Slovenskí europoslanci hodnotia prvý rok v Európskom parlamente – Beňová, Štefanec, Šimečka

0
europoslanci Monika Beňová, Michal Šimečka a Ivan Štefanec (Foto: TASR)

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) si pripomínajú prvé výročie fungovania v poradí už deviateho zákonodarného zboru Európskej únie v európskej histórii.

Slovensko má 14 europoslancov, 12 z nich sú zaradení v štandardných európskych politických stranách a zhodnotili svoj prvý rok pôsobenia v europarlamente a úspechy, ktoré EP v tomto období dosiahol. Dvaja slovenskí poslanci z Ľudovej strany Naše Slovensko sú v skupine Nezaradených, bez vplyvu na tvorbu európskej legislatívy.

Monika Beňová (Smer-SD) z frakcie socialistov a demokratov (S&D) je služobne najstaršou slovenskou europoslankyňou (štvrtý mandát) a ako kvestorka je členkou širšieho vedenia EP. Upozornila, že činnosť EP bola v posledných mesiacoch výrazne ovplyvnená koronavírusovou pandémiou, a spresnila, že europarlament od vypuknutia koronakrízy zohráva dôležitú úlohu pri prijímaní opatrení zameraných na vyrovnávanie sa s následkami pandémie.
“Ako kvestorka som bola zodpovedná za väčšinu vydaných interných rozhodnutí týkajúcich sa fungovania Európskeho parlamentu z hľadiska ochrany zdravia, bezpečnosti a administratívnej prevádzky,” uviedla.

europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) (Autor: TASR)

Za významné považuje Beňová svoje aktivity vo výboroch EP. Vo výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) je permanentnou spravodajkyňou pre rozpočet EÚ, ktorý bude kľúčovým nástrojom pre hospodársku obnovu po koronakríze.
Vo výbore ENVI bola spravodajkyňou pre stratégiu lesníctva po roku 2020 a verí, že sa podarilo prijať koncept, ktorý pomôže pri záchrane lesov.
Aktívna bola aj v oblasti ochrany spotrebiteľov, hlavne čo sa týka ústupu dieselových motorov v EÚ a nástupu elektromobility.
A ako predsedníčka výboru zameraného na boj proti obťažovaniu sa snaží o elimináciu akéhokoľvek nevhodného správania na pracovisku a potrebu posilňovania rovnocenného postavenia žien.

Ivan Štefanec (KDH), šéf slovenskej delegácie v EP pri Európskej ľudovej strane (EPP) a šéf platformy SME Europe na podporu malých stredných podnikateľov oceňuje, že sa poslancom podarilo schváliť Európsky fond obnovy, ktorý je najväčšou investíciou v dejinách EÚ.
“Je to historická šanca pre rozvoj digitálnej ekonomiky, zelených technológií a udržateľných reforiem pre budúcnosť Slovenska,” odkázal
Za prvý rok v EP bol tieňovým spravodajcom pre správy o službách v EÚ, o umelej inteligencii či o výmene tovarov, čo sa ukázalo ako dôležité počas koronakrízy, keď bolo treba riešiť spoločné zásobovanie.

europoslanec Ivan Štefanec (KDH) (Autor: TASR)

“Chceme, aby konečne boli v EÚ všetky služby liberalizované, aby fungoval jednotný trh v oblasti služieb a aby sa naši malí podnikatelia mohli presadiť aj v iných krajinách Únie,” vysvetlil Štefanec a dodal, že treba odbúrať bariéry, ktoré v tejto oblasti stále existujú.
Spolupodieľal sa na prijatí iniciatívy pre zjednotené nabíjačky pre všetky typy elektronických zariadení na trhu EÚ.

Michal Šimečka (Progresívne Slovensko) z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) zdôraznil, že ako hlavný spravodajca EP sa najintenzívnejšie venoval témam právneho štátu a demokracie.
“Pred niekoľkými dňami bol zverejnený môj legislatívny návrh na nový mechanizmus pre ochranu európskych hodnôt, o ktorom sa bude ďalej rokovať v nadchádzajúcich mesiacoch,” uviedol.

europoslanec Michal Šimečka (PS) (Foto: TASR)


Európska komisia má za úlohu pripraviť nový nástroj na ochranu právneho štátu v Európskej únii a v EP bude za túto agendu zodpovedný Šimečka. Nový nástroj má vzniknúť v reakcii na problematickú situáciu v krajinách ako Maďarsko či Poľsko, ktoré Európska únia kritizuje za nedodržiavanie demokratických pravidiel.
Mladý slovenský europoslanec bol zvolený za podpredsedu európskych liberálov, čo je tretia najväčšia frakcia v Európskom parlamente. “Ide o jasný signál, že sa nesmieme podceňovať. Európa je pripravená nás počúvať a brať vážne, ak sme konštruktívni a aktívni,” odkázal.

- Reklama -