Slovensku s právom Európskej únie, podľa šéfa AZZS je opak pravdou. Polák tvrdí, že EK v liste doslova uvádza, že “takéto systémy udeľovania povolení existujú vo väčšine, ak nie priam vo všetkých členských štátoch Európskej únie, s cieľom zabezpečiť dodržiavanie minimálnej požadovanej kvality týchto služieb”.
Ďalej uviedol, že EK sa vo svojom vyjadrení odmietla “čo i len zaoberať” nesúladom prideľovania povolení na prevádzkovanie ambulancií ZZS na Slovensku. “Pre účely tohto listu systém prideľovania povolení, ktorý bol zriadený pre zabezpečenie dodržania istej kvality ZZS, nie je predmetom diskusie,” odkázal Polák na list EK.
Jediné možné porušenie európskej legislatívy podľa tvrdenia Poláka list uvádza v oblasti zdravotných poisťovní. “Voči udeľovaniu povolení na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby, ktoré v roku 2019 realizoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, nemá EK žiadne výhrady. Toto stanovisko EK len potvrdzuje už predošlé závery Generálnej prokuratúry SR, ktorá po nezávislom preskúmaní nenašla pri udeľovaní povolení na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby žiadne právne pochybenia,” argumentoval.
O prípadnom ohrození fungovania záchraniek na Slovensku, či o prípadných náhradách spôsobených škôd je podľa šéfa AZZS nateraz predčasné špekulovať. “Stále predpokladám, že kompetentní predstavitelia štátu budú dodržiavať platné zákony a platné rozhodnutia. Rozhodnutia o povolení na prevádzku záchraniek boli súčasným záchranným zdravotným službám platne a zákonne vydané na obdobie šiestich rokov,” uzavrel.
Minister zdravotníctva Krajčí v pondelok (6. 7.) povedal, že výberové konanie na prevádzkovanie ambulancií ZZS sa bude musieť zopakovať. Zároveň avizoval, že bude nutné zmeniť legislatívu tak, aby nebola v rozpore s európskou.
Zákon bol podľa jeho slov v minulosti v rozpore s európskou smernicou a obchádzal pri výbere poskytovateľov ZZS proces verejného obstarávania. Prípad výberového konania na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií ZZS za 800 miliónov eur, ktoré sa v polovici júna 2019 týkalo 328 bodov, viedol k odvolaniu vtedajšieho predsedu ÚDZS Tomáša Haška. Kauza ukázala na možné prepojenia členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Najviac bodov získala spoločnosť LSE – Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Kyselica oficiálne skončil ako štátny tajomník. Vláda ho odvolala

Lukáš Kyselica v stredu oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva vnútra (MV) SR. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda.

VIDEO Nedonášal. Mikulec je o Kyselicovom nedonášaní presvedčený. Vyjadril sa aj Naď

Aktualizovaná správa Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) je presvedčený, že štátny tajomník Ministerstva vnútra (MV) SR Lukáš Kyselica nedonášal...

V Libanone rekordný nárast prípadov nákazy koronavírusom

V Libanone utorok zaznamenali viac ako 300 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo predstavuje rekordný denný prírastok. Informovala o tom agentúra Reuters.

Najviac nakazených od apríla: pribudlo 75 prípadov nákazy

V utorok (11. 8.) na Slovensku pribudlo 75 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 2690 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje...

Takto moderná pošta nevyzerá, hodnotí nový generálny riaditeľ SP Ľupták. Načrtol plány

Na pošte bolo urobeného veľa dobrého, ale čaká nás ešte veľký kus roboty. Zhodnotil to nový generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták,...

Minsk: Demonštranti protestujú už v obytných štvrtiach

Protesty proti výsledkom nedeľnajších prezidentských volieb v Bielorusku sa v utorok večer presunuli z centra do obytných štvrtí Minska. Policajti tam voči...

Ekohavária pri Mauríciu: pomôže aj tím expertov z OSN

Tím expertov OSN pricestoval v utorok na ostrov Maurícius, aby tam pomohol zabrániť ďalšiemu rozšíreniu ropných škvŕn v chránenom prostredí koralových útesov...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,690 +75 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,884 Infikovaných 775 Last updated: 12. augusta 2020 - 11:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky