Nové epicentrum pandémie ochorenia COVID-19: Južná Amerika

  0
  Elektrónový mikroskop zachytáva nový koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba), ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. Foto: TASR

  Počty prípadov nákazy podľa Ryana narastajú v mnohých juhoamerických krajinách a s určitosťou je najviac postihnutá Brazília.

  „V istom zmysle sa Južná Amerika stala novým epicentrom ochorenia,” povedal.

  Brazília zaznamenala viac ako 20.000 úmrtí na následky ochorenia COVID-19 a 310 000 osôb je nakazených. S prudko rastúcou krivkou infikovaných a úmrtí sa Brazília so svojimi 210 miliónmi obyvateľov z hľadiska celkového počtu prípadov v celosvetovom meradle dostala na tretie miesto – za Spojené štáty a Rusko.

  Väčšinu prípadov nákazy v Brazílii zaznamenali podľa Ryana v štáte Sao Paulo a postihnuté sú i štáty Rio de Janeiro, Ceará, Pernambuco a Amazonas. WHO podľa jeho slov brazílskej vláde poskytuje pomoc.

  Ryan takisto pripomenul, že brazílska vláda odporučila používanie chlorochínu a hydroxychlorochínu i na liečbu pacientov s miernymi príznakmi ochorenia COVID-19. Takéto odporúčanie sa už dlho snažil presadiť brazílsky prezident Jair Bolsonaro, a to aj napriek nedostatočným dôkazom o účinnosti uvedených liekov.

  „V súčasnosti dostupné dôkazy z klinických štúdií nepodporujú rozsiahle používanie chlorochínu a hydroxychlorochínu na liečbu COVID-19, až kým nebudú štúdie skompletizované a nebudeme mať jasnejšie výsledky,” povedal.

  - Reklama -