V Afrike “kosí” mor ošípaných

0
Epidémia moru ošípaných sa ešte viac zhoršila po obmedzení pohybu a ekonomických aktivít súvisiacich s pandémiou COVID-19. Zdroj: TASR/AP

Africkému moru ošípaných podľahli na severozápade Nigérie tisíce ošípaných. Podľa miestnych chovateľov ide o najvážnejšiu epidémiu tejto vysoko nákazlivej vírusovej choroby za posledných takmer 20 rokov, uviedla v piatok agentúra AFP.

Epidémiu moru ošípaných na svojom území potvrdilo aj Togo. Výskyt infekcie hlásia aj ďalšie štáty Afriky vrátane Juhoafrickej republiky.

Epidémia v Nigérii zrejme vypukla začiatkom februára v blízkosti hospodárskej metropoly Lagos, a to na farme, kde chovali 2,5 milióna ošípaných. Predsedníčka miestneho združenia farmárov Adaeze Ijenebeová dodala, že problém sa ešte viac zhoršil po obmedzení pohybu a ekonomických aktivít súvisiacom s epidémiou infekčnej choroby COVID-19. Reštrikcie totiž majiteľom fariem a ich zamestnancom obmedzili možnosti starať sa o zvieratá.

Chovatelia tvrdia, že teraz sú nútení predávať svoje ošípané za oveľa nižšie ceny než trhové a pokiaľ nedostanú vládnu pomoc, budú zrejme musieť prestať podnikať. Žiadajú preto vládu, aby v záujme potravinovej bezpečnosti chránila poľnohospodárov a poskytla teraz chovateľom pomoc.

AFP pripomenula, že v poslednom desaťročí sa mor ošípaných pravidelne objavoval vo viacerých častiach Afriky. V rokoch 2016 – 2019 bolo na celom kontinente hlásených viac ako 60 ohnísk moru. Niekoľko z nich sa vyskytovalo aj v Nigérii. Nedávnu vlnu nákazy ošípaných však tamojšie úrady označili za zďaleka najhoršiu. Škody, ktoré vznikli

Africký mor ošípaných je vírusová choroba, ktorá sa na ľudí neprenáša.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu