piatok, 7 augusta, 2020
21.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Slovenskí europoslanci hodnotia prvý rok v Európskom parlamente - Beňová, Štefanec,...

Slovenskí europoslanci hodnotia prvý rok v Európskom parlamente – Beňová, Štefanec, Šimečka

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) si pripomínajú prvé výročie fungovania v poradí už deviateho zákonodarného zboru Európskej únie v európskej histórii.

Slovensko má 14 europoslancov, 12 z nich sú zaradení v štandardných európskych politických stranách a zhodnotili svoj prvý rok pôsobenia v europarlamente a úspechy, ktoré EP v tomto období dosiahol. Dvaja slovenskí poslanci z Ľudovej strany Naše Slovensko sú v skupine Nezaradených, bez vplyvu na tvorbu európskej legislatívy.

Monika Beňová (Smer-SD) z frakcie socialistov a demokratov (S&D) je služobne najstaršou slovenskou europoslankyňou (štvrtý mandát) a ako kvestorka je členkou širšieho vedenia EP. Upozornila, že činnosť EP bola v posledných mesiacoch výrazne ovplyvnená koronavírusovou pandémiou, a spresnila, že europarlament od vypuknutia koronakrízy zohráva dôležitú úlohu pri prijímaní opatrení zameraných na vyrovnávanie sa s následkami pandémie.
“Ako kvestorka som bola zodpovedná za väčšinu vydaných interných rozhodnutí týkajúcich sa fungovania Európskeho parlamentu z hľadiska ochrany zdravia, bezpečnosti a administratívnej prevádzky,” uviedla.

europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) (Autor: TASR)

Za významné považuje Beňová svoje aktivity vo výboroch EP. Vo výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) je permanentnou spravodajkyňou pre rozpočet EÚ, ktorý bude kľúčovým nástrojom pre hospodársku obnovu po koronakríze.
Vo výbore ENVI bola spravodajkyňou pre stratégiu lesníctva po roku 2020 a verí, že sa podarilo prijať koncept, ktorý pomôže pri záchrane lesov.
Aktívna bola aj v oblasti ochrany spotrebiteľov, hlavne čo sa týka ústupu dieselových motorov v EÚ a nástupu elektromobility.
A ako predsedníčka výboru zameraného na boj proti obťažovaniu sa snaží o elimináciu akéhokoľvek nevhodného správania na pracovisku a potrebu posilňovania rovnocenného postavenia žien.

Ivan Štefanec (KDH), šéf slovenskej delegácie v EP pri Európskej ľudovej strane (EPP) a šéf platformy SME Europe na podporu malých stredných podnikateľov oceňuje, že sa poslancom podarilo schváliť Európsky fond obnovy, ktorý je najväčšou investíciou v dejinách EÚ.
“Je to historická šanca pre rozvoj digitálnej ekonomiky, zelených technológií a udržateľných reforiem pre budúcnosť Slovenska,” odkázal
Za prvý rok v EP bol tieňovým spravodajcom pre správy o službách v EÚ, o umelej inteligencii či o výmene tovarov, čo sa ukázalo ako dôležité počas koronakrízy, keď bolo treba riešiť spoločné zásobovanie.

europoslanec Ivan Štefanec (KDH) (Autor: TASR)

“Chceme, aby konečne boli v EÚ všetky služby liberalizované, aby fungoval jednotný trh v oblasti služieb a aby sa naši malí podnikatelia mohli presadiť aj v iných krajinách Únie,” vysvetlil Štefanec a dodal, že treba odbúrať bariéry, ktoré v tejto oblasti stále existujú.
Spolupodieľal sa na prijatí iniciatívy pre zjednotené nabíjačky pre všetky typy elektronických zariadení na trhu EÚ.

Michal Šimečka (Progresívne Slovensko) z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) zdôraznil, že ako hlavný spravodajca EP sa najintenzívnejšie venoval témam právneho štátu a demokracie.
“Pred niekoľkými dňami bol zverejnený môj legislatívny návrh na nový mechanizmus pre ochranu európskych hodnôt, o ktorom sa bude ďalej rokovať v nadchádzajúcich mesiacoch,” uviedol.

europoslanec Michal Šimečka (PS) (Foto: TASR)


Európska komisia má za úlohu pripraviť nový nástroj na ochranu právneho štátu v Európskej únii a v EP bude za túto agendu zodpovedný Šimečka. Nový nástroj má vzniknúť v reakcii na problematickú situáciu v krajinách ako Maďarsko či Poľsko, ktoré Európska únia kritizuje za nedodržiavanie demokratických pravidiel.
Mladý slovenský europoslanec bol zvolený za podpredsedu európskych liberálov, čo je tretia najväčšia frakcia v Európskom parlamente. “Ide o jasný signál, že sa nesmieme podceňovať. Európa je pripravená nás počúvať a brať vážne, ak sme konštruktívni a aktívni,” odkázal.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Bratislavskí vedci: K financiám na výskum ochorenia COVID-19 sa dostaneme v obmedzenom množstve

Bratislavské vedecké tímy sa nedostanú k financiám na výskum ochorenia COVID-19 v rovnakej miere ako vedci z ostatných častí Slovenska. Vyhlásila to...

Malta obnovuje opatrenia. Počet nových prípadov nákazy stúpa

Malta v piatok opätovne zakázala hromadné zhromaždenia a zaviedla povinnosť nosiť na verejnosti rúška. Dôvodom je aktuálny nárast nových prípadov nákazy novým...

Vodiči, pozor! Uzávera počas Rajeckého maratónu

Polícia upozorňuje motoristov, že v sobotu (8. 8.) budú počas Rajeckého maratónu od 8.30 do 14.00 h úplne uzavreté cesty I/64, III/2111, III/2112,...

Remišová pred snemom: Sme rozkročení tak akurát, zužovaním zamerania sa ťažko dajú získať masy voličov

Protikandidáta podporujú viaceré známe tváre Za ľudí? To je vnútorný problém strany, reaguje pre ParlamentnéListy.sk na skutočnosť, že Miroslava Kollára uprednostňujú v...

Sociálna sieť TikTok pohrozila Trumpovi súdnou žalobou

Sociálna sieť TikTok pohrozila súdnou žalobou proti nariadeniam amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré sú namierené proti nej. Trump vo...

Vodca libanonského Hizballáhu: V prístave sme nemali nič

Vodca libanonského šiitského hnutia Hizballáh šejk Hasan Nasralláh odmietol v piatok tvrdenia, že by jeho ľudia skladovali zbrane v bejrútskom prístave, kde...

Zamestnanci reštaurácie na Hrebienku majú negatívne výsledky testov, ostávajú v karanténe

Všetkých 14 kolegov kuchára v reštaurácii na Hrebienku vo Vysokých Tatrách pozitívne testovaného na nový koronavírus má negatívne výsledky PCR testov. Testovaní...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,523 +43 Dnes Úmrtí 31 +2 Dnes Uzdravení 1,846 Infikovaných 646 Last updated: 7. augusta 2020 - 23:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky