LGBTI ľudí už chráni zákon pred pracovnou diskrimináciou

0
Ilustračná snímka, účastníci pochodu držia obrovskú dúhovú zástavu počas sprievodu homosexuálov - dúhový pride (Autor: TASR)

Najvyšší súd Spojených štátov v pondelok rozhodol, že platný federálny zákon, ktorý zakazuje diskrimináciu na pracoviskách, sa vzťahuje aj na gejov a transgenderové osoby. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rozhodnutie podporilo šesť z deviatich sudcov Najvyššieho súdu. Na základe tohto prelomového verdiktu budú gejovia transgenderové osoby pod ochranou amerického zákona o občianskych právach z roku 1964, ktorý okrem iného zakazuje diskrimináciu zamestnancov na základe pohlavia, rasy, farby pleti, pôvodu a náboženského vyznania.

Rozsudok oznámil sudca Neil Gorsuch, ktorého v roku 2017 vymenoval do funkcie americký prezident Donald Trump. S rozhodnutím nesúhlasila trojica konzervatívnych sudcov, ďalší dvaja konzervatívci sa naopak pridali ku štvorici liberálne orientovaných sudcov.

Trumpova administratíva v rámci konania pred Najvyšším súdom oponovala argumentom navrhovateľov, ktorými boli zamestnanci z LGBT komunity z troch štátov USA.

Najvyšší súd ešte v júni 2015 rozhodol, že homosexuálne páry majú ústavou zaručené právo uzavrieť manželstvo vo všetkých 50 štátoch USA, pripomína Reuters.

- Reklama -