štvrtok, 28 januára, 2021
-2.2 C
Bratislava
Úvod Aréna EÚ predĺžila sankcie voči Rusku

EÚ predĺžila sankcie voči Rusku

Lídri EÚ schválili na piatkovom videosummite ďalšie šesťmesačné predĺženie sankcií voči Rusku za zasahovanie do konfliktu na Ukrajine. Informovala o tom nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorú citovala agentúra AFP.

Sankcie zamerané voči celým sektorom ruského hospodárstva mali vypršať 31. júla. Lídri EÚ rozhodli o predĺžení ich platnosti po tom, ako dostali informácie o vývoji snáh o mierové riešenie konfliktu v Donbase od kancelárky Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Obaja sa angažujú v rozhovoroch s Ruskom a Ukrajinou v takzvanom normandskom formáte.

„Pokrok (pri implementácii minských dohôd) nie je taký, aby nám umožnil odporučiť nepredĺženie sankcií voči Rusku,” uviedla Merkelová.

Oficiálne rozhodnutie o predĺžení sankcií prijme v najbližších týždňoch Rada EÚ tvorená ministrami členských krajín.

EÚ zaviedla sankcie voči Rusku v júli 2014 v reakcii na anexiu Krymského polostrova a podporu separatistov na východe Ukrajiny zo strany Ruska. Odvtedy sa ich platnosť predlžuje každých šesť mesiacov.

Sankcie sú namierené na ruský finančný, energetický a zbrojársky sektor. Moskve sťažujú prístup na trh EÚ a nemôže odtiaľ dovážať niektoré komodity.

EÚ podmienila zrušenie respektíve, zmiernenie sankcií pokrokom pri implementácii takzvaných minských dohôd. Na ich základe majú bojujúce strany v Donbase napríklad uzavrieť bezpodmienečné prímerie a stiahnuť ťažké zbrane z frontovej línie.

Európska únia prijala v súvislosti s konfliktom na Ukrajine aj iný súbor sankcií namierený voči Krymu a tiež vízové reštrikcie voči ruským občanom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 241,392 Úmrtí 4,361 Uzdravení 202,148 Infikovaných 34,883 Last updated: 28. januára 2021 - 03:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky