streda, 20 októbra, 2021
9.8 C
Bratislava
ÚvodArénaVarinská zo SACKA: Ľuďom sa podsúvajú scenáre, ktoré nevytvárajú dobrú atmosféru na...

Varinská zo SACKA: Ľuďom sa podsúvajú scenáre, ktoré nevytvárajú dobrú atmosféru na dovolenku

Cestovné kancelárie svoj boj s koronou ešte nevyhrali. Potvrdzuje to Jana Varinská zo Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr. Podľa nej urýchlene potrebujú úvery, aby mohli vracať klientom peniaze za zájazdy. Navyše špecifikom cestoviek je aj to, že žiaden iný sektor nemusel zo zákona vrátiť to, čo už raz zarobil. A aké budú tohtoročné dovolenkové hity? Bude to opäť Chorvátsko?

Koronavírus citeľne doľahol na organizovaný cestovný ruch. Cestovné kancelárie museli čeliť dočasnému pozastaveniu predajov zájazdov, ale aj mnohým ďalším sprievodným problémom. Dá sa dnes povedať, že sa cestovkám už ľahšie dýcha?

Nie, to sa naozaj nedá povedať. Pokiaľ sa situácia nevráti do obdobia pred koronou, cestovný ruch bude čeliť stále prekážkam, ktoré mu bránia v podnikaní.

Opatrenia proti šíreniu pandémie pominuli. Ako hodnotíte opatrenia pre pomoc cestovnému ruchu?

Opatrenia v cestovnom ruchu nepominuli. Stále nemôžu občania slobodne cestovať. Slobodne bez strachu, nariadení, pravidiel. Podsúvajú sa im scenáre, ktoré nevytvárajú dobrú atmosféru na dovolenku.

Podľa niektorých cestoviek prišiel zákon, ktorý umožňuje odklady dovoleniek, neskoro. Čo si o tom myslíte?

Uvedomujeme si, že to, čo musela nová vláda riešiť, bolo veľmi náročné. Cestovné kancelária a cestovné agentúry sa implementáciou európskej smernice do nášho zákona 170/2018 Z. z. dostali do situácie, ktorú neriešil žiadny sektor. Žiadny sektor nemusel zo zákona vrátiť to, čo od októbra zarobil, takže aj kompetentní sa museli v danej téme zorientovať. Dôležité je, že zákon bol prijatý a umožnil cestovným kanceláriám dohodnúť si so spotrebiteľom odklad dovolenky.

Ako sú dnes cestovné kancelárie pripravené na obavy slovenských klientov, že by sa mohli počas dovolenky pri mori nakaziť? Je záujem o pobyty v hoteli, kde budú len so svojimi krajanmi?

Sú cestovné kancelárie, ktoré začali takýto produkt ponúkať. Názory sú však rozdielne. Niekto to môže považovať za výhodu, iný zasa nie. Až budúcnosť ukáže či bol tento produkt úspešný, alebo nie.

Podľa prezidenta Zväzu cestovného ruchu viac ako 20 percent podnikov a zamestnávateľov v cestovnom ruchu nevyužilo žiadnu z existujúcich pomocí, či už v rámci tej prvej pomoci, alebo potom pomocou finančných nástrojov, ktoré sú k dispozícii z dôvodu nesplnenia nastavených podmienok, výšky či náročnosti spracovania žiadostí. Máte informáciu, koľko členov vašej asociácie alebo celkovo cestovných kancelárii ukončí po korone činnosť?

Takúto informáciu nemáme. Cestovné kancelárie potrebujú pomoc pri získaní úverov, aby mohli vrátiť peniaze všetkým klientom, ktorí na to majú nárok a vláda im túto pomoc sľúbila.

Jedným z dôsledkov pandémie v Česku je aj to, že poisťovne tam odmietli poistiť proti úpadku desiatky cestovných kancelárií. Deje sa niečo podobné aj na Slovensku? Čo to prípadne znamená pre dovolenkára?

Podobný scenár bude aj na Slovensku. Bohužiaľ, legislatíva hovorí, že cestovná kancelária má povinnosť poistiť sa voči úpadku. Poisťovniam však zákonnú povinnosť poistiť cestovné kancelárie za pevne stanovených podmienok nedala. Klient si musí zistiť, či je CK, cez ktorú si zájazd kupuje, poistená voči úpadku. Ak CK poistená nebude, nemá klient v prípade krachu CK nárok na odškodné ani nárok na repatriáciu.

izmir, clock tower, ege
Turecko bolo hitom posledné dva roky z pohľadu organizovaného cestovného ruchu Turecko a pevne dúfame, že po prehodnotení opatrení, ktoré Turecko vo svojej krajine zaviedlo, budú mať možnosť slovenskí občania cestovať aj tam, hovorí Varinská zo SACKA. Zdroj: StockPack

Prieskumy o záujme Slovákov o zahraničnú dovolenku  menia odhad dovolenkárov s veľkými odchýlkami, podľa jedného z posledných plánujú letnú dovolenku mimo svojho domova dve tretiny Slovákov. Aký je dnes reálny záujem? Je po kríze výrazný? Aké máte predstavy zrealizovaných organizovaných zájazdov?

V cestovnom ruchu nie je po kríze. Kríza zasiahla cestovné kancelárie a cestovné agentúry už v januári 2020, keď iné sektory ani netušili, že sa niečo deje, a bude ešte dlho trvať, kým sa pominie.

O aké destinácie je záujem? Určite ich ovplyvňuje stav, či je z danej krajiny problém sa vrátiť bez obmedzenia. Čo bude hitom leta? Klasika Chorvátsko?

Samozrejme, že podmienky, ktoré nastavilo konzílium odborníkov, určuje záujem, resp. nezáujem o danú krajinu. Hitom roka bolo posledné dva roky z pohľadu organizovaného cestovného ruchu Turecko a pevne dúfame, že po prehodnotení opatrení, ktoré Turecko vo svojej krajine zaviedlo, budú mať možnosť slovenskí občania cestovať aj tam. Nie je predsa rozumné, aby som cez zahraničnú cestovnú kanceláriu mohol vycestovať kdekoľvek, kde je to možné a cez slovenskú nie, lebo mi to neumožnia opatrenia platiace v našom štáte. Ak je dôvod, aby naši občania necestovali, tak potom nemôžu byť rozdiely a musíme ostať všetci doma a nikto k nám nemôže prísť. Ale ak niekam môžeme ísť bez podmienok a niekam nie, tak znovu, prosím, všetci.

Potvrdzuje sa záujem Slovákov aj o dovolenku na Slovensku, ktorý sa ukazoval počas krízy ako výraznejší než po minulé roky? O aký typ dovolenky bude záujem?

Záujem bude hlavne o chaty, penzióny a privátne ubytovanie.

Téryho chata vo Vysokých Tatrách (Autor: TASR)
728*90

1 komentár

  1. Taká drobná poznámka: Vraj CK a CA by nemali vracať peniaze, ktoré “už zarobili”. Zarobili len zálohy, výnimočne aj platby za už kompletné služby, ktoré však neposkytli, v tomto prípade z dôvodu “vis major”. Čiže žiadnu službu neposkytli – to je tá anomália, že zaplatíte a potom čakáte aká služba bude. Keď si napr. on line alebo v predajni objednáte a zaplatíte tovar s dovozom, s ktorým auto špeditéra cestou ku vám domov havaruje a tovar znehodnotí, dostanete nový tovar, alebo vám automaticky vrátia peniaze.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 20. októbra 2021 - 02:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img