streda, 12 augusta, 2020
27.1 C
Bratislava
Úvod Aréna V Bruseli začína päťtýždňový maratón rokovaní medzi EÚ a Britániou

V Bruseli začína päťtýždňový maratón rokovaní medzi EÚ a Britániou

V pondelok v Bruseli odštartoval päťtýždňový maratón intenzívnych rokovaní medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Ich cieľom je dosiahnuť pokrok ohľadom budúcich pobrexitových vzťahov a vyhnúť sa “katastrofickému scenáru”, čiže žiadnej dohode do konca tohto roka, upozornila v pondelok tlačová agentúra AFP.

Prvé päťdňové osobné debaty – prvé od marca, keď vypukla koronakríza – prebehnú v Bruseli. Budú pokračovať každý týždeň, striedavo v Londýne a Bruseli, až do konca júla. Podľa AFP vyjednávači oboch strán naznačujú mierny optimizmus a zintenzívnenie rozhovorov vnímajú ako nový impulz na dosiahnutie pokroku po tom, ako predošlé štyri kolá rokovaní nepriniesli želateľné výsledky.
Britský premiér Boris Johnson sa netají, že by chcel dosiahnuť možný kompromis o “hlavných obrysoch politickej dohody” už do konca júla. Skeptickejšie to však vnímajú členské štáty EÚ, ktoré sa v najbližších mesiacoch budú zameriavať na svoj plán obnovy a odolnosti po koronakríze. EÚ ako “okamih pravdy” pre pobrexitové urovnanie vzťahov s Londýnom vníma skôr október.
“Bude to moment, keď musíme byť pripravení predložiť návrh dohody, ak chceme, aby bola ratifikovaná do konca tohto roka,” uviedol hlavný vyjednávač EÚ pre budúce vzťahy s Britániou Michel Barnier minulý týždeň na pôde Centra pre európsku politiku (EPC).
Spojené kráľovstvo, ktoré vystúpilo z EÚ 31. januára tohto roka, musí uplatňovať pravidlá Únie do 31. decembra. Ak sa dovtedy neuzavrie žiadna dohoda, na obchodné vzťahy medzi týmito partnermi sa budú vzťahovať iba pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO), čo znamená vysoké clá a rozsiahle colné kontroly.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

V Bruseli nariadili povinné nosenie rúšok. Nákaza rastie každým dňom

Regionálna vláda v Bruselskom regióne nariadila v stredu povinné nosenie rúšok na všetkých verejných miestach, informovala verejnoprávna televízia RTBF.

Kyselica oficiálne skončil ako štátny tajomník. Vláda ho odvolala

Lukáš Kyselica v stredu oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva vnútra (MV) SR. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda.

VIDEO Kyselica nedonášal. Mikulec je o tom presvedčený. Vyjadril sa aj Naď

Aktualizovaná správa Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) je presvedčený, že štátny tajomník Ministerstva vnútra (MV) SR Lukáš Kyselica nedonášal...

V Libanone rekordný nárast prípadov nákazy koronavírusom

V Libanone utorok zaznamenali viac ako 300 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo predstavuje rekordný denný prírastok. Informovala o tom agentúra Reuters.

Najviac nakazených od apríla: pribudlo 75 prípadov nákazy

V utorok (11. 8.) na Slovensku pribudlo 75 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 2690 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje...

Takto moderná pošta nevyzerá, hodnotí nový generálny riaditeľ SP Ľupták. Načrtol plány

Na pošte bolo urobeného veľa dobrého, ale čaká nás ešte veľký kus roboty. Zhodnotil to nový generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták,...

Minsk: Demonštranti protestujú už v obytných štvrtiach

Protesty proti výsledkom nedeľnajších prezidentských volieb v Bielorusku sa v utorok večer presunuli z centra do obytných štvrtí Minska. Policajti tam voči...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,690 +75 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,884 Infikovaných 775 Last updated: 12. augusta 2020 - 11:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky