sobota, 8 augusta, 2020
20.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Žaloba EK pre hlucháňa hôrneho je správna, tvrdia slovenskí europoslanci

Žaloba EK pre hlucháňa hôrneho je správna, tvrdia slovenskí europoslanci

Slovenskí ekologicky zameraní europoslanci Michal Wiezik (Spolu-OD) a Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) tvrdia, že štvrtková žaloba Európskej komisie (EK) na Slovensko pre ťažbu dreva, ktorá prebieha v chránených oblastiach a znižuje populáciu hlucháňa hôrneho, je oprávnená.

Wiezik, ktorý je v EP členom Európskej ľudovej strany (EPP), pre TASR pripomenul, že pre nesúlad slovenskej legislatívy s legislatívou európskou začala Európska komisia už 19. júla 2018 právne konanie proti Slovensku a až do 2. júla 2020 mala eurokomisia prostredníctvom dialógu so slovenskou stranou snahu vyriešiť drastický úbytok hlucháňa hôrneho. Slovensko však do svojho práva nezaviedlo správne pravidlá ochrany druhov a biotopov.

„Žaloba, ktorá bola na Slovensko podaná, je výsledkom systematického zlyhania, poloprávd a dokonca protichodných krokov, ktoré boli komunikované slovenským občanom i Európskej komisii zo strany zodpovedných orgánov,” opísal situáciu Wiezik.

Spresnil, že hoci SR v liste z marca 2019 tvrdí, že využíva nástroje na zamedzenie činností – vrátane náhodnej ťažby -, ktoré by mohli viesť k poškodeniu biotopov hlucháňa hôrneho, v tom istom čase, teda v septembri 2018, agrorezort povolil štátnemu podniku LESY SR vykonávať náhodnú ťažbu v lesných porastoch aspoň s desaťpercentným zastúpením smreka a starších než 40 rokov.

V dokumente Ministerstva pôdohospodárstva SR sa pritom nezohľadňuje prebiehajúce konanie či lokality s výskytom hlucháňa. Wiezik tvrdí, že z usmernenia, ktoré vydali Lesy SR, š. p., v júli 2019, je jasné, že ministerstvo vedelo, že ide aj o “hluchánie lokality”, čo považuje za úmyselné narúšanie chránených lokalít v čase bežiaceho právneho konania voči Slovensku.

Podľa jeho slov aj reakcia Inšpekcie životného prostredia z októbra 2019 potvrdzuje nulovú ochotu Slovenska riešiť situáciu v prospech ochrany prírody.

Wiezik upozornil, že o týchto skutočnostiach, o listoch ministerstva, Štátnych lesov a Slovenskej inšpekcie životného prostredia osobne informoval Európsku komisiu a žiadal, aby konala.

„Žiaľ, celý proces vyústil do žaloby, ktorá je konečným riešením v prípade zrejmého porušovania európskej legislatívy zo strany členského štátu EÚ,” dodal poslanec.

Pripomenul, že hoci súčasná vláda SR tento problém zdedila, mala by aktívne riešiť vzniknutú situáciu, zastaviť ťažbu v horských lesoch s výskytom hlucháňa, zabezpečiť prísnu ochranu všetkých známych lokalít hlucháňa na Slovensku a dôsledne rešpektovať program záchrany hlucháňa.

Na snímke poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík (Autor: TASR)

Tiež je potrebné podniknúť adekvátne kroky na vyvodenie zodpovednosti v prípade osôb, ktoré sa priamo podieľali na vážnom poškodzovaní prírodného prostredia a dobrého mena Slovenska.

Poslanec Martin Hojsík z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) vyjadril radosť, že sa Európska komisia rozhodla konať a vymáhať dodržiavanie európskych zákonov pri ochrane hlucháňa na Slovensku

„Ochrancovia prírody už roky upozorňujú na problém s tým, že nadmerná ťažba ohrozuje prežitie hlucháňa ako druhu na Slovensku a, žiaľ, doteraz ministerstvo nedokázalo v tejto veci poriadne konať. Bolo veľa slov, ale málo činov,” skonštatoval poslanec.

Dodal, že eurokomisia pristúpila k žalobe pod tlakom ochranárov, a vyjadril nádej, že ešte predtým, než prebehne súdny spor, Slovenská republika ochranu hlucháňa hôrneho zlepší.

„Pretože to je hlavným cieľom: aby sme si chránili divočinu, aby sme si chránili ohrozené druhy,” vysvetlil a odkázal, že teraz je loptička na strane ministra životného prostredia SR Jána Budaja.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Tragédia, ktorá sa stala v Libanone, Slovensku nehrozí, hovorí odborník na odpadové hospodárstvo

Hrozí niektorému mestu na Slovensku podobná tragédia, ako sa stala v Bejrúte? Je dôvod na obavy? Pre ParlamentnéListy.sk odpovedá odborník na odpadové hospodárstvo, bývalý prezident Asociácie podnikateľov...

Bratislavskí vedci: K financiám na výskum ochorenia COVID-19 sa dostaneme v obmedzenom množstve

Bratislavské vedecké tímy sa nedostanú k financiám na výskum ochorenia COVID-19 v rovnakej miere ako vedci z ostatných častí Slovenska. Vyhlásila to...

Malta obnovuje opatrenia. Počet nových prípadov nákazy stúpa

Malta v piatok opätovne zakázala hromadné zhromaždenia a zaviedla povinnosť nosiť na verejnosti rúška. Dôvodom je aktuálny nárast nových prípadov nákazy novým...

Vodiči, pozor! Uzávera počas Rajeckého maratónu

Polícia upozorňuje motoristov, že v sobotu (8. 8.) budú počas Rajeckého maratónu od 8.30 do 14.00 h úplne uzavreté cesty I/64, III/2111, III/2112,...

Remišová pred snemom: Sme rozkročení tak akurát, zužovaním zamerania sa ťažko dajú získať masy voličov

Protikandidáta podporujú viaceré známe tváre Za ľudí? To je vnútorný problém strany, reaguje pre ParlamentnéListy.sk na skutočnosť, že Miroslava Kollára uprednostňujú v...

Sociálna sieť TikTok pohrozila Trumpovi súdnou žalobou

Sociálna sieť TikTok pohrozila súdnou žalobou proti nariadeniam amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré sú namierené proti nej. Trump vo...

Vodca libanonského Hizballáhu: V prístave sme nemali nič

Vodca libanonského šiitského hnutia Hizballáh šejk Hasan Nasralláh odmietol v piatok tvrdenia, že by jeho ľudia skladovali zbrane v bejrútskom prístave, kde...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,523 Úmrtí 31 Uzdravení 1,846 Infikovaných 646 Last updated: 8. augusta 2020 - 04:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky