nedeľa, 16 mája, 2021
11.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Pellegrini: Moc a sila je pre Matoviča prednejšia ako hodnoty, s ktorými...

Pellegrini: Moc a sila je pre Matoviča prednejšia ako hodnoty, s ktorými sa dostal do vlády. Kollárova práca je vážny problém

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) prejavuje veľký amaterizmus, myslí si podpredseda parlamentu a expremiér Peter Pellegrini. Označil ju za vládu veľkého sklamania, amaterizmu a nesplnených sľubov. Po 100 dňoch nevníma v kabinete posun a zvyšovanie odbornosti. Pellegrini ocenil, že vláda okamžite po nástupe pokračovala v opatreniach v boji s koronakrízou, ktoré prijal ešte jeho kabinet.

Pellegrini poukázal na amaterizmus pri riadení štátu, pri prijímaní rozhodnutí aj v pravidlách koaličného spolužitia. “Pri rôznych rezortoch sme svedkami síce rýchlych, ale nedostatočných krokov,” uviedol Pellegrini na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Expremiér necíti po 100 dňoch progres. “Po troch mesiacoch už musí byť vidieť posun, že sa zvýšila odbornosť, že začínate rozumieť, žiaľ, máme rezorty, kde posun nenastáva,” povedal s tým, že posun už nemusí nastať vôbec. Premiér sa podľa Pellegriniho vyhovára, keď hovorí, že o veciach nerozhodol on. Následne nie je podľa neho schopný prevziať zodpovednosť za tieto rozhodnutia.
Pellegrini dodal, že vláda neplní predvolebné sľuby. “Naplnili sa naše predvolebné obavy, že jediným cieľom bolo dostať sa k moci akýmikoľvek prostriedkami, a dnes sa chcú len akokoľvek udržať pri moci,” dodal Pellegrini.
Kabinet podľa neho nedodržiava svoje programové vyhlásenie, urobil si z neho “zdrap papiera” a porušuje ho. Poukázal na obsadzovanie okresných úradov, výmenu riaditeľov štátnych nemocníc či riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Ak sa prípad diplomovej práce predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) nebude posúvať, bude povinnosťou opozície postaviť sa k tejto veci a prípadne podniknúť “opozično-parlamentné kroky”. Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini tak reagoval na otázku, či budú opoziční poslanci iniciovať odvolávanie Kollára z funkcie pre podozrenia z plagiátorstva jeho diplomovej práce. Poslanci za ĽSNS už avizovali, že odvolávanie Kollára iniciovať nebudú. Pellegrini tvrdí, že poslanci čakajú na postoj koaličných predstaviteľov.

“Ak sa veci nebudú hýbať a budú sa vyplavovať na svetlo ďalšie a ďalšie skutočnosti, bude povinnosťou opozície, aby sme sa nejakým spôsobom postavili k tejto veci a možno podnikli nejaké opozično-parlamentné kroky. Ale to je zatiaľ vzdialené,” povedal Pellegrini.
Kauzu diplomovky označil za vážny problém. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) svojím postojom v tejto veci podľa neho sklamal voličov, ktorí mu verili, že bude zásadový a bude bojovať proti zlu. “On nám včera povedal, že vlastne v záujme zachovania moci je všetko v poriadku a nebude robiť nič,” reagoval Pellegrini.

Poukázal, že Matovič kritizoval už niekdajšieho predsedu parlamentu a SNS Andreja Danka za kauzu jeho rigoróznej práce. Postoj premiéra v stredu (24. 6.) podľa Pellegriniho len dokázal, že všetky jeho predvolebné sľuby sa končia za dverami premiérskeho paláca. “Moc a sila, ktorú dostal do rúk, je pre neho prednejšia ako hodnoty, s ktorými sa dostal do vlády,” doplnil.
Expremiér nerozumie Matovičovmu tvrdeniu, že vyvodenie politickej zodpovednosti by pravdepodobne znamenalo koniec koalície. “Prečo? Jeden človek z vládnej koalície by nebol predsedom parlamentu a bol by druhý. Prečo by sa musela automaticky rozpadať koalícia?” pýtal sa. Poukázal na to, že šéf Smeru-SD Robert Fico v roku 2018 odišiel z pozície predsedu vlády a koalícia naďalej fungovala.
Premiér v stredu povedal, že Kollára nebude vyzývať na odstúpenie. Svoj postup premiér zdôvodnil tým, že prioritou je pre neho fungovanie súčasnej vlády a nechce návrat “mafie” do čela štátu. Šéf parlamentu je podľa neho dostatočne svojprávny, aby vyvodil zodpovednosť v celej situácii.
Predseda parlamentu odmieta, že by jeho diplomová práca bola plagiátom. Poukázal na výsledky kontroly originality práce a tiež na poznámky o použitých zdrojoch, ktoré v práci spomína. Dôvod na svoje prípadné odstúpenie z funkcie pre kauzu záverečnej práce nevidí.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,420 +258 Dnes Úmrtí 12,203 +35 Dnes Uzdravení 370,552 Infikovaných 4,665 Last updated: 16. mája 2021 - 01:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -