štvrtok, 4 marca, 2021
6 C
Bratislava
Úvod Aréna Pellegrini: Vládna pomoc je nefunkčná! Truban: Čísla sú červené, prichádza búrka. Draxler:...

Pellegrini: Vládna pomoc je nefunkčná! Truban: Čísla sú červené, prichádza búrka. Draxler: Blbé riadenie ekonomiky poškodí aj žralokov za Matovičom

„Podnikatelia radšej prepúšťajú zamestnancov, akoby sa spoliehali na nefunkčnú vládnu pomoc, mamičky na OČR prestávajú zvládať platiť svoje účty,” apeluje na vládu podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini, ktorý vládu vyzval, aby začala konečne konať, lebo doslova škodí ekonomike. 

„Podľa analýzy vplyvov k návrhu Prvej pomoci malo mať nárok na štátnu prvú pomoc 344 776 podnikateľov (73 024 zamestnávateľov a 271 752 SZČO), minister práce pri spustení Prvej pomoci povedal, že očakáva 250 000 žiadostí. Podľa posledných údajov zo 14. mája dokázali za viac ako mesiac vyplatiť Prvú pomoc menej ako 45-tisíc žiadateľom,” upozorňuje na sociálnej sieti Michal Truban. 

Kriticky vidí situáciu aj Juraj Draxler, politológ a bývalý minister školstva.

Máme jednu z najhorších protikrízových politík v EÚ. Nová garnitúra si vôbec neuvedomila celú škálu problému. Ich “top” ekonomickí experti sú v podstate účtovníci. Takže vo chvíli, keď sa Nemci oficiálne vykašľali na ich doteraz posvätnú dlhovú brzdu a naštartovali okamžitú pomoc firmám a podnikom, aby nedošlo ku katastrofálnemu prepadu dôvery v budúcnosť, u nás sa prešľapovalo na mieste, špekulovalo, kam sa vlastne pustiť. Do toho prišli problémy s tým, že im chýba kompetentnosť aj v určitých rutinných veciach,” myslí Juraj Draxler.  .

A čo nás čaká?

Podľa  Trubana nič pozitívne, ak vláda nepredstaví plán.

„Podľa čísel Eurostatu sme dostali jednu z najväčších ekonomických rán v EU práve my – ekonomika sa prepadla o 5,4 % a v druhom štvrťroku sa to nemá prečo zlepšovať,” upozorňuje na sociálnej sieti a pridáva údaje aj z Národnej banky Slovenska: 

„Zamestnanosť v 1. štvrťroku tohto roka vplyvom koronakrízy medziročne klesla o 0,5 % (približne 11 tis. osôb). (…) Nepriaznivá situácia na trhu práce by sa mala vyostriť počas 2. štvrťroka, keď už viaceré odvetvia ohlásili hromadné prepúšťania a počet voľných pracovných miest v apríli klesol medziročne až o 61 %.“

Budúcnosť bude musieť nová vláda riešiť aj podľa Juraja Draxlera. 

„Matovič má napríklad na svojej strane významnú časť oligarchov a tým pádom aj médiá, ktoré vlastnia. Kým ich nechá na pokoji (najmä ich rezorty: hospodárstvo a dopravu), nechajú aj oni jeho. A on ich nechá, nepatrí k extra prezieravým politikom, ale sebevražedný tiež nie je. No všetko má svoje medze, väčšiu nespokojnosť národa nebudú ani tie priateľskejšie médiá ignorovať, navyše blbé riadenie ekonomiky poškodí všetkých, vrátane žralokov,” myslí si Draxler.

Sociológ Haulík by bol ešte opatrný. Verejnosť zatiaľ veci v ekonomickej rovine nevníma. Zdroj: TASR

Čo  s tým?

Sociológ Haulík si myslí, že verejnosť zareaguje neskôr a  ešte by bol pri prognózach opatrný. 

„V tejto  chvíli je to problém možno ekonómov, ale verejnosť to v takejto podobe nevníma. To sa bude nabaľovať postupne. Ťažko povedať, ako to bude zvládať vládna koalícia. Či to skutočne vyvolá búrku, tá ekonomická situácia, to by som si v tomto momente ešte netrúfol povedať,” uviedol Haulík pre ParlamentnéListy.sk.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 314,359 Úmrtí 7,489 Uzdravení 255,300 Infikovaných 51,570 Last updated: 4. marca 2021 - 10:12 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky