Poslanci europarlamentu v piatok rozhodli o Babišovi

0
Na snímke Andrej Babiš, premiér ČR. Foto: TASR

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) na piatkovom plenárnom zasadnutí v Bruseli schválili uznesenie požadujúce obnovenie vyšetrovania predsedu vlády Českej republiky Andreja Babiša v súvislosti so zneužitím finančných prostriedkov EÚ a potenciálnym konfliktom záujmov. Informoval o tom EP na svojej stránke.

Uznesenie podporilo 510 zo 664 poslancov, proti ich bolo 53. Hlasovania sa zdržalo 101 europoslancov.

Uznesenie podporili dva najsilnejšie kluby ľudovcov a socialistov, pridali sa i zelení a časť liberálov, kam patria aj poslanci zvolení za Babišovo hnutie ANO, uviedol portál Novinky.cz.

Právne nezáväzné uznesenie vychádza zo záverov februárovej misie Výboru EP na kontrolu rozpočtu (CONT) ktorá zistila, že Babiš je skutočne v “neprijateľnom konflikte záujmov”.

Podľa českých médií sa v uznesení píše, že český premiér kontroluje holdingový konglomerát Agrofert a zároveň má vplyv na rozdeľovanie európskych finančných prostriedkov v ČR. České úrady vyzýva, aby konflikty záujmov u politikov systémovo riešili.

Český europoslanec Mikuláš Peksa (Pirátska strana) z frakcie Zelených/Európska slobodná aliancia (EFA) na svojej poslaneckej webovej stránke pred hlasovaním uviedol, že rezolúcia ako taká Českú republiku nepoškodzuje a “maximálne môže uškodiť ľuďom, ktorí zneužívajú svoje pozície v rámci Českej republiky na ovplyvňovanie toku eurofondov”.

Schválenie rezolúcie bude podľa Peksu jasná výzva Rade EÚ, aby sa tento problém riešil a zároveň to znamená jasný odkaz Európskej komisii, aby pripravila spresnenie pravidiel, ktoré takýmto praktikám zabránia a zaistila úplnú transparentnosť o tom, kto sú koneční príjemcovia dotácií.

- Reklama -