utorok, 26 januára, 2021
1.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Poslanci reagujú na potratovú novelu OĽaNO. Lepšia je prevencia, zhodujú sa

Poslanci reagujú na potratovú novelu OĽaNO. Lepšia je prevencia, zhodujú sa

Koaliční poslanci sa zhodujú, že v oblasti potratov je lepšie ísť cestou preventívnych opatrení ako cestou zákazov. Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) považuje tému materiálno-sociálnej formy podpory tehotných žien za dôležitú, počkať však chce na presné znenie zákona, ktorého predloženie avizovali poslanci z klubu OĽaNO. Poslankyňa Jana Cigániková (SaS) namieta nedostatky prevencie v návrhu. „Sú tam jasné bariéry v prístupe k interrupciám,” zdôraznila s tým, že za zákon zrejme nezahlasuje. Potrebu vidí v prijatí preventívnych opatrení ako sexuálna výchova, dostupná antikoncepcia či interrupčná tabletka.

„Z toho, čo viem, som rád, že sa ide cestou skôr preventívnych opatrení a štátnej pomoci,” povedal Šeliga s tým, že presné znenie zákona ešte nevidel.

„Dostaneme paragrafové znenie, preštudujeme si ho a bude k tomu diskusia,” zdôraznil. Poznamenal, že návrh bol prerokovaný na koaličnej rade. Ťažko podľa neho hodnotiť, či je na predloženie návrhu správny čas. Podľa vlastných slov vníma, že v spoločnosti do istej miery diskusia prebieha, a verí, že v nej predkladatelia budú pokračovať.

Cigániková tvrdí, že podpora ženám v ťažkej situácii by mala spočívať najmä vo zvyšovaní životnej úrovne.

Na snímke podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí) v NR SR (Autor: TASR)

„To, že žena ide na interrupciu, je dôsledok. My musíme riešiť to, prečo tam ide,” uviedla s tým, že zákazy nič nevyriešia. Poukázala na zníženie počtu potratov v zahraničí napríklad zavedením sexuálnej výchovy na školách, dostupnej antikoncepcie či predchádzaním násiliu páchanému na ženách. Pokiaľ toto či interrupčnú tabletku predkladatelia dajú do návrhu, rada sa do diskusie zapojí. Návrh v tomto znení zrejme nepodporí.

Za pomoc ženám nepovažuje ani bránenie im v tom, aby sa dostali na interrupciu včas.

„Nie je podľa mňa ani pomocou ich vyslovene psychické týranie, ktoré ja z tohto cítim,” poznamenala. Návrhu vyčíta vyžadovanie uvedenia dôvodov podstúpenia interrupcie či predĺženie lehoty na podstúpenie zákroku na 96 hodín. Podotkla, že v návrhu absentuje časť, ktorá hovorí o možnosti podstúpiť interrupciu do 24. týždňa v prípade, ak je poškodený plod, či v prípade ohrozenia zdravia ženy a podobne. Problém vidí aj v potrebe dvoch lekárskych posudkov v takomto prípade. Namieta tiež načasovanie predloženia legislatívnej úpravy, pripomenula aktuálne dôsledky koronakrízy.

Mimoparlamentná strana Spolu dodala, že návrh sa sústreďuje iba na opatrenia v prvých dňoch života dieťaťa. Potrebu vidí v podpore rodín systémovo a koncepčne, či už prostredníctvom sociálnych opatrení, ale aj zlepšovaním postavenia žien v spoločnosti.

„Tieto návrhy nič z toho neobsahujú, naopak, obsahujú časti, ktoré jasne obmedzujú slobodný prístup žien k interrupciám a sú vstupnou bránou pre zásadnejšie snahy o okliešťovanie reprodukčných práv žien,” uviedla členka strany Simona Petrík.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 238,617 +1,590 Dnes Úmrtí 4,260 +192 Dnes Uzdravení 197,191 Infikovaných 37,166 Last updated: 26. januára 2021 - 21:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky