Von der Leyenová vyzvala lídrov EÚ, aby prijali plán obnovy po koronakríze

1
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (na monitore) počas online tlačovej konferencie (Foto: TASR/AP)

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok na úvod zasadnutia Európskej rady vyzvala najvyšších predstaviteľov členských krajín EÚ, aby sa zomkli a čo najrýchlejšie sa dohodli na prijatí plánu hospodárskej obnovy, ktorý eurokomisia navrhla v snahe zmierniť dôsledky koronakrízy.

Summit lídrov EÚ má opäť podobu videokonferencie, pričom debaty lídrov sú zamerané na hľadanie kompromisov týkajúcich sa výšky a podoby budúceho sedemročného rozpočtu EÚ, ako aj objemu a podoby nového nástroja pre obnovu a odolnosť Európy v navrhovanej výške 750 miliárd eur.
Predsedníčka Európskej komisie, ktorá býva tradičným hosťom na začiatku debát lídrov na summite, vo svojom videoodkaze pre médiá upozornila, že šéfom štátov a vlád pripomenula, že návrh eurokomisie vo výške 750 miliárd eur je ambiciózny a zároveň vyvážený.
“Toto je šanca, ktorú si Európa nemôže dovoliť nechať ujsť,” odkázala šéfka exekutívy EÚ.
S jej názorom súhlasí aj predseda Európskej rady Charles Michel, ktorý riadi debaty premiérov a prezidentov a od ktorého sa očakáva, že po piatkovom summite predstaví nový negociačný balík pre finálne rokovania lídrov s cieľom dosiahnuť dohodu o podobe dlhodobého rozpočtu a plánu obnovy v priebehu júla.
“Máme spoločnú zodpovednosť za doručenie výsledkov. Je čas sa do toho zapojiť,” uviedol Michel na svojom účte na Twitteri.
Von der Leyenovej úlohou bolo predstaviť lídrom 27-člennej Únie súčasný stav rokovaní medzi Európskou úniou a Britániou, ktoré sú zamerané na dosiahnutie nových partnerských vzťahov medzi oboma stranami od 1. januára 2021.

- Reklama -

1 komentár

  1. Šanca pre EÚ je niekde úplne inde ako zadlžiť deti našich detí do roku 2058!! Globálna ekonomika už nie je ani prehriata – ona už úplne vrie. Preto treba naliať obrovské sumy na jej schladenie.
    Čierna ekonomika už je podľa mňa vyššia, ako tá ktorá je v štatistikách zachytená. Na roky 2021-27 sa plánuje 1 100 miliárd vybrať a 750 miliárd si požičať. To sa bude rozdeľovať za uvedené obdobie 1 850 miliárd euro. Ak by na 26 mesiacov EÚ zastavila príjem čiernej ekonomiky – tak by nemuseli členské štáty vkladať do rozpočtu EÚ ani euro a pôžičku by sme vôbec nepotrebovali. Čo s tým chcem povedať ? Len to, že v EÚ unikne do čiernej ekonomiky a daňových rajov za 26 mesiacov suma približne 1 850 miliárd euro. To sú úniky pri dovoze tovaru z tretích krajín do EÚ ! Všetko znovu zaplatíme my.

Comments are closed.