Diplomat: Rusko bude dodržiavať Zmluvu o otvorenom nebi aj po vystúpení USA

  0
  Na archívnej snímke z 28. júna 2019 americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin kráčajú počas summitu G20 v Osake. (Autor: TASR)

  „Potrebujeme pragmatický prístup. Pokiaľ je táto zmluva v platnosti, máme v úmysle v plnej miere napĺňať všetky práva a záväzky, ktoré pre nás z tejto zmluvy vyplývajú,” povedal Gruško pre agentúru RIA.

  Rusko podľa jeho slov v tejto veci vychádza z predpokladu, že všetky ostatné krajiny zapojené do tejto zmluvy budú konať rovnako a zaujmú “zásadový postoj” k záväzkom zmluvných strán.

  Trump vo štvrtok oznámil, že plánuje stiahnuť Spojené štáty zo Zmluvy o otvorenom nebi, ktorej signatármi sú aj Rusko a ďalších 33 krajín. Bol by to tretí dohovor o kontrole zbrojenia, z ktorého by šéf Bieleho domu za USA vystúpil, odkedy sa ujal funkcie.

  Trump pred novinármi vyhlásil, že Rusko túto zmluvu nedodržiavalo.

  „Takže, pokým ju nebudú dodržiavať, my sa z nej stiahneme,” dodal.

  Zmluva o otvorenom nebi nadobudla účinnosť v roku 2002 a je vnímaná ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia. Umožňuje, aby armáda jednej krajiny vykonala určitý počet neozbrojených prieskumných letov nad územím inej krajiny. Cieľom je posilniť vzájomné porozumenie a dôveru.

  - Reklama -