piatok, 27 novembra, 2020
0.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Slovenskí europoslanci hodnotia prvý rok v Európskom parlamente - Beňová, Štefanec,...

Slovenskí europoslanci hodnotia prvý rok v Európskom parlamente – Beňová, Štefanec, Šimečka

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) si pripomínajú prvé výročie fungovania v poradí už deviateho zákonodarného zboru Európskej únie v európskej histórii.

Slovensko má 14 europoslancov, 12 z nich sú zaradení v štandardných európskych politických stranách a zhodnotili svoj prvý rok pôsobenia v europarlamente a úspechy, ktoré EP v tomto období dosiahol. Dvaja slovenskí poslanci z Ľudovej strany Naše Slovensko sú v skupine Nezaradených, bez vplyvu na tvorbu európskej legislatívy.

Monika Beňová (Smer-SD) z frakcie socialistov a demokratov (S&D) je služobne najstaršou slovenskou europoslankyňou (štvrtý mandát) a ako kvestorka je členkou širšieho vedenia EP. Upozornila, že činnosť EP bola v posledných mesiacoch výrazne ovplyvnená koronavírusovou pandémiou, a spresnila, že europarlament od vypuknutia koronakrízy zohráva dôležitú úlohu pri prijímaní opatrení zameraných na vyrovnávanie sa s následkami pandémie.
“Ako kvestorka som bola zodpovedná za väčšinu vydaných interných rozhodnutí týkajúcich sa fungovania Európskeho parlamentu z hľadiska ochrany zdravia, bezpečnosti a administratívnej prevádzky,” uviedla.

europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) (Autor: TASR)

Za významné považuje Beňová svoje aktivity vo výboroch EP. Vo výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) je permanentnou spravodajkyňou pre rozpočet EÚ, ktorý bude kľúčovým nástrojom pre hospodársku obnovu po koronakríze.
Vo výbore ENVI bola spravodajkyňou pre stratégiu lesníctva po roku 2020 a verí, že sa podarilo prijať koncept, ktorý pomôže pri záchrane lesov.
Aktívna bola aj v oblasti ochrany spotrebiteľov, hlavne čo sa týka ústupu dieselových motorov v EÚ a nástupu elektromobility.
A ako predsedníčka výboru zameraného na boj proti obťažovaniu sa snaží o elimináciu akéhokoľvek nevhodného správania na pracovisku a potrebu posilňovania rovnocenného postavenia žien.

Ivan Štefanec (KDH), šéf slovenskej delegácie v EP pri Európskej ľudovej strane (EPP) a šéf platformy SME Europe na podporu malých stredných podnikateľov oceňuje, že sa poslancom podarilo schváliť Európsky fond obnovy, ktorý je najväčšou investíciou v dejinách EÚ.
“Je to historická šanca pre rozvoj digitálnej ekonomiky, zelených technológií a udržateľných reforiem pre budúcnosť Slovenska,” odkázal
Za prvý rok v EP bol tieňovým spravodajcom pre správy o službách v EÚ, o umelej inteligencii či o výmene tovarov, čo sa ukázalo ako dôležité počas koronakrízy, keď bolo treba riešiť spoločné zásobovanie.

europoslanec Ivan Štefanec (KDH) (Autor: TASR)

“Chceme, aby konečne boli v EÚ všetky služby liberalizované, aby fungoval jednotný trh v oblasti služieb a aby sa naši malí podnikatelia mohli presadiť aj v iných krajinách Únie,” vysvetlil Štefanec a dodal, že treba odbúrať bariéry, ktoré v tejto oblasti stále existujú.
Spolupodieľal sa na prijatí iniciatívy pre zjednotené nabíjačky pre všetky typy elektronických zariadení na trhu EÚ.

Michal Šimečka (Progresívne Slovensko) z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) zdôraznil, že ako hlavný spravodajca EP sa najintenzívnejšie venoval témam právneho štátu a demokracie.
“Pred niekoľkými dňami bol zverejnený môj legislatívny návrh na nový mechanizmus pre ochranu európskych hodnôt, o ktorom sa bude ďalej rokovať v nadchádzajúcich mesiacoch,” uviedol.

europoslanec Michal Šimečka (PS) (Foto: TASR)


Európska komisia má za úlohu pripraviť nový nástroj na ochranu právneho štátu v Európskej únii a v EP bude za túto agendu zodpovedný Šimečka. Nový nástroj má vzniknúť v reakcii na problematickú situáciu v krajinách ako Maďarsko či Poľsko, ktoré Európska únia kritizuje za nedodržiavanie demokratických pravidiel.
Mladý slovenský europoslanec bol zvolený za podpredsedu európskych liberálov, čo je tretia najväčšia frakcia v Európskom parlamente. “Ide o jasný signál, že sa nesmieme podceňovať. Európa je pripravená nás počúvať a brať vážne, ak sme konštruktívni a aktívni,” odkázal.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Právnik Drgonec: Nepustiť na vyučovanie desaťročných žiakov bez testu na covid? To by bolo hrubé porušenie povinnosti štátu

“Som dosť skúsený právnik, aby som vedel oddeliť právo od bezprávia. Štátne orgány sa v tomto štáte postavili do pozoru a prikyvujú...

Snem OĽANO per rollam: predsedníctvo zostáva nezmenené

Predsedníctvo hnutia OĽANO ostáva po pondelkovom (23. 11.) sneme nezmenené. Hnutie si opätovne zvolilo za podpredsedov Eduarda Hegera, Júliusa Jakaba, Jaroslava Naďa,...

Lavrov obvinil Západ zo zasahovania do vnútroštátnych záležitostí Bieloruska

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok obvinil Západ zo zasahovania do vnútroštátnych záležitostí Bieloruska. Vyhlásil to po stretnutí s bieloruským...

Pri koncepte obehového hospodárstva je dôležité mentálne nastavenie, uviedol štátny tajomník Oravec

Európska únia presadzuje prechod ekonomiky na obehové hospodárstvo, v ktorom by mali byť výrobky nielen opätovne využité ako suroviny, ale mali by byť...

NR SR: Poslanci ukončili rokovanie správou o činnosti GP za rok 2019

Generálna prokuratúra (GP) SR eviduje za rok 2019 celkovo 61 229 nápadov spisov v trestných registroch. V porovnaní s rokom 2018 je...

Čaputová: Postoj Maďarska a Poľska k rozpočtu EÚ môže poškodiť záujmy Slovenska

Postoj Maďarska a Poľska, ktoré zablokovali schválenie dlhodobého rozpočtu EÚ a s ním spojeného plánu obnovy, môže podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej...

VIDEO NR SR: Vzniknú dve nové dotačné schémy, ktoré podporia plnenie funkcií rodiny a dobrovoľníctvo

Na Slovensku vzniknú dve nové dotačné schémy, ktoré majú podporovať plnenie funkcií rodiny a dobrovoľníctvo. Počíta s tým návrh zákona o dotáciách...
Slovensko
Pozitívne vzorky 101,257 +1,953 Dnes Úmrtí 749 +17 Dnes Uzdravení 56,378 Infikovaných 44,130 Last updated: 27. novembra 2020 - 00:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky