Nová splnomocnenkyňa vlády pre podporu rodiny: Áno, priznávam, bola som rebelka

0
Na snímke poslankyňa NR SR Petra Krištúfková (Sme rodina) prichádza na 25. rokovanie vlády SR. Foto: TASR

Vláda vymenovala do funkcie splnomocnenkyne vlády SR pre podporu rodiny a sociálnu pomoc poslankyňu hnutia Sme rodina Petru Krištúfkovú. Napriek tomu, že štyri roky sa venovala pomoci rodinám, nemala žiadne kauzy, médiá jej stále pripomínajú bosov podsvetia. Otvorene o svojej minulosti, ale aj o plánoch do budúcnosti porozprávala pre ParlamentnéListy.sk.

Vaše menovanie sprevádzali články v médiách, ktoré spochybňovali vašu odbornosť zastávať takúto funkciu. Prečo ste mali záujem byť splnomocnencom pre podporu rodiny a sociálnu pomoc?

Áno, tiež vnímam, že sa spustila naozaj veľká kampaň voči mojej osobe. Pritom minulý týždeň bol za splnomocnenca vlády pre šport vymenovaný môj kolega z parlamentu Karol Kučera a vôbec to nikoho nezaujímalo. Na jednej strane je to dobre, lebo sa aspoň ľudia dozvedeli, že vláda chce venovať pomoci rodinám oveľa väčšiu pozornosť, ako to bolo v minulosti. A ja chcem k tomu prispieť.

Keď som pred štyrmi rokmi prvýkrát prišla do parlamentu, tiež ma spochybňovali, čo tam budem robiť. Teraz som piaty rok členka Výboru Národnej rady pre sociálne veci, v tomto volebnom období podpredsedníčka tohto výboru. Počas celého volebného obdobia som pravidelne na každé rokovanie parlamentu prichádzala s legislatívnymi návrhmi na pomoc rodinám a matkám. Mám za sebou kus práce a ľudia to ocenili aj vo voľbách, kde som dostala viac ako 43-tisíc preferenčných hlasov. Vnímam to tak, že ľudia mi dali mandát pokračovať v tejto práci.

Teraz, keď ma vláda vymenovala do funkcie splnomocnenca vlády na podporu rodiny a sociálnu pomoc, ma spochybňujú tiež. Som už na to zvyknutá. Aj v pozícii splnomocnenkyne bude za mňa hovoriť práca. Verím, že pomoc rodinám posunieme výrazne dopredu.

Prečo je potrebný takýto úrad? Ministerstvo má predsa vybudovaný aparát aj odbor rodinnej politiky na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny.

Inštitút splnomocnenca bude podľa štatútu poradným orgánom ministra práce Milana Krajniaka. Viete, celé štyri roky som v parlamente upozorňovala, že rodiny majú mnoho problémov, že pomoc a podpora musí byť rýchla a systematická. A to už nehovorím o neúplných rodinách, tie sú najviac ohrozené chudobou. Predchádzajúce roky sme si žili relatívne dobré ekonomické časy. Dnes čelíme dôsledkom pandémie a čakajú nás naozaj ťažké časy. Oveľa viac rodín sa bude prepadať do chudoby alebo bude mať existenčné problémy. Práce bude oveľa viac. Veľmi si želám, aby sme podporu rodiny uchopili systematicky a koncepčne.

Na snímke vľavo poslankyňa NR SR Petra Krištúfková a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (obaja Sme rodina). Foto: TASR

Splnomocnenec bude mať kanceláriu na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, bude mať dvoch zamestnancov z ministerstva, ja budem robiť túto prácu bez nároku na odmenu a pomáhať mi bude aj moja poslanecká asistentka. Nepožadujeme teda žiadne náklady navyše. Spojenie práce splnomocnenca a podpredsedníčky výboru pre sociálne veci a poslankyne vládnej koalície považujem za veľmi efektívne. Všetky podnety a návrhy môžeme oveľa rýchlejšie dostávať do praxe.

Čo bude priorita, ktorú chcete riešiť?

Práve neúplné rodiny, pomoc osamelým rodičom, matkám samoživiteľkám. To sú najzraniteľnejšie rodiny. Vymáhanie výživného, dlhé súdne spory a rodiny bez výživného, siroty, sirotský dôchodok sa roky nezmenil a je to doslova almužna. A potom rodiny, ktoré zasiahla nečakaná krízová situácia. Náhla ťažká choroba, ktorá život rodiny obráti naruby. Navrhla som do programu nášho hnutia Sme rodina tzv. SOS príspevok, dostal sa ja do programového vyhlásenia vlády. Ani som netušila, ako rýchlo ho uvediem do života. Počas pandémie sme cez tento SOS príspevok vyplatili viac ako tri milióny eur a podporili viac ako 10-tisíc ľudí.

Médiá však rozoberajú najmä vašu minulosť a vaše vzťahy s bývalými bosmi bratislavského podsvetia. Rovnako ste jednou z bývalých partneriek vášho predsedu Borisa Kollára. Uznáte, že to vyvoláva pochybnosti, či ste správny človek na funkciu splnomocnenca pre podporu rodiny.

Svoju minulosť už nezmením. Hovoríme o období spred 22 rokov. Bola som mladé dievča a áno, priznávam, bola som rebelka. Mama bola známa dramaturgička v televízii, otec renomovaný lekár. Keď sa rozišli, rebelovala som. Asi som im narobila veľa vrások na čele, ale to som pochopila, až keď som sama vychovávala dve dcéry. Nič nezakrývam, bulvár to už rozobral zo všetkých strán. No pýtam sa, to sa mám stále vracať do minulosti? Čo z toho majú ľudia? Veď je tu toľko problémov, ktoré treba riešiť. Preto sme v parlamente a teraz aj vo vláde. Štyri roky som sa venovala pomoci rodinám. Nemala som žiadne kauzy, nezapájala som sa do nezmyselných politických hádok, len som si robila svoju robotu a chcem to robiť aj naďalej. Viete, každý človek má právo na prehodnotenie svojho života a na zmenu alebo ak chcete, na druhú šancu. Tak mi dovoľte, aby som toto právo mala aj ja.

Petra Krištúfková, poslankyňa Sme rodina (Autor: TASR)

Každý máme len jeden balík energie a ja ju už nechcem venovať minulosti a bulvárnym článkom. Chcem ju venovať svojim deťom a svojej práci. Ľudia nám dali dôveru, sme vo vláde, tak kedy, ak nie teraz môžeme posunúť pomoc a podporu našim rodinám výrazne dopredu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu