streda, 2 decembra, 2020
-1.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Zvolen: Obnovujú Pustý hrad, prioritou je obnova hradnej veže

Zvolen: Obnovujú Pustý hrad, prioritou je obnova hradnej veže

Archeológovia začali v uplynulých týždňoch už 29. sezónu výskumu a obnovy na Pustom hrade vo Zvolene. Prioritou je obnova veže komitátneho hradu, ktorá sa nachádza na najvyššom mieste Pustého hradu a sú z nej najkrajšie panoramatické výhľady do krajiny.
 

 “Vzhľadom ku koronakríze bude táto sezóna iná ako tie predchádzajúce, ale plánované práce vďaka mestu Zvolen i získaným grantom zrealizujeme,” uviedol vedúci výskumu Ján Beljak.
Veža komitátneho hradu bola vzhľadom k havarijnému stavu murív pre verejnosť uzavretá. Obnova už prebieha a do jesene ju chcú opäť sprístupniť.
“V jej susedstve zároveň realizujeme archeologický výskum, kde verím, získame opäť zaujímavé archeologické nálezy z priestoru tejto najstaršej stredovekej stavby na Pustom hrade, ktorá bola od 12. storočia sídlom župana,” priblížil Beljak.
Preskúmať chcú aj priestor pri veži číslo 2 na Hornom hrade a pri veži v jeho východnej línii opevnenia. Tam sa vlani našla aj vzácna rukoväť dýky s vyobrazením rytiera. “Zároveň pripravíme projekt na jej obnovu, s ktorým sa budeme uchádzať o granty pre budúci rok,” pripomenul Beljak.
Obnoviť chcú tiež náučný chodník na Pustom hrade. Konštrukcia infotabúľ bude zhotovená na základe víťazného návrhu architektonickej súťaže mobiliáru pre Pohronskú hradnú cestu, ktorú vyhlásil Banskobystrický samosprávny kraj a zároveň finančne podporil aj jeho zhotovenie a osadenie.
Počas posledného desaťročia sa cez prázdniny na Pustom hrade realizovala aj medzinárodná letná škola archeológie Katedry archeológie UKF v Nitre a Archeologického ústavu SAV v Nitre. “Tento rok vzhľadom k pandémii začneme až 20. júla a ukončíme ju v závere augusta. Zúčastnia sa jej predovšetkým študenti z nášho regiónu a verím, že aj študenti archeológie zo slovenských univerzít. Pre pretrvávajúce opatrenia sa jej však zrejme nezúčastnia študenti zo zahraničia,” uviedol archeológ.
Až do konca októbra s výskumom a obnovou Pustého hradu pomôže 20 pracovníkov v rámci projektu, ktorý zapája nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR a ÚPSVaR. Mzdu im refunduje Európsky sociálny fond.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Penta reaguje na Krajčího: Zisky reinvestujeme späť do slovenského zdravotníctva

Spoločnosť Penta Investments masívne reinvestuje svoje zisky späť do slovenského zdravotníctva. V reakcii na tvrdenia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) to uviedla...

Kamenický: Rozpočet je na okraji záujmu, všetko iné je dôležitejšie

Všetko iné je momentálne dôležitejšie ako to, ako budeme hospodáriť a ako sa budú mať ľudia. Skonštatoval to v stredu v rozprave k návrhu štátneho rozpočtu...

Gröhling: Verím, že v januári sa podarí dostať deti do škôl

Každý deň v škole sa počíta a osobný kontakt s učiteľom je ťažké nahradiť obrazovkou. Na sociálnej sieti to uviedol minister školstva,...

Rakúsko predlžuje lockdown do 6. januára. Niektoré opatrenia však uvoľní

Rakúska vláda v stredu oznámila, že hotely a reštaurácie v krajine zostanú zatvorené do 6. januára. Toto opatrenie má zabrániť tomu, aby...

Premiér: Koalícia sa priblížila k dohode na kandidátovi na Generálneho prokurátora

Koalícia sa priblížila k dohode na kandidátovi na generálneho prokurátora. Premiér Igor Matovič (OĽANO) to uviedol po rokovaní vlády. Mená favoritov neuviedol,...

Nemecko: Útočník z Trieru zostane vo vyšetrovacej väzbe

Muž, ktorý v utorok vrážal autom do ľudí v centre nemeckého mesta Trier, zostane vo vyšetrovacej väzbe. Oznámil to v stredu hovorca...

Pčolinský: Pokles preferencií? Nesledujeme to

Nesledujeme to, neanalyzujeme to. Aj tak rozhodnú voliči vo voľbách, hodnotí posledný pokles preferencií hnutia Sme rodina jeho podpredseda Peter Pčolinský.
Slovensko
Pozitívne vzorky 109,226 +2,043 Dnes Úmrtí 898 +30 Dnes Uzdravení 71,738 Infikovaných 36,590 Last updated: 2. decembra 2020 - 20:26 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky