Ostravský krajský súd rozhodol o predbežnej väzbe Majského

0
Na archívnej snímke obžalovaný Jozef Majský pred súdnym pojednávaním na Špeciálnom súde v Pezinku 8. júna 2009. (Autor: TASR)

Podnikateľa Jozefa Majského Krajský súd v Ostrave nezobral v sobotu do predbežnej väzby. TASR o tom informoval Majského obhajca Peter Filip, ktorému informáciu poskytol jeho český kolega zastupujúci podnikateľa v ČR.

Súd nezistil dôvody väzby, ktorú navrhovalo Krajské štátne zastupiteľstvo v Ostrave. Súd rozhodol krátko predpoludním a voči rozhodnutiu, ako povedal ďalej Filip, nie je opravný prostriedok.

Krajské štátne zastupiteľstvo v Ostrave podalo v piatok (19. 6.) na Krajský súd v Ostrave návrh na vzatie Majského do predbežnej väzby. Tá mala predchádzať možnému procesnému konaniu a premene do väzby vydávajúcej. TASR o tom informoval ostravský krajský štátny zástupca Libor Malý.

„Na základe európskeho zatýkacieho rozkazu vydaného Najvyšším súdom Slovenskej republiky (NS SR) bol 17. júna zadržaný na území Českej republiky občan SR i ČR J. M.,” uviedol Malý.

„Ďalej sa bude postupovať podľa zákona o Medzinárodnej justičnej spolupráci vo veciach trestných. Dňa 19. júna bol na Krajský súd v Ostrave podaný návrh podľa ustanovenia paragrafu 204 o zadržaní a predbežnej väzbe v spojení s paragrafom 94 o predbežnej väzbe. Ďalší postup vo vzťahu k tomuto návrhu je plne v kompetencii príslušného sudcu,” povedal.

K predbežnému vyšetrovaniu je vecne a miestne príslušné Krajské štátne zastupiteľstvo v Ostrave, ktoré bude v ňom pokračovať bez ohľadu na rozhodnutie súdu o návrhu.

V prípade vydania Jozefa Majského, zadržaného v nemocnici v českom Šumperku, malo postupne rozhodovať Krajské štátne zastupiteľstvo v Ostrave, Krajský súd v Ostrave a napokon aj Vrchný súd v Olomouci. Súdy mali rozhodnúť o tom, či Majského zoberú do predbežnej a napokon aj do vydávacej väzby.

NS SR vytýčil termín verejného zasadnutia, na ktorom má rozhodovať o odvolaní obžalovaného v kauze podvodu na nebankovky na 1. júla. Súd trestné stíhanie Majského prerušil v marci 2019 pre ťažkú chorobu.

Ako zdôraznil pre TASR Filip, bol to práve on, kto NS SR v pondelok (15. 6.) predpoludním informoval o tom, kde sa bude nachádzať jeho klient. NS SR v utorok (16. 6.) na svojej stránke zverejnil termín zasadnutia s Jozefom Majským.

- Reklama -