nedeľa, 20 septembra, 2020
23.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Pozor, zmeny od 1. júla: Zaniká nárok na pandemickú "očerku"

Pozor, zmeny od 1. júla: Zaniká nárok na pandemickú “očerku”

U školákov zaniká nárok na pandemické ošetrovné od budúcej stredy (1. 7.), pokračovať môžu len s lekárskym potvrdením. Informoval o tom vo štvrtok hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Peter Višváder.

Nárok na pandemické ošetrovné na deti navštevujúce základné a stredné školy zaniká, lebo školy sú od 1. júla zatvorené bežne, nie z dôvodu mimoriadnej situácie.

„Rozhodnutie o tom, že rodič, ktorý doteraz poberal pandemickú OČR z dôvodu zatvorenia školy, na ňu nemá počas prázdnin nárok, nebude Sociálna poisťovňa vydávať, a to preto, lebo nárok na túto dávku počas prázdnin zaniká zo zákona,” upozornil Višváder.

Nárok na pandemické ošetrovné v lete teda budú mať len rodičia detí, ktoré ochorejú a potrebujú celodenné ošetrovanie, čo musí potvrdiť pediater.

„Rodič školopovinného dieťaťa teda preukazuje potrebu ošetrovania v mesiacoch júl a august 2020 vždy predložením potvrdenia od príslušného pediatra, a možnosť čerpať pandemickú OČR sa vzťahuje len na dni, na ktoré má potvrdenie od pediatra,” spresnil Višváder.

Preukazovať to bude prostredníctvom vyplneného formulára – čestného vyhlásenia k žiadosti o ošetrovné – na konci mesiaca.

„Ak napríklad bude mať rodič lekárske potvrdenie od 7. júla, nemusí podávať pobočke Sociálnej poisťovne novú žiadosť o pandemickú OČR, stačí, keď obdobie OČR vyznačí v čestnom vyhlásení, ktoré pošle pobočke na konci júla. V prípade, ak OČR potvrdí lekár z dôvodu, že zdravotný stav dieťaťa do 16 rokov nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, nárok na pandemickú OČR bude tiež trvať naďalej,” priblížil Višváder.

Situácia v prípade škôlkarov či detí v jasliach je mierne odlišná.

„Nárok na pandemickú OČR majú rodičia detí predškolského veku, ktorých deti nenavštevujú počas mimoriadnej situácie detské jasle alebo materskú školu, pričom dôvod, prečo zariadenie nenavštevujú, ako sú zatvorenie, choroba, strach z ochorenia COVID-19, nie je dôležitý,” podotkol Višváder.

Na konci každého kalendárneho mesiaca však musí rodič pobočke SP predložiť vyplnené čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné. Samotnú žiadosť o pandemickú OČR podáva len vtedy, keď doteraz, od 12. marca 2020, ešte pandemické OČR vôbec nepoberal, uzavrela poisťovňa.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Nová šéfka SaS? Nicholsonová si to vie predstaviť

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová si vie samu seba predstaviť na poste predsedníčky SaS. Povedala to v nedeľnej diskusii TV Markíza Na telo.

Británia sa nachádza v “bode zlomu”, minister zdravotníctva avizuje ďalšie opatrenia

Británia sa nachádza v "bode zlomu", v ktorom môžu byť zavedené "ďalšie obmedzujúce opatrenia" s cieľom spomaliť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2. Povedal to...

Beňová v Na telo kritizovala, že koalícia nerokovala o národnom pláne s opozíciou ani sociálnymi partnermi

Zvyšovanie platov učiteľov zrejme z reformného plánu vypadne. Európska komisia by to pravdepodobne neschválila. Povedala to europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) v...

Grécky “medikán” si vyžiadal už tretiu obeť

Grécke úrady v nedeľu našli telo už tretej obete búrky podobnej hurikánu – tzv. medikán, ktorá v piatok zasiahla grécky kraj Tesália...

O 5 minút 12: Podľa ministra Krajňáka vláda chce pomôcť všetkým, Fico je presvedčený, že najmä bankám

Vláda počas krízy vyvolanej pandémiou nového koronavírusu musí pomáhať všetkým rovnako. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 minister práce Milan...

PRIESKUM Voľby by vyhralo OĽaNO, len o desatinu pred Hlasom-SD

Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v týchto dňoch, zvíťazilo by hnutie OĽANO so ziskom 17 percent hlasov....

Plán obnovy sa netvorí za jeho zatvorenými dverami, robí na ňom viac ako sto odborníkov, uviedol premiér

Na reformnom balíku obnovy pracuje spolu s ministrom financií Eduardom Hegerom (OĽANO) viac ako 100 odborníkov z rôznych ministerstiev. Plán sa netvorí za jeho...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,677 +131 Dnes Úmrtí 39 Uzdravení 3,548 Infikovaných 3,090 Last updated: 20. septembra 2020 - 16:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky