Kim Čong-un odložil vojenský zásah proti Južnej Kórei

0
Severekórejský diktátor Kim Čong-un. Foto: SITA

Severokórejský vodca Kim Čong-un odložil plány na bližšie nešpecifikovaný vojenský zásah proti Južnej Kórei. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním sa na severokórejské médiá.

Severokórejská tlačová agentúra KCNA uviedla, že Kim predsedal zasadnutiu Ústrednej vojenskej komisie vládnucej Kórejskej strany práce, ktorá odložila plány na vojenský zásah proti Soulu navrhovaný generálnym štábom severokórejských ozbrojených síl. Zasadnutie sa konalo formou videokonferencie. O aký zásah malo ísť, agentúra nespresnila.

Zvýšené napätie medzi oboma Kóreami trvá už niekoľko týždňov. Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) vystupňovala tlak zbúraním budovy spoločného styčného úradu na svojej strane hraníc – ktorý symbolizoval snahy o medzikórejské zmierenie -, ako aj vyhrážkami posilnenia svojej vojenskej prítomnosti v demilitarizovanej zóne.

KĽDR totiž obviňuje Južnú Kóreu z toho, že nezabránila aktivistom vo vypúšťaní propagandistických letákov a iného materiálu pomocou balónov cez spoločné hranice.

KĽDR predtým prerušila komunikačné linky s Južnou Kóreou a pohrozila zrušením dohôd z roku 2018, na základe ktorých obe krajiny zastavili cvičenia streľby, odstránili niektoré pozemné míny a zrušili strážne stanovištia v pohraničnej oblasti.

- Reklama -